JUŻ W KIOSKU

Przy ulicy Kościelnej w Starachowicach powstają nowe mieszkania komunalne

2022-11-02 18:33:42

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

W nowym budynku powstanie około 100 mieszkań komunalnych dla starachowiczan, którzy obecnie mieszkają w różnych częściach miasta, a których domy w przyszłości mają zostać wyburzone. Prace mają zakończyć się we wrześniu przyszłego roku.

fot. Gazeta Starachowicka

W środę (2 października br.) teren budowy wizytował prezydent Starachowic Marek Materek i zastępca prezydenta ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec.

- Jeszcze jakiś czas temu część mieszkańców naszego miasta twierdziła, że w tym miejscu rozpoczęła się budowa metra. Inni wskazywali, że powstaje tu nowy basen. Tymczasem prawda jest zdecydowanie inna. Powstaje tu bowiem 100 mieszkań komunalnych budowanych przez Gminę Starachowice, a dokładniej przez firmę EKO-Invest – głównego wykonawcę inwestycji – powiedział prezydent Starachowic Marek Materek podczas konferencji prasowej zorganizowanej na placu budowy budynku. - Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy jednym z pierwszych samorządów w Polsce, który skorzystał z nowych zasad finansowania budownictwa komunalnego. Daje on możliwość pozyskiwania samorządom 80-procentowej dotacji z całości wartości inwestycji dotyczącej budownictwa komunalnego. W przypadku naszej inwestycji wsparcie wyniosło prawie 14,5 miliona złotych – podkreślił prezydent.

Na Kościelnej powstanie 100 mieszkań komunalnych dla mieszkańców Starachowic. Będą to mieszkania przede wszystkim dla lokatorów gminnych mieszkań zlokalizowanych w różnych częściach naszego miasta.

- Nasze miasto potrzebuje nowego budownictwa do realizacji swoich planów rozwojowych i zapewnienia odpowiednich warunków dla mieszkańców. Powstanie tego budynku umożliwi nam realizację kolejnych kroków. W kolejnych latach całkowicie uda nam się zlikwidować wszystkie budynki socjalne i komunalne zlokalizowane w strefie przemysłowej na osiedlu Bugaj. Ten proces pozwoli nam rozszerzyć powierzchnię terenów inwestycyjnych w tamtym rejonie, aby mogły powstawać nowe zakłady i tworzone były nowe miejsca pracy – mówił włodarz miasta.

Starachowicka inwestycja, nie bez problemów, ale w końcu ruszyła.  Zakończenie prac planowane jest na wrzesień przyszłego roku.

- Na początku trwania tej inwestycji pojawiły się problemy, które sprawiły, że budowa budynku stanęła pod dużym znakiem zapytania. My jednak problemom się nie poddajemy i zawsze staramy się je rozwiązywać tak, aby prace mogły zostać ukończone. Udało się. Dziękuję w tym miejscu Wykonawcy tych prac, który podjął się kontynuacji tego zadania i dziś możemy obserwować postęp prac – dodał Marek Materek.

Główny zakres inwestycji obejmuje budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego zlokalizowanego przy ul. Kościelnej 52b w Starachowicach, wraz z instalacjami zewnętrznymi i przyłączami, miejscami postojowymi, zagospodarowaniem terenu i wewnętrznym układem komunikacyjnym. Całkowita powierzchnia terenu inwestycji wynosi 3511,36 m2. Powstanie tam budynek IV kondygnacyjny oraz kondygnacja podziemna przeznaczona na komórki lokatorskie i pomieszczenia techniczne. Wykonawcą inwestycji jest kielecka firma EKO-Invest. Wartość umowy na roboty budowlane wynosi dokładnie 17.314.151,65 złotych brutto. Na realizację tej inwestycji gmina uzyskała 80-procentowe dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dofinansowanie wyniosło ponad 14 milionów złotych.

Na terenie budowy wykonano już wzmocnienie podłoża za pomocą inkluzji betonowych metodą CFA, na których za pośrednictwem warstwy transmisyjnej z kruszywa wykonano płytę stanowiącą fundament budynku. Na części kondygnacji podziemnej budynku wykonano żelbetowe ściany zewnętrzne oraz część ścian murowanych. Do końca listopada firma planuje ułożyć strop nad kondygnacją piwniczną budynku.

Podczas środowej konferencji przedstawiciele władz miasta opowiedzieli o kolejnych gminnych planach.

- Planujemy również wyburzanie innych budynków należących do gminy, których stan techniczny nie nadaje się do remontu, gdyż koszt takich prac remontowych przekraczałby wartość wydatków. A te moglibyśmy przeznaczyć na nowe budownictwo komunalne. Opłacalność takich remontów byłaby niska. W najbliższym czasie chcemy wyburzyć dwa takie budynki przy ulicy Leśnej, a w ich miejsce postawić nowe budynki z mieszkaniami czynszowymi na wynajem – powiedział prezydent.

 Miasto pozyskało już środki na remont trzech budynków wielorodzinnych na kolonii robotniczej. Tu także udało się uzyskać wsparcie finansowe, ale na jeszcze lepszych warunkach. Dofinansowanie wyniesie aż 85 procent wartości całego zadania.

- Dodatkowe 5 procent to efekt realizacji tej inwestycji w obszarze rewitalizacji. Pragnę poinformować ponadto, iż mamy przygotowaną dokumentację dla 6 kolejnych budynków, które chcemy poddać głębokiej termomodernizacji i wykonać generalny remont. Jednak, żeby wykonać te inwestycje, musimy zapewnić lokale osobom, aby ich przenieść w nowe miejsce. Te lokale powstaną właśnie przy ulicy Kościelnej – podkreślił prezydent Marek Materek.

fot. Gazeta Starachowicka

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.