JUŻ W KIOSKU

Program Inicjatyw Lokalnych. Wybrano projekty do realizacji

2023-03-21 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W ramach tegorocznej edycji Programu Inicjatyw Lokalnych 10 wniosków uzyskało rekomendacje na finansowanie zgłoszonego zadania. Łączna wartość wybranych zadań wynosi ponad 183 tysiące złotych. Udział finansowy Gminy Starachowice w realizacji tych zadań ma wynieść nieco ponad 125 tysięcy złotych.

fot. UM Starachowice

Gmina Starachowice już po raz dziewiąty realizuje w tym roku Program Inicjatyw Lokalnych. Przedsięwzięcie polega na wspieraniu realizacji zadań publicznych i inicjatyw proponowanych przez mieszkańców Starachowic. Program cieszy się dużą popularnością wśród starachowiczan.

W latach 2015-2022 wykonano lub przeznaczono do realizacji 100 wniosków na łączną kwotę ponad 1,6 miliona złotych.

Finansowanie projektów

Każdy projekt zgłoszony do Programu Inicjatyw Lokalnych finansowany jest z dwóch źródeł. Udział finansowy Gminy Starachowice to 70% wartości każdego z projektów. Pozostałe 30 procent wartości danego zadania to wkład własny wnioskodawców.

- Zapewnienie wkładu własnego w wysokości 30 procent szacunkowego kosztu inwestycji to jeden z warunków koniecznych do uzyskania rekomendacji dla danego projektu. Pozostałe 70 % wartości zadania pokrywa gmina. Regulamin PIL-u jasno precyzuje kolejny warunek otrzymania finansowego wsparcia tj. obowiązek realizacji inwestycji na terenie naszej gminy i w obiektach należących do zasobów Gminy Starachowice – tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miejskiego.

Wnioski przeznaczone do realizacji w 2023 roku były składane w terminie do 24 lutego. W tym czasie do Prezydenta Miasta wpłynęło łącznie 18 wniosków.

W tegorocznym budżecie Gmina Starachowice zaplanowała na wsparcie projektów kwotę 100 tysięcy złotych. Po zakończeniu prac komisji powołanej do spraw opiniowania wniosków o realizację zadań publicznych w ramach inicjatyw lokalnych okazało się jednak, iż Gmina przeznaczy na ten cel dodatkowe środki finansowe. Wniosków spełniających bowiem wymogi programu, a przede wszystkim ważnych dla lokalnej społeczności wśród zgłoszonych projektów nie brakowało.

Komisja zarekomendowała 10 wniosków, których wartość całkowita zadań wynosi ponad 183 tysiące złotych. Do prawidłowej realizacji każdego z tych zadań niezbędne jest zabezpieczenie nieco ponad 125 tysięcy złotych. Wybrane zadania w znaczący sposób przyczynią się między innymi do poprawy warunków nauki starachowickich uczniów.

Realizacja tych inicjatyw lokalnych to znakomita inwestycja w edukację najmłodszych mieszkańców naszego miasta, a także poprawę warunków w starachowickich placówkach oświatowych, kulturalnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa na terenie ogrodów działkowych. Wnioskodawcy każdego z projektów zapowiadają 30-procentowy udział własnych środków – łącznie na realizację rekomendowanych projektów przeznaczone zostanie ponad 58 tysięcy złotych.

W tegorocznej edycji PIL do realizacji skierowano 10 wniosków. Dwa wnioski nie uzyskały wymaganej do realizacji liczby punktów. 6 kolejnych wniosków uzyskało wymaganą liczbę punktów, ale z uwagi na brak środków w budżecie nie mogą być zrealizowane.

Tegoroczne projekty do realizacji

W tym roku na liście projektów, które uzyskały rekomendację do realizacji, znalazły się podobnie jak przed rokiem, projekty zgłoszone przez społeczności rodziców ze starachowickich Przedszkoli Miejskich (6,7, 13), Szkół Podstawowych (1,2,9,12), a także Rodzinne Ogrody Działkowe „STAR” koło „Orłowo” czy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Gmina Starachowice wesprze realizację 10 zadań polegających między innymi na zakupie pieca konwekcyjno-parowego, zmywarki z funkcją wyparzania, szkolnego wyposażenia, szafek uczniowskich, remoncie posadzek, naprawie ubytków w parkiecie, a także utworzenia pracowni do nauki języków obcych, stworzenia sali doświadczania świata dla dzieci czy wreszcie instalacji monitoringu wizyjnego na ogrodzie działkowym i wymianie okien w bibliotece.

>>> WYKAZ REKOMENDOWANYCH WNIOSKÓW <<<

/źródło: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

2023-06-06

Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

Administracja Targowiska Miejskiego w Starachowicach informuje, że ze względu na Święto Bożego Ciała tradycyjnie przypadające w czwartek (8 czerwca) handel na Targowisku Miejskim zostaje przełożony na środę (7 czerwca). 
Wybory ławników

2023-06-05

Wybory ławników

Do końca października Rada Miejska w Starachowicach dokona wyboru ławników sądowych. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są w terminie do 30 czerwca 2023 roku. 
Budżet Obywatelski 2024

2023-06-03

Budżet Obywatelski 2024

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.
Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

2023-06-01

Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Złote Gody to jednak rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe uroczystości jubileuszowe mają za sobą kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem.
Debata nad raportem o stanie gminy

2023-05-30

Debata nad raportem o stanie gminy

Na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 25 maja 2023 r., Prezydent Miasta Starachowice przedstawił raport o stanie gminy, który obejmuje podsumowanie jego działalności w roku 2022 r., w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W czerwcu odbędzie się debata nad przedstawionym raportem.

2023-05-27

"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2023-05-24

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
E-usługi ułatwią życie mieszkańców

2023-05-22

E-usługi ułatwią życie mieszkańców

Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.
Spotkanie w sprawie lokalu

2023-05-17

Spotkanie w sprawie lokalu

Gmina Starachowice ogłosiła przetarg nieograniczony pisemny na wynajęcie w budynku „Pałacyku” lokalu usługowo-handlowego. Spotkanie otwarte w tej sprawie odbędzie się w czwartek (18 maja) o godz. 17. w budynku rewitalizowanej przestrzeni.
Łatwiejszy dostęp do biblioteki

2023-05-15

Łatwiejszy dostęp do biblioteki

Zakończyły się prace związane z budową dojścia do głównej wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego. Nowe dojście ułatwi korzystanie z zasobów bibliotecznych również osobom z niepełnosprawnościami. Inwestycja miejska jest kolejnym zadaniem zrealizowanym przez Urząd Miejski, które wpisuje się w poprawę dostępności dla mieszkańców miasta do najważniejszych usług i sfer życia codziennego.