JUŻ W KIOSKU

Profesor Jan Szyszko upamiętniony w Kałkowie

2022-04-23 16:00:00

Ocena:

0/5 | 2 głosów

W czwartek, 21 kwietnia, w Kałkowie-Godowie miała miejsce piękna uroczystość upamiętnienia prof. Jana Szyszko. Mszy Św. przewodniczył JE ksiądz Biskup Marek Solarczyk ordynariusz diecezji Radomskiej. Został odsłonięty i poświęcony obelisk upamiętniający prof. Jana Szyszko oraz ścieżka przyrodnicza Jego imienia.

Jan Szyszko wielokrotnie podkreślał też, że Lasy Państwowe to znakomity wzór znakomitego rozwoju, a jednocześnie ostatni bastion narodu. Wskazywał na silne więzi z ziemią ojców, która podtrzymywała tożsamość narodową. Obecna na wydarzeniu Krystyna Szyszko, wdowa po profesorze mówiła, że spotkanie to jest realizacją testamentu jej męża.

- Kochał Polskę, przyrodę i ziemię ojczystą. Zostawił po sobie ogromny dorobek, więc takie upamiętnienie pozwoli na to, aby jego dokonania nie zostały zapomniane -  powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.

Budowę ścieżki sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach.  Środki na jej powstanie, w wysokości 100 tysięcy złotych, zostały pozyskane przez fundację działającą przy Sanktuarium. Ksiądz Zbigniew Stanios, kustosz Sanktuarium przypominał z kolei, że Jan Szyszko był gościem w Kałkowie, wygłosił wówczas wykład poświęcony ochronie lasów i upamiętnienie go w formie zorganizowania ścieżki przyrodniczej jest dopełnieniem dobrych wspomnień tego spotkania. Dodatkowo pozwoli pielgrzymom i osobom niepełnosprawnym oraz starszym, które w Kałkowie znalazły swój dom, przebywać w bliskim kontakcie z przyrodą.

- Mam nadzieję, że taki dzień jak dziś, nie pozwoli zapomnieć o jego dokonaniach. Był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także gorącym patriotą. W moim odczuciu, Kałków to bardzo dobre miejsce do tego, aby upamiętnić profesora Jana Szyszkę, a zarówno ścieżka edukacyjna, jak i tablica pozwolą na przypominanie o jego dokonaniach - powiedziała poseł Agata Wojtyszek.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Andrzej Matysiak zaznaczył, że leśnicy z regionu wciąż korzystają z dorobku profesora Jana Szyszki. - Przedłużeniem tej wiedzy będzie ścieżka edukacyjna dla dzieci, która rozciąga się od kościoła w stronę Golgoty. Będzie można poznać życie zwierząt, obyczaje owadów czy nauczyć się rozpoznawania drzew. My, zawodowo i osobiście, będziemy korzystać z prac profesora, ale jego wiedza przełożona na język bliski dzieciom, będzie owocowała dla kolejnych pokoleń - powiedział na zakończenie

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

2022-12-06

Burzyciele barier ze starachowickim akcentem

Za nami uroczysta gala konkursu „Świętokrzyscy Burzyciele Barier” im. Anny Sowy. Laureaci konkursu – osoby oraz instytucje, które przełamują bariery architektoniczne oraz mentalne zostały docenione przez Kapitułę Konkursu. Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznane przez PFRON. 
Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

2022-12-05

Starachowiczanie zapłacą większe podatki od nieruchomości

Starachowiccy radni Rady Miejskiej podczas listopadowej sesji przyjęli uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2023 stawki te wzrosną o 10 procent.  
Charytatywne malowanie bombek

2022-12-05

Charytatywne malowanie bombek

Do udziału w akcji, która ma wspomóc niepełnosprawnych zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej, na którego czele stoi Agnieszka Kuś, radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Stowarzyszenie zainaugurowało swoją działalność podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 2 grudnia. 
W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

2022-12-05

W starachowickim szpitalu rusza stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami

Od poniedziałku (5 grudnia br.) w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach rusza kolejna poradnia specjalistyczna. Swoją działalność rozpoczyna Poradnia Stomatologiczna w znieczuleniu ogólnym dla osób niepełnosprawnych. Zarówno kwalifikacja pacjentów, jak i zabiegi stomatologiczne w 100 procentach finansowane będą ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Podpisano już kontrakt, a wykwalifikowana kadra medyczna dysponująca specjalistycznym sprzętem w oparciu o Blok Operacyjny zapewni pacjentom profesjonalizm i bezpieczeństwo.

2022-12-02

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.