JUŻ W KIOSKU

Prezydent Starachowic w zespole przy Rzeczniku Praw Obywatelskich

2022-10-11 09:33:57

Ocena:

2.5/5 | 2 głosów

Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek, prof. UW - RPO VIII kadencji zaprosił do współpracy i powołał w skład Zespołu Problemowego do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska przy RPO, prezydenta Starachowic Marka Materka.

Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek i prezydent Starachowic Marek Materek / fot. Grzegorz Krzyżewski/BRPO

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie, w piątek (7 października) odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu. Jego zadaniem jest zapewnianie wsparcia Rzecznikowi Praw Obywatelskich w realizacji jego ustawowych zadań, w szczególności w zakresie analiz i monitoringu ochrony wolności i praw człowieka i obywatela w procesie stanowienia i stosowania prawa z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego oraz ochrony środowiska.

Zespół, w ramach realizacji swoich zadań, przygotowuje m.in. wnioski dotyczące zmian w obowiązującym prawie oraz propozycje zmian systemowych. Przedstawia również uwagi i rekomendacje dotyczące obowiązujących aktów prawnych lub ich projektowanych zmian. W trakcie spotkania Rzecznik Prawo Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek wręczył członkom Zespołu akty powołania. Odbyła się także dyskusja dotycząca zadań Zespołu.

- Serdecznie dziękuję Panu Profesorowi za zaproszenie i zaufanie. Postaram się jak najlepiej wykorzystać swoją wiedzę oraz doświadczenie samorządowe w pracy na rzecz Zespołu Problemowego do spraw Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska - mówi prezydent Starachowic, Marek Materek.

W skład Zespołu weszli zarówno eksperci zewnętrzni, jak i pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich: Małgorzata Żmudka-Wyrwał (BRPO), Joanna Lipnicka (BRPO), Małgorzata Świętczak (BRPO), prof. dr hab. Katarzyna Małysa-Sulińska, prof. dr hab. Daniel Wacinkiewicz, dr Aleksander Jakubowski, Marek Materek, Tomasz Libera i Tomasz Podlejski.

Pełnienie funkcji Przewodniczącej Zespołu Rzecznik powierzył Małgorzacie Żmudce - Wyrwał z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze RPO.
 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.