JUŻ W KIOSKU

Prezydent Starachowic: nie oddamy władzy w powiecie w ręce PiS-u. Piotr Ambroszczyk kandydatem na stanowisko starosty

2021-11-24 07:21:45

Ocena:

0/5 | 0 głosów

O poparciu dla kandydatury obecnego dyrektora Centrum Usług Społecznych, prezydent Marek Materek napisał w mediach społecznościowych w środowy (24 listopada) poranek. Przypomnijmy, we wtorek (23 listopada) o rezygnacji z funkcji starosty starachowickiego poinformował Piotr Babicki.

Piotr Ambroszczyk i Marek Materek / fot. Gazeta Starachowicka

- W ostatnich tygodniach zapewne zauważyliście falę rezygnacji z najważniejszych stanowisk w moim najbliższym otoczeniu. Wynika ona z wykrycia przeze mnie naruszenia standardów, jakimi powinni kierować się członkowie mojego komitetu wyborczego. Związane jest to z funkcjonowaniem Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Z informacji, jakie uzyskałem zatrudnienie w jednostce wzrosło o około 60 etatów. Strata, jaką miał wygenerować szpital na koniec roku, była planowana na poziomie około 6 mln zł. Z tych 60 osób 3 nazwiska były rodzinnie powiązane z członkami mojego komitetu wyborczego / dwie natychmiast honorowo zrezygnowały z pracy, za co Im serdecznie dziękuję. Więcej nazwisk można skojarzyć z innym opozycyjnym do nas ugrupowaniem.

Niedawno znowu „uszczęśliwieni” zostaliśmy kolejnym przekształceniem szpitala w jednoimienny, co pozwoli poprawić wynik finansowy.

Z pełnionych przez siebie funkcji zrezygnowali między innymi:

- prezes ZEC Marcin Pocheć

- nieetatowy członek zarządu powiatu Robert Sowula

- dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej Grzegorz Kaleta,

- Starosta Starachowicki Piotr Babicki

Wszystkim serdecznie dziękuję za wzięcie odpowiedzialności za naruszenie standardów, jakimi powinni kierować się ludzie związani z komitetem wyborczym firmowanym moim imieniem i nazwiskiem.

Zapewne zauważyliście moją ostrą reakcję i późniejsze cofnięcie się z niektórych decyzji personalnych. Zrobiłem to celowo, by ustalić, kto mógł jeszcze wiedzieć o tym co dzieje się w Szpitalu i dlaczego Nikt przez ostatnie miesiące nie przekazywał mi informacji w tym temacie. Gdyby nie przypadkowa rozmowa na ulicy, pewnie zakończyłoby się to wszystko tragedią.

Przez wojnę działaczy jednej partii straciliśmy w naszym mieście wspaniale funkcjonujące Polsko- Amerykańskie Kliniki Serca.

Nie mogę dopuścić do tego, żeby kolejna wojna działaczy jednej partii doprowadziła do zniszczenia największej wartości, jaką posiada Powiat Starachowicki, czyli Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Kandydatem naszego komitetu wyborczego na nowego Starostę Starachowickiego został pan Piotr Ambroszczyk.

Piotr jest człowiekiem niezwykle zaangażowanym. W 2014 roku, gdy rozpoczynałem pracę w Urzędzie Miejskim pracował w referacie pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Później oddelegowałem Go do stworzenia w mieście polityki senioralnej z prawdziwego zdarzenia. Zadanie wykonał doskonale, dzięki czemu na Starachowicach wzorowało się wiele samorządów w Polsce. Później powierzyłem Mu misję stworzenia Centrum Usług Społecznych. Z tym także poradził sobie doskonale, dzięki czemu znowu wiele samorządów z Polski czerpie z naszych doświadczeń w tym zakresie. Piotr jest podobnie jak ja człowiekiem niezwykle szczerym. Wiem, że to w polityce rzadka cecha. Dlatego nie zajmujemy się polityką, tylko lokalnym samorządem.

Wspólnie z członkami mojego komitetu wyborczego od 7 kat walczymy o to, aby Starachowice stały się najlepszym miejscem do życia dla wszystkich.

W 2014 roku zaufaliście Państwo 25-letniemu chłopakowi, któremu powierzyliście do sprawowania najważniejszy urząd w mieście. Deklarowałem, że ulice i chodniki nie mają legitymacji partyjnych, dlatego będę współpracował z przedstawicielami wszystkich opcji politycznych. Tak też robiłem i robię.

Przy czym w pierwszej kadencji do Urzędu Miejskiego nie wpuściłem nikogo z „polecenia”. Ten błąd popełniłem w 2018 roku. W wyborach poparły mnie trzy partie polityczne, mimo że o poparcie żadnej nie zabiegałem. Były to Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i tu było moje największe zaskoczenie Prawo i Sprawiedliwość.

W 2018 roku mimo bezwarunkowego wówczas poparcia, którego udzieliło mi Prawo i Sprawiedliwość wygraliśmy jako KWW Marka Materka wybory w mieście i powiecie wprowadzając odpowiednio 13 i 9 radnych.

Po wyborach przyjąłem do pracy osobę „polecaną”, która miała być merytorycznie przygotowana. Szybko życie zweryfikowało, że tak nie jest. Wtedy złamałem swoje zasady. Wczoraj postanowiłem naprawić ten błąd i zaprosiłem do powrotu do naszego zespołu byłą sekretarz miasta panią Beatę Dudę, która była dla mnie jak Mama. Chroniła przed wszelkiej maści kłopotami, które zazwyczaj stoją tuż za rogiem. „Polecano” mi także przyjęcie zastępcy ds. społecznych z ugrupowania rządzącego / odmówiłem. Jako pełnomocnika ds. społecznych zatrudniłem wówczas byłego Marszałka Województwa Adama Jarubasa.

W mieście rządzimy samodzielnie z jedną „poleconą” osobą na pokładzie. W powiecie stworzyłem koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym i komitetem Razem dla Mieszkańców Porozumienie.

W 2019 roku nasz komitet wyborczy został poproszony przez partie opozycyjne o wsparcie Ich list kandydatem z naszego środowiska. Wytypowaliśmy wtedy, że największe szanse na uzyskanie mandatu ma mój Tata Jerzy Materek, który jest członkiem zarządu Powiatu Starachowickiego. Wspólnie namówiliśmy Tatę do startu w wyborach.

Co ciekawe uzyskał lepszy wynik w naszym powiecie od szefa struktur regionalnych PiS posła Krzysztofa Lipca, który reprezentuje nas w parlamencie od blisko 20 lat. Mimo to głosów zabrakło do objęcia mandatu.

Mimo zmiany na stanowisku Starosty Starachowickiego zamierzamy pozostać w koalicji z tymi samymi ugrupowaniami, z którymi umówiłem się na współpracę do końca kadencji. A jak wiadomo, jeśli z kimś się na coś umawiam - danego słowa dotrzymuję.

Trzymajcie kciuki, by nikogo nie udało się złamać, by koalicja w dotychczasowym składzie działała do końca kadencji. Wierzę, że to nam się uda. Proszę o Wasze wsparcie dla naszego komitetu wyborczego - czytamy w oświadczeniu prezydenta Starachowic Marka Materka.

Sesja Rady Powiatu Starachowickiego odbędzie się w czwartek (25 listopada). Początek o godzinie 9. Przypomnijmy, w skład Rady Powiatu wchodzi 21 radnych. Po wyborach w 2018 roku, 9 mandatów trafiło do KWW Marka Materka, 8 mandatów dostało Prawo i Sprawiedliwość, a po dwa mandaty KW PSL i KWW Razem dla Mieszkańców – Porozumienie. Koalicję stworzyli radni z komitetów: Marka Materka, PSL i Razem dla Mieszkańców. Wspólnie mają 13 głosów w Radzie Powiatu.

KOMENTARZE
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
PAKS - rozmowy ostatniej szansy?

2021-12-08

PAKS - rozmowy ostatniej szansy?

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca funkcjonowały w Starachowicach przez około 10 lat. Przyjmowały setki pacjentów, nie tylko z powiatu starachowickiego czy ościennych gmin, ale także z całej Polski. Informacja o zamknięciu PAKS wywołała ogromne poruszenie wśród mieszkańców. Protestowali nie tylko w Starachowicach, ale również w Kielcach i w Warszawie. Od tamtego czasu, w budynku Klinik znajdującym się obok Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej działa tylko poradnia, a pomieszczenia po dawnych oddziałach i blok operacyjny stoją puste.
Droga o wszystkich barwach politycznych

2021-12-06

Droga o wszystkich barwach politycznych

W poniedziałkowe przedpołudnie (6 grudnia), odbyła się konferencja poseł Prawa i Sprawiedliwości Agaty Wojtyszek, podczas której mówiła o tym, jak ważny dla regionu jest program rządowy "100 obwodnic".
Ulica Letniskowa od nowa

2021-12-05

Ulica Letniskowa od nowa

Zakończyły się prace przy modernizacji gruntowej nawierzchni ulicy Letniskowej na os. Michałów w Starachowicach. Droga zyskała nową, utwardzoną nawierzchnię z kostki brukowej i płyt ażurowych. Na ten remont mieszkańcy czekali od dawna.
O starachowickim szpitalu, nepotyzmie i standardach 

2021-12-03

O starachowickim szpitalu, nepotyzmie i standardach 

Niecały tydzień po sesji Rady Powiatu, podczas której z funkcji starosty zrezygnował Piotr Babicki, a na jego miejsce głosami koalicji został powołany Piotr Ambroszczyk, w ostatnią środę (1 grudnia br.) odbyło się nadzwyczajne posiedzenie radnych Rady Powiatu. Poświęcono je analizie zatrudnienia w starachowickim szpitalu. Dyskusja nad kondycją placówki leczniczej przeistoczyła się w dyskusję dotyczącą znaczenia słowa nepotyzm i standardów, jakimi według radnych Prawa i Sprawiedliwości, kieruje się komitet wyborczy prezydenta Starachowic.
Projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego odrzucony. Świętokrzyscy parlamentarzyści podzieleni

2021-12-03

Projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego odrzucony. Świętokrzyscy parlamentarzyści podzieleni

Podczas czwartkowych (2 grudnia) obrad, Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Zakładał on, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. Za jej dokonanie, mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.
Świąteczne Starachowice. Nowe iluminacje pojawią się w Parku Miejskim

2021-12-03

Świąteczne Starachowice. Nowe iluminacje pojawią się w Parku Miejskim

Również w tym roku, w okresie przed i świątecznym Starachowice zyskają bożonarodzeniowe akcenty. Nowością będzie przyozdobiony Park Miejski, w którym pojawią się figury 2D oraz choinka modułowa. 
Co z budową bloku przy Kościelnej? Referat UM odpowiada

2021-12-02

Co z budową bloku przy Kościelnej? Referat UM odpowiada

Jak informowaliśmy w poprzednim tygodniu, Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic", podczas konferencji prasowej (24 listopada) poinformowało o problemach przy budowie bloku przy ul. Kościelnej  w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Zwiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach”. W miejscu, gdzie wcześniej stały stare baraki pojawił się też ogromny wykop. Jak mówili działacze stowarzyszenia: prace stanęły, a wykonawca inwestycji zszedł z placu budowy.
Zimowa atrakcja Starachowic

2021-12-02

Zimowa atrakcja Starachowic

Prezydent Starachowic Marek Materek i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Krzysztof Szczygieł, podczas środowej (1 grudnia) konferencji, poinformowali o zimowej atrakcji dla mieszkańców, jaką jest uruchomienie "Lodowiska pod Choinką".  Oficjalne otwarcie obiektu odbędzie się w sobotę (4 grudnia). Lodowisko znajduje się na terenie MOSiR przy ul. Szkolnej - koło basenów letnich.
Negocjacje z właścicielami działki przy ul. Staszica zakończone

2021-12-01

Negocjacje z właścicielami działki przy ul. Staszica zakończone

Jak informowaliśmy w poniedziałek (29 listopada), prezydent Starachowic Marek Materek wystąpił  do właścicieli terenów przy ul. Staszica z propozycją odkupienia wszystkich działek, zamierzając przeznaczyć je pod nowoczesne centrum samorządowe lub zielone tereny rekreacyjne. W środę (1 grudnia) odbyły się negocjacje w tej sprawie.