JUŻ W KIOSKU

Prezes ZEC: "Niezrozumienie materii finansowej i nomenklatury księgowej przez członków Stowarzyszenia jest przyczyną błędnych wniosków"

2021-09-25 09:44:25

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W miniony czwartek (23 września), Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" podczas konferencji prasowej skierowało do prezesa Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach zapytania dotyczące budowy przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach Instalacji Odzysku Energii (IOE) - „spalarni odpadów”. Publikujemy odpowiedź prezesa ZEC Marcina Pochecia na pytania i zarzuty stowarzyszenia.

 

 

fot. ZEC w Starachowicach

 

Publikujemy stanowisko Zarządu ZEC Sp. z o.o, które do redakcji Gazety Starachowickiej zostało skierowano w piątek (24 września). 

***

"Niezrozumienie materii finansowej i nomenklatury księgowej przez członków Stowarzyszenia jest przyczyną błędnych wniosków, które wprowadzają w błąd mieszkańców Starachowic.

W odpowiedzi na pytanie Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie” dotyczące poniesienia kosztów finansowych Zarząd Spółki udzielił odpowiedzi zgodnej z prawdą.

Zarząd ZEC Sp. z o. o. podtrzymuje stanowisko, iż po 30.04.2019 r. nie poniósł żadnych kosztów finansowych związanych z przygotowaniem dokumentacji na rzecz planowanej inwestycji IOE. W szczególności ZEC nie poniósł kosztów odsetek i prowizji od jakichkolwiek kredytów czy pożyczek związanych z realizacją czy też przygotowaniem inwestycji budowy IOE. Ponoszone były inne wydatki, w żaden sposób nie kwalifikujące się do zaliczenia ich do kosztów finansowych.

W związku z powyższym warto wyjaśnić członkom Stowarzyszenia co to są „koszty finansowe”! - Koszty finansowe są to koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo, które nie są związane bezpośrednio z wielkością produkcji. Z art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości wynika, że są to koszty (oraz straty) wynikające bezpośrednio z transakcji związanych z różnego rodzaju działalnościami inwestycyjnymi jednostki lub działalnościami finansowymi.

 Brak ryzyka zmian cen

Spółka jest zabezpieczona na wypadek zmiany kosztów realizacji zamówienia. Jak przyznali sami organizatorzy „konferencji” nie znają oni treści umowy, stąd zapewne mylne przekonanie o rzekomych ryzykach, które mogą ciążyć na ZEC-u. Przede wszystkim kluczowym elementem kosztu będą nie prace budowlane, które mają charakter relatywnie prostych, ale infrastruktura techniczna, która zamawiana jest na najwcześniejszym etapie realizacji inwestycji, stąd ryzyko zmian cen zasadniczo nie zachodzi.

Dodatkowo należy zauważyć, iż Stowarzyszenie troszczy się o interesy wykonawcy w przypadku zmiany cen. Wykonawca jest jednak podmiotem profesjonalnym, który zna i rozumie ryzyka związane z działalnością jaką prowadzi. Kluczowe dla ZEC-u było zagwarantowanie i zabezpieczenie interesów samego ZEC-u, a poprzez to także starachowiczan. Takie też zapisy zostały zawarte w umowie.

 Wątpliwości, pytania o umowę, kary umowne, przedłużenie terminu realizacji inwestycji.

Przedstawiciele Stowarzyszenia nie zadali sobie trudu przeczytania projektu umowy, który jest dokumentem powszechnie dostępnym i zamieszczonym w ogłoszeniu o pierwszym przetargu w dniu 24.07.2020 r. pod adresem https://platformazakupowa.pl/transakcja/366078.

Przedstawiciel Stowarzyszenia stwierdza, że ciepłownia C0-2 na ul. Ostrowieckiej została zwolniona z wykupu emisji, ze względu na moc powyżej 20 MW.

Przedstawiciel Stowarzyszenia myli fakty. Instalacje o mocy poniżej 20 MW są wyłączone z obowiązku zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a nie powyżej mocy 20 MW.

 Wniosek, dokument planistyczny Przedstawiciel stowarzyszenia trochę się spóźnił…

W chwili obecnej ZEC jest w trakcie realizacji modernizacji związanej z przygotowywaniem wyjścia istniejącej Ciepłowni C0 – 1 przy ul. Kościelnej 100 z systemu EU ETS oraz dywersyfikacji rodzajów paliwa i źródeł ciepła.

Trwający aktualnie proces modernizacyjny Ciepłowni C0-1 przy ul. Kościelnej 100 będzie skutkował częściowym odejściem od produkcji ciepła z węgla przy zastąpieniu go źródłami niskoemisyjnymi.

Obecnie Zakład Energetyki Cieplnej jest w trakcie budowy czterech kotłów gazowych w zabudowie kontenerowej, wyposażonych w palniki dwumedialne. Nowe gazowo-olejowe źródła ciepła uzupełnią deficyt mocy po zmodernizowanych kotłach węglowych typu WR.

Przyjęta strategia Spółki ZEC Starachowice i jej konsekwentna realizacja skutkować będzie pełną dywersyfikacją rodzajów paliwa i źródeł ciepła.

Realizowanie strategii rozwoju Spółki umożliwi produkcję energii z gazu, oleju, węgla oraz RDF-u gwarantując bezpieczeństwo energetyczne.

 System oczyszczania spalin i częsta wymiana filtrów

Decyzja Środowiskowa, a tym samym umowa dokładnie określa jaki system oczyszczania spalin ma być zastosowany i nie są to filtry papierowe.

Metody oczyszczania spalin w IOE Starachowice:

- metoda selektywnej niekatalitycznej redukcji tlenków azotu (SNCR)

- suchy system oczyszczania spalin

- filtr ceramiczny posiadający odporność chemiczną i termiczną o skuteczności filtracji na poziomie 99,9% dla cząstek o średnicy 0,1 µm.

 Ponadto przedstawicielka Stowarzyszenia zarzuca Spółce brak dostępu do informacji o projekcie IOE Starachowice.

Na stronie ZEC Starachowice w zakładce Instalacja Odzysku Energii https://zecstar.pl/instalacja-odzysku-energii-ioe/ mieszańcy Starachowic mają dostęp do pełnego opisu projektu, korzyści z niego wynikających oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dodatkowo znajduje się tam do pobrania pełny raport oddziaływania na środowisko wraz z Decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

Konkludując szereg zastrzeżeń i zarzutów głoszonych na konferencjach prasowych Stowarzyszenia pod adresem Zarządu Spółki jest delikatnie mówiąc chybionych, a wiedza członków Stowarzyszenia na temat samej instalacji powierzchowna i chaotyczna, nie mająca pokrycia w rzeczywistości. Pozdrawiając członków Stowarzyszenia życzymy wytrwałości w dochodzeniu do prawdy w oparciu o rzetelne fakty i naukowe opracowania będące źródłem prawdziwej i kompleksowej wiedzy.

Z poważaniem Marcin Pocheć"

 

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

2022-05-26

Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

Urząd Miejski otworzył oferty w postępowaniu dotyczącym remontu Krytej Pływalni przy ulicy Szkolnej w Starachowicach. Żadna firma nie jest interesowane remontem wnętrza i wentylacji pływalni, w części dotyczącej remontu dachu, oferty są wyższe niż przewidziane pieniądze. 
Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

2022-05-25

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

Powiat Starachowicki ogłosił przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję drogową, tj. budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Jej realizacja pozwoli na rozładowanie korków w Starachowicach. Będzie też doskonałym uzupełnieniem, powstającego obecnie systemu obwodnic. Firmy mają 35 dni na składanie ofert. 
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki...czytaj więcej...
Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

2022-05-26

Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

Wśród uchwał, nad którymi podczas piątkowej (27 maja) sesji Rady Miejskiej debatować będą radni, znajdzie się ta dotycząca zaciągnięcia przez Gminę Starachowice pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 37 milionów złotych.   
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski....czytaj więcej...

2022-05-24

"Dla dobra społeczności" - Stowarzyszenie o dofinansowaniu do miejskiej komunikacji

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło do Sejmu petycję o zmianę w ustawie, by miasta takie jak Starachowice, mogły ubiegać się o dofinansowanie do przewozów autobusowych. 
Dzień Zdrowia MAMY

2022-05-24

Dzień Zdrowia MAMY

Z okazji Dnia Matki, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej wraz z partnerem - Pracownią Rezonansu Magnetycznego Dobre Zdrowie, organizuje kolejną akcję profilaktyczną kierowaną do kobiet. Już w czwartek (26 maja), Panie w wieku od 40 do 75 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii w szpitalu. 
Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

2022-05-24

Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

Niestety, choć jeszcze w marcu br. wydawało się, że uda się zmodernizować ulice: Sąsiedzką, Cichą oraz Lachy w Starachowicach, to jednak przetarg został unieważniony. Teraz Gmina będzie czekała na infrastrukturalne konkursy, by pozyskać zewnętrzne dofinansowania.
Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

2022-05-24

Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

Wydarzenia na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, podczas których właściciele garaży znajdujących się przy ulicy Kościelnej w Starachowicach chcieli przedstawić swoje stanowisko, a nie zostali dopuszczeni do głosu, wywołały oburzenie części mieszkańców miasta. Pojawiły się opinie, że głos wyborcy ważny jest tylko przy urnie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie są procedury dotyczące prezentowania swojego stanowiska podczas sesji Rady Miejskiej.
W Starachowicach rozpoczyna się Kongres Samorządowy

2022-05-24

W Starachowicach rozpoczyna się Kongres Samorządowy

Pierwsza edycja Kongresu Samorządowego w Starachowicach, która w tym tygodniu trwa w naszym mieście, to wydarzenie skierowane do przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu terytorialnego.