JUŻ W KIOSKU

Poznają region

2023-03-11 13:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 

Wszystko zaczęło się w Nowej Słupi przy posągu kamiennego pielgrzyma. Tam zaś, słuchając historii opowiadanych przez przewodniczkę, sami oceniali czy to książę węgierski Emeryk, czy pielgrzym nikomu nieznany, król Władysław Jagiełło, czy też Święty Prokop, który pomaga panienkom męża znaleźć. 

Co do tego ostatniego, to dziewczyny obiecały wrócić w noc sobótkową i sprawdzić. 

Nie drogą królewską, a asfaltem pokrytym lodem, grupa dzielnych pątników zmierzała na księcia Gór Świętokrzyskich. A Łysiec witał mrozem, wichrem, śniegiem i lodem. Zdaje się, że Świst, Poświst i Pogoda nie byli w humorze i postanowili pokazać świętą górę w tej groźnej postaci. 

Co tam zwiedzali? Ano nie zabrakło Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego i historii prastarych gór, ale także zeszli do więziennych cel. Historia tych, których tu więziono i za co wzbudziła ogromne zainteresowanie. 

A, że święty Krzyż stoi pyszną szarlotką, to po zwiedzaniu kościoła Świętej Trójcy musiała się znaleźć się chwilka na słodkie co nieco. 

Kolejnym punktem iście zimowej wyprawy była Święta Katarzyna z klasztorem i źródełkiem Świętego Franciszka. Tam, pośród drzew tego leśnego sanktuarium ukraińscy mieszkańcy Starachowic wysłuchali historii za którą stał kat Łysogór - Albert Schuster, słówko szepnęły duchy powstańców i partyzantów, ale znalazł się także czas na plotki o Agacie i Jadwidze - siostrach z Łysicy. 

Czarownice i wiedźmy? No pewnie. Okazało się, ze polskie i ukraińskie sporo łączy. 

Na koniec grupa odwiedziła Bodzentyn. Chodzą słuchy, ze przewodniczka Aneta uznaje wycieczkę za niekompletną jeśli do Bodzentyna grupy nie zaprowadzi. A tam czekał na wszystkich powstańczy Chrystus i zamkowe lochy, które wieki temu osobiście biskup Jakub Zadzik.

A kiedy przyszło kończyć wycieczkę, to nikomu się nie chciało wracać. Ale padły obietnice rychłego spotkania. A zatem do zobaczenia na świętokrzyskim szlaku. 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni. 
W hołdzie Niezłomnym

2023-03-05

W hołdzie Niezłomnym

„Narody tracąc pamięć, tracą życie.”1- właśnie to hasło przyświecało obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się 1 marca. Uroczystości uświetnił piękny występ społeczności Szkoły Podstawowej nr 1, która przygotowała program artystyczny „Wilczym śladem”. 
Poseł Agata Wojtyszek zaprasza na Forum Kobieta 2023

2023-03-07

Poseł Agata Wojtyszek zaprasza na Forum Kobieta 2023

Już w najbliższą sobotę poznamy nazwiska niezwykłych kobiet, zaangażowanych i pełnych pasji, które za swą działalność otrzymają wyróżnienie „Laur Kobieta.23”. Na wyjątkową uroczystość zapraszamy do Hotelu Europa, gwiazdą wieczoru będzie Kasia Cerekwicka. Wstęp wolny.