JUŻ W KIOSKU

Powakacyjna forma OHP

2021-09-15 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Przystąpili do Narodowego Czytania, zapalili znicze pamięci Obrońcom Westerplatte, wzięli udział w patriotycznym koncercie - młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach wkroczyła w nowy rok szkolny z przytupem.

OSiW OHP

Groby żołnierzy września znajdują się w Starachowicach, na cmentarzu komunalnym przy ulicy Polnej, wieczną wartę pełnią tutaj p.por. Piotr Borowiec i kapral Stanisław Bałtowski, a pamięć o nich szumią okoliczne drzewa. To właśnie dla nich, niezłomnych bohaterów, którzy bronili Westerplatte, uczestnicy OSiW OHP wraz z wychowawcą Maciejem Górskim zapalili znicze – uniwersalne świadectwo pamięci kolejnych pokoleń. Zawsze będą pamiętać i zawsze się im kłaniać - takie jest bowiem wychowanie starachowickiej placówki.

W to wszystko wpisuje się kolejna akcja, w której młodzież wzięła udział czyli Narodowe Czytanie. To nie tylko wzniosłe wydarzenie, mające na celu zapoznanie z literaturą piękną, ale przede wszystkim dobra zabawa, nie inaczej było w siedzibie OHP w Starachowicach. Uczniowie przeczytali książkę wcielając się w rolę bohaterów utworu, Panią Dulską została Wiktoria Dudzic, Hesią – Kinga Kopyś, Melą – Karolina Szwalikowska, Hanką – Monika Rozwadowska , w rolę Zbyszka wcielił się Bartłomiej Misztal. Do szkolnego teatru młodzi aktorzy zaprosili także kadrę placówki. Publiczność była zachwycona,  w uznaniu za udział w akcji uczestnicy otrzymali egzemplarze książki Moralność pani Dulskiej, a okolicznościową pieczątką, otrzymaną z Kancelarii Prezydenta,  podbiła je kierownik Ośrodka Agnieszka Kuś.

Akcję w placówce przeprowadziły Lucyna Prokop kierownik internatu oraz Danuta Śpiewak wychowawca.

Nie był to koniec akcji, bo na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej młodzież OSiW OHP - Wiktoria Kupisz, Piotrek Kuźmiak, Bartek Misztal - pieczętowała pamiątkową pieczęcią książki Gabrieli Zapolskiej. Skorzystali z tego niemal wszyscy uczestnicy bibliotecznego wydarzenia.

We wtorek, 7 września, młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach, wraz z wychowawcą Eweliną Lewkowicz, wzięła udział w uroczystym koncercie ,,Póki Polska żyje w Nas”. Był to koncert uświetniający obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i obrony Starachowic, zagrała słynna Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod dyrekcją ppłk Leszka Mieczkowskiego. Była to świetna okazja do wysłuchania popularnych pieśni i piosenek, interpretacji utworów operetkowych, musicalowych oraz rozrywkowych. Dla części młodzieży było to pierwsze zetknięcie się tego rodzaju muzyką, a ta jak wiemy łagodzi obyczaje.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.