JUŻ W KIOSKU

Potyczka powstańców nad Zalewem Brodzkim

2021-08-28 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Przy pięknej pogodzie, w niedzielę 22 sierpnia ożyły opowieści z Powstania Styczniowego. O tych trudnych kartach historii opowiadano w przystępnej formie festynowej. Taki przebieg miał pokaz grupy rekonstrukcyjnej Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego „Grot” – Oddział Powstańczy 1863 r. ze Starachowic. Wydarzenie miało miejsce na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim. Zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach.

 

fot. UG Brody

Ciekawie i w zrozumiały sposób opowiadał rekonstruktor Mariusz Chmiel. Przypomniał, że koło skałek i tzw. „Oczka” w Krynkach był obóz powstańczy. Ważnym miejscem była polana w Lipiu Podłaziskach. Co najmniej trzy razy na długo stacjonowały tam oddziały powstańcze. Ponadto, w dniu 17 stycznia 1864 r. Rosjanie szli w stronę Ostrowca Świętokrzyskiego. W lasach koło Stawu Kunowskiego natrafili na silny opór oddziału Karola Kality ps. „Rębajły”. Wycofali się myśląc że to duża formacja militarna. Powstańcy ścigali ich i w Iłży definitywnie rozstrzygnęli walkę. Była to jedna z ostatnich, większych bitew w powstaniu, w której wygrali Polacy.

Broń i obrączki

Rekonstruktorzy podzielili się inną ciekawostką. Przed 1863 r. noszono obrączki ślubne na lewej ręce, tak jak w wielu krajach. Po upadku powstania, kobiety chciały się utożsamić z żałobą narodową i zakładały obrączki na prawą dłoń jako symbol wdowieństwa. Ten zwyczaj trwa do dziś choć zatracił pierwotne znaczenie. Powstanie trwało niewiele ponad rok. Było ponad 1200 bitew i potyczek. Walczyło w nim aż około 200 tysięcy żołnierzy. Na pokazie, duże zainteresowanie wywoływała broń – zarówno biała jak i palna (napoleonki, dubeltówki, broń myśliwska Kentucky). Rekonstruktorzy najbardziej byli dumni z oryginalnej strzelby czarnoprochowej z pierwszej połowy XIX wieku. Najprawdopodobniej służyła w Powstaniu Styczniowym. Wszystkie strzelby były sprawne. Po pokazie rozegrano scenę potyczki z oddziałami rosyjskimi. Razem z dorosłymi walczył kilkunastoletni Janek. Do grupy rekonstrukcyjnej należały także kobiety, które w czasie pokazu zajmowały się obozem.

Pamiętamy o powstańcach

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Marzeny Bernat – Wójta Gminy Brody. W spotkaniu uczestniczyła Marta Prokop – Zastępca Wójta Gminy Brody oraz pani Dorota Dyka – Skarbnik Gminy Brody. Grupie rekonstrukcyjnej podziękował Janusz Adamus – Przewodniczący Rady Gminy w Brodach. Przypomniał że pamięć o powstaniu jest kultywowana w gminie. Co roku w rocznicę Bitwy pod Iłżą, stowarzyszenie „Barchan Krynki” składa wiązanki kwiatów pod murem pamięci, na którym wymieniono walczących w powstaniu mieszkańców naszych okolic. Kwiaty składane są także pod pomnikiem Ludomira Wędrychowskiego - powstańca pochowanego w Krynkach. Wszystkim za przybycie podziękowała także Anna Stachucy – dyrektor brodzkiej biblioteki.

Zadanie dofinansowani ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”. Nazwa projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brodach: „Śladem nieznanych wydarzeń Powstania Styczniowego w gminie Brody”.

/infomacja prasowa Urzędu Gminy w Brodach)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Mistrz Świata gościem na sesji Gminy Brody

2021-10-07

Mistrz Świata gościem na sesji Gminy Brody

Gościem wrześniowej (29 września) sesji Rady Gminy w Brodach był Mistrz Świata w wędkarstwie rzutowym Jan Kita, który podczas Mistrzostw Świata Seniorów w wędkarstwie rzutowym w Budapeszcie, odbywających się w dniach 1-5 września, zdobył tytuł po raz piąty.
Wizyta wiceministra Piotra Uścińskiego w Brodach

2021-10-03

Wizyta wiceministra Piotra Uścińskiego w Brodach

Na zaproszenie świętokrzyskich parlamentarzystów Agaty Wojtyszek i Bartłomieja Dorywalskiego, w poniedziełek (27 września) przybył do Brodów Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński. W spotkaniu z przedstawicielem rządu brało udział ponad 20 gości, w tym dwanaścioro włodarzy świętokrzyskich samorządów, przedstawiciele urzędów gmin i miast, oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. 
50 lat razem par z Gminy Brody

2021-10-02

50 lat razem par z Gminy Brody

Z okazji Złotego Jubileuszu Małżeństw z gminy Brody odbyła się uroczystość w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krynkach. W ostatnią sobotę września, Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody dekorowała Jubilatów prezydenckim Medalem Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Były, kwiaty, prezenty, toast, występy i tańce – zupełnie jak na weselu.
Nowa atrakcja w gminie Brody. Wciągająca gra terenowa

2021-09-22

Nowa atrakcja w gminie Brody. Wciągająca gra terenowa

W gminie Brody powstał quest, czyli gra polegająca na rozwiązywaniu zagadek i wyszukiwaniu wskazówek w terenie. Celem zabawy jest odnalezienie skarbu. Inauguracja questu odbędzie się we wtorek (28 września) na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim (Ruda ul. Panoramiczna, 27-230 Brody), koło dużego parkingu, o godzinie 10:00. 
Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

2021-09-20

Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

W piątek (17 września br.), Mateusz Borkowski - nasz olimpijczyk z Tokio, spotkał się z władzami gminy i uczniami klas VII i VIII szkoły w Rudzie. Wydarzenie miało pierwotnie mieć miejsce przy nowo wybudowanej trasie biegowej ale ze względu na pogodę przeniesiono je do Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Rudzie.
Teatralnie w brodzkiej bibliotece

2021-09-19

Teatralnie w brodzkiej bibliotece

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przygotowano niezwykłą atrakcję dla uczniów szkół w Brodach i Krynkach. Odbyły się tam zajęcia z Ewą Lubacz, aktorką kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". 
Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

2021-09-16

Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

W drugą niedzielę września, na placu przy Szkole Podstawowej odbyły się Brodzkie Dożynki w Sołectwie Adamów. To była udana i tradycyjna impreza. Zespoły porwały wielu ludzi do tańca. W tany poszli także przedstawiciele władz gminy, a nawet dziarscy 90-latkowie - najstarsi mieszkańcy Adamowa.
Stulatek i weteran wojenny

2021-09-11

Stulatek i weteran wojenny

W dzień setnych urodzin Antoniego Wrony z Kuczowa odwiedziła Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody. Złożyła życzenia, przekazała list gratulacyjny, kwiaty i ciepły koc w prezencie urodzinowym. W czasie wojny, Jubilat należał do Batalionów Chłopskich i został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe.
Narodowe Czytanie

2021-09-05

Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" w Gminie Brody

W ostatnią sobotę (4 września) w ramach jubileuszowego, 10. Narodowego Czytania, również w Gminie Brody czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Narodowe Czytanie odbyło się tu po raz szósty.