JUŻ W KIOSKU

Posiedzenie Rady Muzeum

2022-05-06 10:15:10

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Omówieniu działalności starachowickiego Ekomuzeum w okresie ostatnich dwóch lat poświęcone było ostatnie posiedzenie Rady Muzeum, które odbyło się 29 kwietnia br. Było to pierwsze stacjonarne spotkanie tego gremium, po prawie 2 - letniej przerwie spowodowanej pandemią.

fot. Powiat Starachowicki

Dyrekcja placówki przedstawiła Radzie Muzeum sprawozdania z działalności w 2020r. i 2021r., skupiając się głównie na trudnej sytuacji spowodowanej czasowymi zamknięciami z powodu pandemii. Odbiły się one negatywnie na ruchu turystycznym, który w pewnych okresach był zawieszony, a w innych silnie ograniczony, zwłaszcza w roku 2020. Instytucja była zmuszona do odstąpienia od realizacji wielu zdarzeń, co odcisnęło się również na jej kondycji finansowej.

W roku 2020 r. osiągnęła jedynie 55,63% przychodów z działalności własnej. Pomimo trudnej sytuacji, prowadzono remonty zabytkowej substancji obiektu. Dokonano m.in. naprawy kolejnego odcinka rurociągu technologicznego i konserwacji oraz zabezpieczenia pokrycia dachu Hali Lejniczej. Nieco lepszy był rok 2021 r., który pozwolił przygotować i przeprowadzić 23 zdarzenia muzealne. Z oferty placówki skorzystało łącznie 11 017 osób. Placówka rozpoczęła kolejny, wieloletni etap prac, związanych z remontem i odwodnieniem wielkiego pieca, budynku wyciągu, wieży ciśnień oraz maszyny parowej. Wstępem do tych działań było przygotowanie dokumentacji budowlanej. Przygotowano także dokumentację na potrzeby parkingu przed wejściem głównym. Udało się również zrealizować pierwszy etap kapitalnego remontu budynku portierni. Dużo uwagi poświęcono także obiektom, które w 2021 r. zasiliły kolekcję muzealnych STAR-ów oraz projektowi SOWA, który wzbogaci ofertę placówki o interaktywną wystawę edukacyjną przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik. W ślad za sprawozdaniami merytorycznymi przedstawione zostały sprawozdania finansowe. Po zapoznaniu się z nimi oraz z planami na rok bieżący Rada Muzeum jednogłośnie przyjęła uchwały pozytywnie oceniające działalność placówki i zaaprobowała plan działania na rok bieżący.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu

2022-06-30

Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu

Za nami jedna z najważniejszych sesji Rady Powiatu w ciągu całego roku. Zarząd Powiatu otrzymał na niej wotum zaufania oraz absolutorium. To wyraz uznania dla jego działań oraz sposobu wykonania zeszłorocznego budżetu.
O dzikach na komisji bezpieczeństwa

2022-06-28

O dzikach na komisji bezpieczeństwa

Niszczą ogrodzenia, rabaty i straszą działkowców. Temat walki z dzikami zdominował ostatnie posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w powiecie. Starosta Piotr Ambroszczyk zlecił służbom rozpoznanie prawnych i finansowych możliwości zakupu  sznurów hukowych, które mogłyby odstraszyć zwierzęta.
Imprezowali dla Helenki

2022-06-25

Imprezowali dla Helenki

Fundacja Zdążyć przed Panem Bogiem i starosta Piotr Ambroszczyk? To się nie mogło skończyć inaczej jak wspólną połączeniem przyjemnego z pożytecznym czyli pomocą i imprezą.
Powiat uruchomi Centrum Pomocy Uchodźcom

2022-06-20

Powiat uruchomi Centrum Pomocy Uchodźcom

Centrum Pomocy Uchodźcom zostanie uruchomione niebawem w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Wsparcie znają tutaj obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z trwającym konfliktem i zamieszkują obecnie na terenie naszego powiatu.
Wykus 2022

2022-06-15

Wykus 2022

Władze powiatu wzięły udział w uroczystościach Wykus 2022, upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej, walczących pod komendą Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. W tym roku obchodziliśmy 65. rocznicę powstania Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Ponury-Nurt, pierwszego po wojnie niezależnego stowarzyszenia zrzeszającego żołnierzy Armii Krajowej.
O planie transportowym w powiecie

2022-05-29

O planie transportowym w powiecie

Trwają wstępne rozmowy z gminami w sprawie opracowania planu rozwoju transportu zbiorowego dla powiatu starachowickiego. Podstawowa idea jest taka, by lepiej skomunikować siedziby gmin z siedzibą powiatu, ułatwiając w ten sposób mieszkańcom dojazd do pracy, szpitala, szkoły czy załatwienie spraw urzędowych.
Rusza remont drogi powiatowej w Poddąbrowie

2022-05-27

Rusza remont drogi powiatowej w Poddąbrowie

Niebawem rozpocznie się remont drogi powiatowej Mirzec-Podkowalów-Mirzec-Poddąbrowa. 25 maja br. Zarząd Dróg Powiatowych przekazał już wykonawcy plac budowy. Na blisko 800 m odcinku odnowiona zostanie nawierzchnia, odwodnienie oraz pobocza. Pojawi się również wyniesione przejście dla pieszych i nowe oznakowanie.
XXI Jarmark u Starzecha

2022-05-25

XXI Jarmark u Starzecha

Już w najbliższą sobotę (28 maja) na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbędzie się XXI Jarmark u Starzecha. Impreza organizowana przez Powiat Starachowicki wspólnie z Gminą Starachowice, Ekomuzeum i Parkiem Kultury. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą: Jula oraz Felicjan Andrzejczak – wykonawca  legendarnego przeboju Budki Suflera „Jolka Jolka pamiętasz”, który wystąpi u nas na scenie z kwartetem smyczkowym. 
Nabór do szkół ponadpodstawowych

2022-05-23

Nabór do szkół ponadpodstawowych

Rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Rejestracja potrwa do 20 czerwca br. Nie warto zwlekać z dokonaniem wyboru. Lepiej zrobić to teraz!
Niebawem ruszy kwalifikacja wojskowa

2022-05-13

Niebawem ruszy kwalifikacja wojskowa

W poniedziałek (16 maja) rozpocznie się kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Wezwanie na nią otrzyma ok. 450 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2003r., ale także w latach wcześniejszych, tj. 1998-2002, którym do tej pory nie przyznano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wzywane mogą być także kobiety, które mają umiejętności potrzebne w wojsku.