JUŻ W KIOSKU

Portugalska przygoda

2023-04-05 08:14:53

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Jeszcze nie opadły emocje po grudniowej mobilności do Rumunii, a Szkoła Podstawowa nr 13 chwali się kolejnym międzynarodowym projektem. 

Zdjęcia: SP 13

Tym razem mowa o Portugalii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 od ponad dwóch lat realizują działania projektowe wraz ze swoimi partnerami z Turcji, Włoch, Hiszpanii, Rumunii i Portugalii. W dniach 12-18 marca Maja, Karolina, Marysia i Norbert oraz ich opiekunowie: p. Anna Śledziowska i p. Jolanta Wiśniewska uczestniczyli w bogatym programie przygotowanym przez partnerską szkołę Agrupamento De Escolas Joao De Deus. Powitanie w ogromnej auli szkoły, prezentacja talentów uczniów, wysłuchanie fado, a nawet ośmiornica na lunch w stołówce szkolnej dostarczyły wielu wrażeń. Po prezentacji przygotowanych wcześniej zadań projektowych, tym razem były to tradycyjne gry, okazało się, że są bardzo do siebie podobne. Nie tylko one stały się siłą napędową mobilności, ale również wspólny paintball, zajęcia kajakowe, dyskusje, rozmowy, dekorowanie drzewka wdzięczności, poznawanie kultury i podziwianie niepowtarzalnej natury  w czasie wycieczek do Sagres i Lizbony. Faro okazało się być urokliwym miejscem z niesamowitymi ludźmi i przyrodą. Kolejny raz stało się jasne, że udział w projekcie służy, nie tylko wymianie doświadczeń i szlifowaniu języka angielskiego, ale również poszerza horyzonty i rozbudza ciekawość świata. Uczniowie mają nadzieję, że do takich samych wniosków dojdą partnerzy, którzy już w maju, na zakończenie projektu, zawitają do  Starachowic. 

/SP 13/ 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień dla sportu 

2023-09-17

Dzień dla sportu 

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach wzięli udział w szkolnej imprezie pod nazwą Dzień Sportu.
Niepełnosprawni sportowcy łapali formę

2023-09-15

Niepełnosprawni sportowcy łapali formę

 W dniach 27 sierpnia – 6 września 2023 roku odbył się w Zakopanem obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych, zorganizowany przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie. Klub Olimpiad Specjalnych „ARKA” ze Starachowic reprezentowało 5 zawodników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz ze Środowiskowego Domu Samopomocy.
Szkolenie i poznawanie. Z wizytą w Bolonii

2023-06-23

Szkolenie i poznawanie. Z wizytą w Bolonii

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach to placówka, która stara się zawsze iść do przodu, wychodzi naprzeciw potrzebom czasu. Nie dziwi więc, że od roku 2023/24 w szkole utworzona zostanie  pierwsza w województwie świętokrzyskim klasa dwujęzyczna w zawodzie technik informatyk. 
 Działo się w bursie

2023-05-27

Działo się w bursie

Ekologia, historia i sport - to główne tematy spotkań, jakie odbyła młodzież ze starachowickiej bursy ze swoimi wychowawcami. 
Technicy na sto procent

2023-05-27

Technicy na sto procent

Sesja zimowa w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach to egzaminy zawodowe. Między innymi ten w zawodzie Technika Rachunkowości. Jak poszło uczniom kształcącym się w tym kierunku?
Było rodzinnie

2023-05-20

Było rodzinnie

Przedszkole i rodzina to jedna drużyna - pod takim hasłem w Miejskim Przedszkolu n7 w Starachowicach odbył się bardzo kolorowy i bardzo wesoły Festyn Rodzinny. Ta niecodzienna impreza była świetną okazją do uczczenia obchodzonego w tym roku 15 maja Międzynarodowego Dnia Rodziny. 

2023-05-17

"Kreatywne Nutki" zapraszają na dzień otwarty

Marzy Ci się przedszkole, w którym Twoje dziecko będzie się twórczo i dwujęzycznie rozwijać? Miejsce, gdzie czas płynie kolorowo? Dwujęzyczny Żłobek i Przedszkole „Kreatywne Nutki” zaprasza w czwartek  (18 maja) na dzień otwarty dzieci w wieku 1 - 6 lat z rodzicami.
Mobilność uczniów i nauczycieli  Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 we Włoszech

2023-05-12

Mobilność uczniów i nauczycieli  Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 we Włoszech

Grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach w dniach od 17 do 28 kwietnia br. odbyła staż zagraniczny, który rozpoczął realizację projektów akredytowanych (nr 2022-1-PL01-KA121- VET-000065861) w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie wzbogacali i doskonalili swe praktyczne umiejętności przy współpracy z organizacją Sistema Turismo we Włoszech, która zorganizowała staż w firmach i zakładach, zapewniała opiekę zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku uczniów.
Wycieczka do Oświęcimia

2023-04-23

Wycieczka do Oświęcimia

To nie jest łatwy kierunek turystyczny - Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce pamięci, tu znajdował się największy hitlerowski obóz koncentracyjny, miejsce stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największy ośrodek natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. to miejsce, w którym każdy z nas powinien być przynajmniej raz w życiu. 
Porozmawiali o dronach

2023-04-22

Porozmawiali o dronach

Za nami rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się pn. Drony - nowoczesna technologia w służbie człowieka. XVI edycja odbyła się w gościnnych wnętrzach Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach.