Ocena:
5/5 | 1 głosów
Klub Amazonek w Starachowicach tworzą kobiety doświadczone rakiem piersi, które służą informacją, oferują pomoc medyczną, zapewniają wsparcie duchowe i organizują wolny czas. Wiedza, rehabilitacja, spotkania z psychologiem, ale także zwierzenia w cztery oczy, grupowe pogaduszki przy kawie, wycieczki i inne rozrywki. Klubowiczki po prostu cieszą się życiem i swoim towarzystwem, własnym przykładem udowadniając, że raka piersi należy leczyć, bo wobec postępów medycyny zwycięstwo jest coraz bardziej realne. Trzeba tylko chcieć, a zacząć można od tego amazonkowego telefonu zaufania: (41) 274 33 10.
fot. Gazeta Starachowicka
Starachowicki Klub Amazonek działa od 1998 roku, obecnie mieści się na II piętrze bursy szkolnej Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach przy ulicy Radomskiej 72. Jest otwarty w poniedziałki i wtorki w godzinach od 10. 00 do 13.00. Niesie chorym kobietom wieloraką pomoc, bo obejmującą zarówno ich ciało jak i psychikę oraz duchowość. W ofercie jest m.in. gimnastyka rehabilitacyjna, masaże limfatyczne, spotkania z psychologiem i lekarzami, zajęcia relaksacyjne.
- Pomagamy nawet w takich sprawach jak zapisanie się do lekarza, czy pokierowania, gdzie chora kobieta powinna się udać - mówi prezeska Klubu Lucyna Młynek.
Choroba onkologiczna to wiele strachu, bólu i przepłakanych nocy. Starachowicki Klub spieszy z pomocą i w takich mrocznych chwilach. Przez telefon, czy na spotkaniu w siedzibie organizacji można się zwierzyć ze swoich lęków, wyżalić i uzyskać zrozumienie. Bo klubowiczki to krąg przyjaciółek, niejako druga rodzina.
- Większość z nas jest okaleczonych po operacji, ale nas to nie krępuje, bo mamy do siebie zaufanie i to chyba jest największa zaleta naszego Klubu -podkreśla wiceprezeska Barbara Łoginow.
- Łączą nas te same problemy, więc kobiety się otwierają, mówią nam to, czego nie powiedzą najbliższym - wtóruje Lucyna Młynek.
Jednak członkinie Klubu nie skupiają się wyłącznie na trudnych aspektach życia z rakiem. W myśl hasła "Kocham cię życie", które wisi na ścianie jednego z klubowych pomieszczeń, cieszą się każdym dniem, postępami w leczeniu i swoim towarzystwem. Zwyczajne rozmowy, babskie ploteczki przy poczęstunku, wspólne spędzanie wolnego czasu na wycieczkach nad morzem, czy w góry i na pielgrzymkach do miejsc kultu religijnego.
- Świętujemy też podwójne urodziny: te typowe i te liczone od momentu operacji, bo to oznacza nasze odrodzenie - wyjaśnia Barbara Łoginow.
Klub nie ogranicza działalności tylko do własnego grona. Na jego zainteresowanie mogą także liczyć bliscy kobiet.
- Kiedy one chorują, chorują i ich rodziny, wiec one też bardzo potrzebują wsparcia. My już to przeszłyśmy i wiemy, w jaki sposób można pomóc - mówi wiceprezeska.
- Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że na nasz telefon zaufania dzwonią przede wszystkim członkowie rodzin. Głównie córki chorych i rodzice. I tak najczęściej zaczyna się kontakt z nami - dopowiada Lucyna Młynek.
We wspieraniu rodzin, ale i samych kobiet pomagają Amazonkom ochotniczki. Idą bezpośrednio do domu, rozmawiają, a gdy natrafią na niechęć usiłują stopniowo przekonać do zmiany zachowania: podjęcia leczenia, czy wyjścia ze stanu życiowej apatii. Amazonki biorą też na serio hasła: "Lepiej zapobiegać niż leczyć "oraz "Rak wcześnie wykryty jest uleczalny". Stąd ważnym filarem ich działalności jest publiczne przekonywanie o prawdziwości tych stwierdzeń. Jednym słowem angażują się mocno w profilaktykę. Białe Niedziele przeznaczone na badania i konsultacje medyczne, cykliczne Marsze Różowej Wstążeczki zwracające uwagę społeczeństwa na problemy onkologiczne, prelekcje w szkołach, czy domach seniora, w czasie których zachęcają dziewczęta i kobiety do kontaktu z lekarzem oraz do samodzielnego kontrolowania piersi i demonstrują na fantomach, jak takie badanie zrobić - to tylko kilka przykładów. Ale warto dodać jeszcze rozdawanie ulotek na oddziale onkologicznym starachowickiego szpitala i zaangażowanie w zbiórkę pieniędzy na zakup onkoczepka dla tej placówki, minimalizującego utratę włosów na skutek chemioterapii. Najnowszą inicjatywą są pełnione przez Amazonki dyżury w niedawno otwartej Kawiarence Społecznej w galerii handlowej "Skałka" przy alei Armii Krajowej w Starachowicach. Można je tu spotkać w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca w godz. 12.00. - 14.00.
- Mamy przykłady na to, że nasza działalność przynosi owoce. Po prelekcji, bodajże w szkole w Rzepinie, podszedł do nas mały chłopczyk i ze łzami w oczach zapytał, czy to co mówiłyśmy to prawda i mama będzie żyła. Starałyśmy się go pocieszyć i myślę, że się nam udało - mówi ze wzruszeniem pani Barbara.
Prezeska i wiceprezeska przypominają, że szczególnie uczulone na problem raka piersi powinny być kobiety, których najbliższe krewne zapadły na tę chorobę.
- Ja jestem żywym przykładem na dziedziczenie raka piersi. Moja córka jest po obustronnej mastektomii i tylko dzięki temu, że obie zrobiłyśmy badania genetyczne, nowotwór został szybko opanowany. Dlatego apeluję: panie, róbcie takie badania - mówi z naciskiem Barbara Łoginow.
Obie szefowe Starachowickiego Klubu Amazonek są też żywym dowodem na to, że rak piersi to nie natychmiastowy wyrok śmierci.
-Jest do pokonania, choć potrzeba dużo cierpliwości i samozaparcia. Ale koleżanka jest 27 lat po operacji (pani Barbara wskazuje na Lucynę Młynek), ja 16 lat i chodzimy, uśmiechamy się, lubimy się bawić, śpiewać. Po prostu żyjemy - stwierdza entuzjastycznie.
- W czasie ostatniego badania kontrolnego lekarka autentycznie ucieszyła się z moich wyników badań - dodaje z uśmiechem pani Lucyna.
Chyba nie ma lepszych argumentów niż własne pozytywnie zakończone historie walki z rakiem piersi. Szefowe starachowickich Amazonek liczą, że to właśnie one przekonają najbardziej oporne kobiety do leczenia. A same serdecznie zapraszają do wstępowania w szeregi Klubu. Ale jak to w życiu mają też problem. Dotyczy nie tyle ich, co całej organizacji. W tej chwili najbardziej palącą potrzebą jest zmiana lokalu. Amazonki zajmują kilka niewielkich pomieszczeń w bursie szkolnej ZSZ nr 1, do której dojście, podobnie jak do samego Klubu jest słabo oznakowane. Kobiety szukają, błądzą, otwierają niewłaściwe drzwi. To może zniechęcać, zwłaszcza nowe osoby, do skorzystania z oferty organizacji.
- Nie mamy tu miejsca na rozłożenie całego sprzętu do rehabilitacji, na zrobienie dużego zebrania Klubu, który liczy około 40 osób - mówi prezeska i jej zastępczyni licząc, że znajdzie się sposób na wyprowadzkę do większego, bardziej dostępnego i rzucającego się w oczy lokalu, niż bursa na uboczu ulicy Radomskiej.
iwo

2023-12-08
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki
W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
2023-12-07
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane
Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione.
2023-12-07
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami
Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie.
2023-12-07
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie
Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
2023-12-06
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu
Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji.
2023-12-06
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem
Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.
2023-12-05
Plany władz miasta dotyczące starych kamienic
Gmina Starachowice w swoich zasobach posiada wiele budynków liczących po kilkadziesiąt lat, które są w fatalnym stanie technicznym i opalane są kopciuchami. Część z nich nadaje się do wyburzenia, a część do remontu.
2023-12-05
Świąteczne kolędowanie dla Amelki
Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk wspólnie z Fundacją Zdążyć przed Panem Bogiem zaprasza na Świąteczne Kolędowanie – imprezę charytatywną, podczas której będą zbierane pieniądze na rzecz 2,5-letniej Amelki Tuz.
2023-12-04
Przedświąteczny czas pełen atrakcji
Miejskie iluminacje, lodowisko, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. I atrakcja, której najbardziej wypatrują mali mieszkańcy Starachowic, czyli odwiedziny Świętego Mikołaja.
2023-12-04