JUŻ W KIOSKU

Podziękowanie za serce i wychowanie

2023-01-29 13:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Niewiele powiatów w kraju może poszczycić się taką placówką rodzinną, jak nasza przy ulicy Warszawskiej w Starachowicach, z tak dużym stażem i z tak ogromnym zaangażowaniem w opiekę nad dziećmi. Jej wieloletni dyrektor Pan Witold Kowalski przez ponad 40 lat wraz z małżonką dawał ciepło i miłość dziesiątkom dzieciaków, które nie doświadczyły tego od swoich biologicznych rodziców. A teraz kończy już swoją działalność, choć nie porzuca misji, jaką jest wychowanie.

Choć pan Witold zakończył już oficjalnie swoją działalność, będzie pomagać córce w prowadzeniu placówki / fot. Powiat Starachowicki

Pan Witold z żoną Barbarą założył rodzinny dom dziecka przed ponad 40 laty w budynku, który przejęli po rodzicach pani Barbary. W niewielkim domu przy ulicy Warszawskiej wychowało się wiele dzieci, które nie ze swojej winy zostały pozbawione opieki i miłości biologicznych rodziców. To właśnie tu poznały, co znaczy miłość, rodzina, szacunek. Były traktowane jak inne dzieci. Miały prawa, ale i obowiązki, bo właśnie tak odbywa się wychowanie. Dziś większość ich wychowanków ma już własne rodziny. Trudno jednak przewidzieć jak potoczyłyby się ich losy, gdyby w którymś momencie nie trafiły pod skrzydła Państwa Kowalskich. I właśnie za tę wieloletnią pracę, nieoceniony wkład w kształtowanie pieczy zastępczej w naszym powiecie, a przede wszystkim za poświęcenie, troskę i trud wychowania dzieci, powierzonych pieczy Państwa Kowalskich starosta Piotr Ambroszczyk podziękował panu Witoldowi wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną.

- Jesteśmy też wdzięczni, że swoją pasją „zaraził” Pan również córkę, która przejęła po Państwu pałeczką i z równie dużym zaangażowaniem realizuje tę misję, dzieląc się z dziećmi nie tylko domem, ale dając im również poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji zrozumienie i akceptację – mówił starosta.

Placówkę od kilku lat prowadzi córka pana Witolda – Magdalena Kalista. Obecnie ma pod swoją opieką 7 wychowanków, a „w drodze” jest troje kolejnych.

Dzieci są w różnym wieku, często doświadczyły trudnych przeżyć, a zatem wymagają szczególnej troski i traktowania. Coraz więcej potrzebuje też specjalistycznego wsparcia i pomocy w wyrównywaniu kompetencji społecznych i edukacyjnych.

I choć pan Witold zakończył już oficjalnie swoją działalność, będzie pomagać córce w prowadzeniu placówki. Bo trudno po tylu latach porzucić misję, jaką jest wychowanie.

Starosta wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu podziękował panu Witoldowi za jego wieloletnią działalność i wkład w kształtowanie pieczy zastępczej w naszym powiecie / fot. Powiat Starachowicki

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Powiatowe linie autobusowe na trasie Starachowice – Mirzec

2023-11-24

Powiatowe linie autobusowe na trasie Starachowice – Mirzec

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Powiat Starachowicki wspólnie z Gminą Mirzec chce uruchomić z początkiem nowego roku cztery linie komunikacyjne o charakterze użyteczności publicznej, pomiędzy siedzibą Powiatu w Starachowicach a gminą Mirzec. Czy tak się stanie zależeć będzie jednak od otrzymania dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 
Będzie mammograf w naszym szpitalu

2023-11-17

Będzie mammograf w naszym szpitalu

Mieszkanki powiatu starachowickiego nie będą musiały już jeździć do odległych ośrodków, aby wykonać badanie mammograficzne. Niebawem zrobią je u nas, w szpitalu. Powiat pozyskał ponad 750 tys. zł dotacji ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakup mammografu i dostosowanie pomieszczeń do wykonywania badań mammograficznych w PZOZ w Starachowicach.
Zostań rodzicem zastępczym

2023-11-07

Zostań rodzicem zastępczym

103 to liczba rodzin zastępczych, jakie działają w naszym powiecie. Aż 71 z nich to rodziny spokrewnione, a tylko pięć ma status zawodowych. To nadal za mało, biorąc pod uwagę coraz bardziej rosnące zapotrzebowanie. Codziennie przychodzą maile z pytaniem o miejsce dla kolejnych dzieci w pieczy zastępczej. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc, zachęcamy do udziału w kolejnej edycji szkolenia PRIDE dla rodzin zastępczych. 
Porządek obrad październikowej sesji Rady Powiatu

2023-10-25

Porządek obrad październikowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (26 października br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv
Droga w Mircu Poddąbrowie zyska nową nawierzchnię

2023-10-24

Droga w Mircu Poddąbrowie zyska nową nawierzchnię

Rusza kolejna inwestycja drogowa w naszym powiecie. 16 października br. przekazany został teren budowy w Mircu Poddąbrowie, gdzie przebudowany zostanie ponad 200 m odcinek drogi powiatowej pomiędzy tą miejscowością a ulicą Langiewicza. Finał prac za ok. 1,5 miesiąca.
Niebawem wbijanie fundamentów pod wiadukt

2023-10-23

Niebawem wbijanie fundamentów pod wiadukt

Trwają prace przy budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie wykonano ponad 2% kontraktu zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem finansowo-rzeczowym. Niebawem rozpocznie się palowanie, czyli wbijanie fundamentów pod nowy obiekt.
Od poniedziałku czasowe zamknięcie drogi powiatowej

2023-10-19

Od poniedziałku czasowe zamknięcie drogi powiatowej

Uwaga kierowcy! W związku z prowadzonymi robotami drogowymi od poniedziałku (23 października) do soboty (28 października br.) zamknięty będzie dla ruchu odcinek drogi powiatowej 0618T (Lipie-Henryk „Szyb”) - od zjazdu na Lipie do Willi Rosochacz.
Pieniądze na konserwację Wielkiego Pieca

2023-09-30

Pieniądze na konserwację Wielkiego Pieca

Powiat pozyskał 500 tys. zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace konserwatorskie Wielkiego Pieca. W ramach tych środków odnowiony zostanie najważniejszy obiekt jedynego w Europie zachowanego w pełni ciągu technologicznego zakładu wielkopiecowego z XIX wieku.
Porządek obrad wrześniowej sesji Rady Powiatu

2023-09-27

Porządek obrad wrześniowej sesji Rady Powiatu

W czwartek (28 września br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie transmitowane na stronie: http://esesja.tv. 
Starostwo bez barier

2023-09-26

Starostwo bez barier

Plany tyflograficzne, pętle indukcyjne, dostęp do aplikacji internetowej, pozwalającej modyfikować treści tak, aby były one zrozumiałe dla osób z trudnościami intelektualnymi czy wzrokowymi – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie zostały zastosowane w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, aby stało się ono przyjazne osobom niepełnosprawnym. Dzisiaj to jeden z najbardziej dostępnych budynków w naszym powiecie.