JUŻ W KIOSKU

Podwójne święto

2021-08-18 12:00:55

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Spodobało się sąsiadom pukanie kolbami do naszych drzwi. Później zaprzestali grzeczności i wchodzili jak do siebie. W roku 1920 Polacy powiedzieli basta.

fot. UM Starachowice

Bez względu na upływ czasu, którego nie widzimy lecz wiemy, że jest. Poznajemy go po tym, jak wszystko dookoła nas się zmienia. Bywa, że są to zmiany na lepsze, ale doświadczamy niekiedy tych gorszych. Jesteśmy narodem, który ciężko i twórczo pracuje, ale też wypoczywa. O tej grupie mówi się, iż żywią i bronią.

Co do wypoczynku i świętowania polskich rolników, każdego 15 sierpnia przynoszą do kościołów kwiaty oraz zioła. Święto to znane jest jako święto Matki Boskiej Zielnej, jak też nazwane wniebowzięciem NMP, a obchodzone jest od V wieku, i jest jednym z czterech dogmatów dotyczących matki Chrystusa, której ciało i dusza po zakończeniu ziemskiej wędrówki zostały wzięte do nieba. Dogmat ten nie rozstrzyga jednak kwestii samej śmierci Maryi. Dla katolików jest to święto nakazane, co oznacza, że właśnie tego dnia wierni mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Ogromna rzesza odczuwa też potrzebę udania się w dziękczynne pielgrzymki do Królowej Polski na Jasną Górę. Oprócz wyszeptanych tam podziękowań za naszą wolność, za pomyślność w drodze do coraz lepszego bytu, a także za zdrowie rodziny i wszystkich bliskich, są jeszcze postanowienia. Chociaż są zmęczeni i nie zawsze w pełni zdrowi, wracają do swych domów z lekkim sercem pełnym nadziej i miłości.

Z wolna zakończyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawione przez proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych ks. Sławomira Raka. Po krótkim przemarszu pod Pomnik Niepodległości program obchodów święta Wojska Polskiego przeszedł pod inicjatywę organizatorów, którymi byli: Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Starachowicki Piotr Babicki. Ze względu na niebezpieczeństwo kolejnego ataku pandemicznego oraz wyjątkowo wysokiej temperatury niebezpiecznej dla większości uczestników będących w wieku emerytalnym, przemówienia okolicznościowe posła Krzysztofa Lipca, Prezydenta Miasta oraz Starosty Powiatu były krótkie, treściwe i wyważone w słowach.

Parafrazując tekst polskich ułanów zagrzewających się do szarży na wroga, każdemu z nich dodawał animuszu tekst piosenki: „Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń”. Żadnemu z polskich żołnierzy nie było straszne przepędzić znienawidzonego wroga mającego leninowskie pozwolenie na rabunek, gwałty i morderstwa nie darującym nawet dzieciom. Zwycięska 101 rocznica Bitwy Warszawskiej była przeważeniem szali decydującej o losach świata. Stała się wiekopomnym wyczynem polskiego oręża stoczonego z oddziałami sowieckimi (13-25 sierpnia 1920 r.) Armii Czerwonej. Nadzwyczaj skromną lecz nagradzaną gromkimi brawami część artystyczną „Żołnierska nuta” przygotowali w nowym Amfiteatrze w Parku Miejskim wokaliści Zespołu „Wiarusy”.

 

/Marek Oziomek/

 

fot. Marek Oziomek

fot. Marek Oziomek

fot. Marek Oziomek

fot. Marek Oziomek

fot. Marek Oziomek

fot. Marek Oziomek

fot. Marek Oziomek

fot. Marek Oziomek

fot. Marek Oziomek

fot. Marek Oziomek

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.      
Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

2024-04-19

Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego.
Kto lepiej odnajdzie się w terenie?

2024-04-19

Kto lepiej odnajdzie się w terenie?

Około 70 osób: dzieci, młodzieży i dorosłych wzięło udział w XVI Mistrzostwach Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację. Zadaniem podzielonych na grupy uczestników było odnalezienie z pomocą mapy wyznaczonych w terenie punktów w jak najkrótszym czasie.
Potrzeba zieleni

2024-04-19

Potrzeba zieleni

Napisał do nas Czytelnik mieszkający przy ulicy Granicznej w Starachowicach. Mężczyzna w e- mailowej korespondencji skarżył się na zbyt małą ilość drzew i krzewów na swoim osiedlu dających latem ochłodę przed skwarem. Z jego argumentami polemizuje Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.           
Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia TST - Twój Samorząd Teraz w sprawie porozumienia w Radzie Powiatu

2024-04-19

Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia TST - Twój Samorząd Teraz w sprawie porozumienia w Radzie Powiatu

W czwartek (18 kwietnia) poinformowano, że radni powiatowi wybrani z list KWW Marka Materka 2024 oraz z listy KW TST - Twój Samorząd Teraz zawarli porozumienie, które ma być podstawą do uzgodnienia składu Zarządu Powiatu Starachowickiego na kadencję 2024-2029 [więcej: Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?].  Od decyzji radnych powiatu odcięło się już się Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych, których kandydaci startowali w wyborach samorządowych z listy KW TST [więcej: https://tiny.pl/d9fkv]. Do mediów trafiło również oświadczenie zarządu Stowarzyszenia TST - Twój Samorząd Teraz. 
Oświadczenie Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w sprawie koalicji w Radzie Powiatu

2024-04-19

Oświadczenie Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w sprawie koalicji w Radzie Powiatu

Porozumienie będące inicjatywą powstania Komitetu Wyborczego TST – Twój Samorząd Teraz przed wyborami samorządowymi 2024 podpisali przedstawiciele partie i miejskich stowarzyszeń: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic, Stowarzyszenie TST – Twój Samorząd Teraz, Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych, Ruch Społeczny Razem dla Mieszkańców, Platforma Obywatelska, Nowa Lewica, Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL.
Tomasz Porębski rezygnuje ze stanowiska Sekretarza Miasta

2024-04-19

Tomasz Porębski rezygnuje ze stanowiska Sekretarza Miasta

Tomasz Porębski do zespołu Urzędu Miejskiego w Starachowicach dołączył w marcu 2022 r., gdy objął funkcję Dyrektora Biura Prezydenta Miasta. Od 1 września był Sekretarzem Miasta Starachowice. Swoją decyzję o rezygnacji ze stanowiska ogłosił w czwartek (18 kwietnia) w mediach społecznościowych.
Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

2024-04-18

Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

Powiatowi Radni wybrani z list KWW Marka Materka 2024 oraz z listy KW TST - Twój Samorząd Teraz zawarli porozumienie, które ma być podstawą do uzgodnienia składu Zarządu Powiatu Starachowickiego na kadencję 2024-2029.