JUŻ W KIOSKU

Podsumowanie Roku Wagnera

2023-01-08 13:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Rok 2022 był w Gminie Starachowice Rokiem Władysława Wagnera. W związku z tym Miejska Biblioteka Publiczna organizowała przez całe dwanaście miesięcy zapraszała mieszkańców miasta na cykl spotkań kulturalno-społecznych pn. "Na bibliotecznej łodzi z Wagnerem". To była doskonała okazja na zbratanie się z bohaterem mórz i oceanów, który pochodził znad Lubianki. 

Biblioteka do wspólnego imprezowania z Wagnerem zaprosiła tak najmłodszych czytelników, ale także tych zupełnie dorosłych. Na każdego czekało coś miłego. 

W okresie wakacji na dzieci czekało moc atrakcji. Filie Dla Dzieci i Młodzieży organizowały zajęcia związane z postacią  Władysława Wagnera i tematyką podróży morskich. W lipcu dzieci spotykały się cyklicznie w „Bibliotece nad Skałą”, a w sierpniu w „Plastusiu”.

Zajęcia skierowane były do dzieci w wieku szkolnym z terenu miasta, ale także osób przyjezdnych, które tu spędzały wakacje.

- We wtorek 30 sierpnia zakończyliśmy projekt wspólną zabawą na świeżym powietrzu: „I znów w spokojnym porcie”. W warsztatach plastycznych i zajęciach ruchowych dzieciom towarzyszył wiceprezydent miasta Starachowice, Marcin Gołębiowski - mówi Magdalena Mroczek z "Plastusia".  Efektem spotkania była instalacja artystyczna, wykonana przez dzieci, którą można było podziwiać na skwerze przy ul. Żeromskiego. Wszyscy doskonale się bawili... I pirat Marcin, i kapitan Magda i majtek Renata, a cała załoga plastusiowych dzieci do dziś tę imprezę wspomina. 

Już pod koniec roku, bo w listopadzie w Czytelni przy ul. Kochanowskiego odbył się Wieczór Starachowicki poświęcony Władysławowi Wagnerowi. W programie była wystawa zdjęć poświęconych morskim podróżom, ale także rozmowy o Wagnerze. To wszystko odbyło się we współpracy biblioteki ze Starachowickim Towarzystwem Fotograficznym, towarzystwem Przyjaciół Starachowic i Parkiem Kultury. 

W październiku Biblioteka ogłosiła konkurs literacki na opowiadanie fantasy z wątkiem podróży morskich „Oceany naszej wyobraźni”, o którym informowaliśmy już na łamach "Zielonej". 

Czy to koniec Wagnera? Nie wydaje mi się. Będzie jeszcze w naszym mieście otwarcie ulicy poświęconej Wagnerowi, jeszcze w jego temacie ma coś do powiedzenia Park Kultury. A i biblioteka zdaje się, nie powiedziała ostatniego słowa. Dyrektor Jolanta Sopińska obiecała polecać Czytelnikom wszystkie pozycje związane z Władkiem. 

Myślę, ze jeszcze nie raz spotkamy się wagnerowskiej łodzi. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej. 
Od lat walczy z podstępną chorobą

2023-01-21

Od lat walczy z podstępną chorobą

Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i  radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw.  - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji. 

2023-01-20

"Słoneczko" gra z WOŚP

Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19

Pod hasłem nazistowskiej policji

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia.