JUŻ W KIOSKU

Podsumowanie Roku Wagnera

2023-01-08 13:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Rok 2022 był w Gminie Starachowice Rokiem Władysława Wagnera. W związku z tym Miejska Biblioteka Publiczna organizowała przez całe dwanaście miesięcy zapraszała mieszkańców miasta na cykl spotkań kulturalno-społecznych pn. "Na bibliotecznej łodzi z Wagnerem". To była doskonała okazja na zbratanie się z bohaterem mórz i oceanów, który pochodził znad Lubianki. 

Biblioteka do wspólnego imprezowania z Wagnerem zaprosiła tak najmłodszych czytelników, ale także tych zupełnie dorosłych. Na każdego czekało coś miłego. 

W okresie wakacji na dzieci czekało moc atrakcji. Filie Dla Dzieci i Młodzieży organizowały zajęcia związane z postacią  Władysława Wagnera i tematyką podróży morskich. W lipcu dzieci spotykały się cyklicznie w „Bibliotece nad Skałą”, a w sierpniu w „Plastusiu”.

Zajęcia skierowane były do dzieci w wieku szkolnym z terenu miasta, ale także osób przyjezdnych, które tu spędzały wakacje.

- We wtorek 30 sierpnia zakończyliśmy projekt wspólną zabawą na świeżym powietrzu: „I znów w spokojnym porcie”. W warsztatach plastycznych i zajęciach ruchowych dzieciom towarzyszył wiceprezydent miasta Starachowice, Marcin Gołębiowski - mówi Magdalena Mroczek z "Plastusia".  Efektem spotkania była instalacja artystyczna, wykonana przez dzieci, którą można było podziwiać na skwerze przy ul. Żeromskiego. Wszyscy doskonale się bawili... I pirat Marcin, i kapitan Magda i majtek Renata, a cała załoga plastusiowych dzieci do dziś tę imprezę wspomina. 

Już pod koniec roku, bo w listopadzie w Czytelni przy ul. Kochanowskiego odbył się Wieczór Starachowicki poświęcony Władysławowi Wagnerowi. W programie była wystawa zdjęć poświęconych morskim podróżom, ale także rozmowy o Wagnerze. To wszystko odbyło się we współpracy biblioteki ze Starachowickim Towarzystwem Fotograficznym, towarzystwem Przyjaciół Starachowic i Parkiem Kultury. 

W październiku Biblioteka ogłosiła konkurs literacki na opowiadanie fantasy z wątkiem podróży morskich „Oceany naszej wyobraźni”, o którym informowaliśmy już na łamach "Zielonej". 

Czy to koniec Wagnera? Nie wydaje mi się. Będzie jeszcze w naszym mieście otwarcie ulicy poświęconej Wagnerowi, jeszcze w jego temacie ma coś do powiedzenia Park Kultury. A i biblioteka zdaje się, nie powiedziała ostatniego słowa. Dyrektor Jolanta Sopińska obiecała polecać Czytelnikom wszystkie pozycje związane z Władkiem. 

Myślę, ze jeszcze nie raz spotkamy się wagnerowskiej łodzi. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Metamorfozy biblioteki

2023-10-02

Metamorfozy biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach obchodzi w tym roku już 75 lat swojego istnienia. Z tej okazji przygotowała wystawę fotografii dokumentujących swój pobyt w obecnej siedzibie na osiedlu Żeromskiego, który rozpoczął się w latach 90 - tych XX wieku. Placówka zajęła miejsce po słynnym Empiku i godnie go zastępowała coraz mocniej wrastając w krajobraz miasta jako ważny ośrodek nie tylko czytelnictwa, ale i szeroko pojętej kultury. 
Rezultat akcji poszukiwawczej na

2023-10-02

Rezultat akcji poszukiwawczej na "Piachach"

Ze starachowickiego zalewu "Piachy" udało się  wyłowić część wagonika kolejki, która w latach powojennych XX wieku transportowała piach ze Starachowic do kopalni w Rudkach w dzisiejszej gminie Nowa Słupia. Obiekt trafił już do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Ale być może to nie kończy sprawy, bo na dnie zbiornika specjalistyczny sprzęt wykrył jeszcze inne zatopione przedmioty.    
Promocyjny dinozaur

2023-09-29

Promocyjny dinozaur

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przygotowało dla starachowickich uczniów imprezę, której celem była popularyzacja nauk ścisłych. Na uczestników X Festiwalu Nauki czekało mnóstwo zabaw, eksperymentów i obsługa atrakcyjnego sprzętu, a mega niespodzianką okazał się zmechanizowany tyranozaur naturalnej wielkości. Poruszał się jak żywy i spektakularnie ryczał.       
Twórczość w domowym zaciszu

2023-09-29

Twórczość w domowym zaciszu

Starachowiczanka Zofia Perechuda maluje od dziecka, bo to cecha jej osobowości. Nie kończyła żadnych szkół artystycznych, po prostu przez całe życie spontanicznie realizowała swój wrodzony talent. O jej pasji wie niewiele osób, więc postanowiliśmy ją wydobyć z kręgu anonimowości.    
Młodzi patrioci

2023-09-28

Młodzi patrioci

Z inicjatywy Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach na historycznej polanie Wykus w gminie Wąchock odbyło się wydarzenie poświęcone pamięci o żołnierzach Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”.   
Film pod chmurką

2023-09-26

Film pod chmurką

Kolejny seans "Kina na leżakach"  
Propozycja dla siódmo-  i ósmoklasistów

2023-09-26

Propozycja dla siódmo- i ósmoklasistów

Stowarzyszenie Promocji Talentów przy współpracy z Parkiem Kultury zapraszają do udziału w projekcie „Gramy na czas”. Jest to  program profilaktyczno – edukacyjny skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych starachowickich szkół podstawowych, realizowany w formie spacerów historycznych zakończonych interaktywnym quizem i rozmową na temat profilaktyki uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych.
Cudowna muzyka

2023-09-26

Cudowna muzyka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki Park Kultury oraz Chór Kameralny Portamento zapraszają na koncert pt. "Muzyka to cud".
Oczarowane przyrodą

2023-09-24

Oczarowane przyrodą

Spółdzielczy Dom Kultury w Starachowicach ma dla nas nową propozycję. To otwarta w miniony piątek 22 września wystawa zdjęć pod hasłem "Oczarowane pierwszym spojrzeniem". Zaprezentowane na nich fotografie to ujęcia barwnych kwiatów i krzewów.       
Nagość i ubiór

2023-09-22

Nagość i ubiór

W muzealnej Galerii w Wieży otwarto wystawę fotografii autorstwa Mieczysława Szczepańskiego. Artysta pokazuje na niej kobiety zarówno w intymnych scenach nagości jak i na portretach.