JUŻ W KIOSKU

Podsumowanie Roku Wagnera

2023-01-08 13:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Rok 2022 był w Gminie Starachowice Rokiem Władysława Wagnera. W związku z tym Miejska Biblioteka Publiczna organizowała przez całe dwanaście miesięcy zapraszała mieszkańców miasta na cykl spotkań kulturalno-społecznych pn. "Na bibliotecznej łodzi z Wagnerem". To była doskonała okazja na zbratanie się z bohaterem mórz i oceanów, który pochodził znad Lubianki. 

Biblioteka do wspólnego imprezowania z Wagnerem zaprosiła tak najmłodszych czytelników, ale także tych zupełnie dorosłych. Na każdego czekało coś miłego. 

W okresie wakacji na dzieci czekało moc atrakcji. Filie Dla Dzieci i Młodzieży organizowały zajęcia związane z postacią  Władysława Wagnera i tematyką podróży morskich. W lipcu dzieci spotykały się cyklicznie w „Bibliotece nad Skałą”, a w sierpniu w „Plastusiu”.

Zajęcia skierowane były do dzieci w wieku szkolnym z terenu miasta, ale także osób przyjezdnych, które tu spędzały wakacje.

- We wtorek 30 sierpnia zakończyliśmy projekt wspólną zabawą na świeżym powietrzu: „I znów w spokojnym porcie”. W warsztatach plastycznych i zajęciach ruchowych dzieciom towarzyszył wiceprezydent miasta Starachowice, Marcin Gołębiowski - mówi Magdalena Mroczek z "Plastusia".  Efektem spotkania była instalacja artystyczna, wykonana przez dzieci, którą można było podziwiać na skwerze przy ul. Żeromskiego. Wszyscy doskonale się bawili... I pirat Marcin, i kapitan Magda i majtek Renata, a cała załoga plastusiowych dzieci do dziś tę imprezę wspomina. 

Już pod koniec roku, bo w listopadzie w Czytelni przy ul. Kochanowskiego odbył się Wieczór Starachowicki poświęcony Władysławowi Wagnerowi. W programie była wystawa zdjęć poświęconych morskim podróżom, ale także rozmowy o Wagnerze. To wszystko odbyło się we współpracy biblioteki ze Starachowickim Towarzystwem Fotograficznym, towarzystwem Przyjaciół Starachowic i Parkiem Kultury. 

W październiku Biblioteka ogłosiła konkurs literacki na opowiadanie fantasy z wątkiem podróży morskich „Oceany naszej wyobraźni”, o którym informowaliśmy już na łamach "Zielonej". 

Czy to koniec Wagnera? Nie wydaje mi się. Będzie jeszcze w naszym mieście otwarcie ulicy poświęconej Wagnerowi, jeszcze w jego temacie ma coś do powiedzenia Park Kultury. A i biblioteka zdaje się, nie powiedziała ostatniego słowa. Dyrektor Jolanta Sopińska obiecała polecać Czytelnikom wszystkie pozycje związane z Władkiem. 

Myślę, ze jeszcze nie raz spotkamy się wagnerowskiej łodzi. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

2023-05-31

Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk już w najbliższy piątek (2 czerwca) zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców na starachowicki Dzień Dziecka do Amfiteatru w Parku Miejskim. 
Jubileuszowy koncert Portamento

2023-05-31

Jubileuszowy koncert Portamento

Niezwykły i wyjątkowy, od 30 lat na starachowickiej scenie. Na swoim koncie mają wiele nagród. Przyszedł czas na jubileusz. 
Dorośli czytają dzieciom

2023-05-31

Dorośli czytają dzieciom

Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”, od wielu lat mobilizując tysiące szkół, przedszkoli i bibliotek w całym kraju do organizowania imprez i wydarzeń czytelniczych oraz popularyzacji idei codziennego czytania dzieciom, które rozbudza pasje czytelnicze wśród młodego pokolenia. 
Mobilne muzeum zawita do Starachowic

2023-06-03

Mobilne muzeum zawita do Starachowic

Park Kultury w Starachowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Miasto Starachowice, zwłaszcza uczniów starachowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w projekcie Muzeum na kółkach. 
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.