JUŻ W KIOSKU

Podróż w czasie

2022-08-09 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Czy poznalibyście Starachowice na starych zdjęciach? Czy potrafilibyście odnaleźć właściwą ulicę? Jak zmieniało się centrum miasta i jego otoczenie? Które detale jeszcze są, a których brakło?

Na te pytania odpowiedziała piątkowa (5 sierpnia) wystawa Jacka Pawłowskiego "Klatki z historii miasta". Wspiąć się w upalne popołudnie na muzealną wieżę, to wcale nie było łatwe zadanie, ale muszę dodać, że dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki z właściwym sobie wdziękiem podziękował gościom (w tym mnie) za podjęty wysiłek. Inna rzecz, że naprawdę było warto.

Wszyscy wiecie, że jestem wielką fanką zdjęć dokumentujących Starachowice przeszłości, a zatem nie mogło mnie na wystawie zabraknąć.

- Te zdjęcia to niesamowity zapis przeszłości, co mnie jako historyka szczególnie urzeka. Cieszę się także, że kolejne pokolenia zapisują tę księgę jaką są Starachowice - mówił Paweł Kołodziejski otwierając wystawę i prezentując postać autora Jacka Pawłowskiego.

A on sam? Skromny fotografujący mechanik lub "mechanikujący" fotograf, który uraczył nas doskonałym reportażem na temat grodu nad Kamienną. Wesołe miasteczka, pomniki, które zniknęły z powierzchni... Ot, historia.

Wystawę można oglądać do 4 września. Niniejszym zachęcam do odwiedzin.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
 Będzie rytmicznie i energetycznie

2024-03-20

Będzie rytmicznie i energetycznie

W czerwcu br. nasze miasto będzie gospodarzem ogólnopolskich mistrzostw w tańcach o latynoskim rodowodzie. Zapowiada się barwne i radosne wydarzenie z udziałem tancerzy z całej  Polski, które potrwa 3 dni, a odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej przy alei św. Jana Pawła II.     
O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

2024-03-18

O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

  Prezydent Starachowic Marek Materek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości Wiesława Myśliwskiego. Uznany powieścisarz jest Honorowym  Obywatelem Starachowic. Nasze miasto chce tym wydarzeniem upamiętnić jego 92. urodziny.  
Dzień Pań i Panów

2024-03-14

Dzień Pań i Panów

O Dniu Kobiet 8 marca słyszał każdy. Przypadający na 10 marca Dzień Mężczyzn dopiero zdobywa sobie podobną popularność. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach postanowili połączyć oba święta.  
Nasz region w powstaniu kościuszkowskim

2024-03-11

Nasz region w powstaniu kościuszkowskim

24 marca br. mija 230. rocznica wybuchu powstania kościuszkowskiego. Z tej okazji w najbliższy czwartek 14 marca o godz. 17. 00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5 odbędzie się prelekcja z cyklu Historyczne Czwartki w Bibliotece pt. „Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną”.
Inne spojrzenie na Kaszuby i Gruzję

2024-03-10

Inne spojrzenie na Kaszuby i Gruzję

 „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” - to tytuł książki autorstwa Stasi Budzisz, w której ta rodowita Kaszubka opowiada historię regionu i mieszkających tu ludzi. Z opowieści płynie pesymistyczna konkluzja. Autorka uważa, że kaszubskiej społeczności grozi utrata odrębności kulturowej i całkowita polonizacja. Własnej ocenie, odbiegającej od stereotypów, poddała też Gruzję, w której mieszkała kilka lat. O tym wszystkim opowiedziała na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.      
Autorka kryminałów

2024-03-09

Autorka kryminałów

Z okazji przypadającego 3 marca Międzynarodowego Dnia Pisarzy w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach odbyło się spotkanie z przedstawicielką tej grupy. Jego gościem była Joanną Dulewicz, autorka trzech powieści kryminalnych i jednocześnie nauczycielka języka angielskiego w tej szkole. 
Dzień Kobiet w Starachowicach

2024-03-05

Dzień Kobiet w Starachowicach

Święto Kobiet nie może przejść bez echa. Panie będą miały kilka okazji, by miło spędzić czas. W ofercie jest koncert tradycyjnych pieśni portugalskich, wystawa fotografii dokumentujących kobiecą urodę oraz występ wokalisty śpiewającego przeboje legendarnego Stinga. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.