JUŻ W KIOSKU

Podążając śladami bohaterów książek

2022-05-07 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Od 1995 roku 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa , edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 

fot. SP 9

Aby uczcić ten dzień, w piątek 22 kwietnia, biblioteka szkolna SP nr 9 zorganizowała podsumowanie całorocznego projektu edukacyjno-czytelniczego pod hasłem „Śladami bohaterów książek”. W ramach projektu, który miał na celu zwiększenie czytelnictwa w klasach I –VIII, wszyscy uczniowie mieli za zadanie przeczytać określone przez organizatorów pozycje. Ciekawostki na temat wybranych książek, pojawiały się w ciągu całego roku szkolnego na tablicy przed biblioteką, a podczas lekcji zastępczych w czytelni odbywały się maratony głośnego czytania utworów biorących udział w projekcie. Aż wreszcie nadszedł dzień zakończenia projektu.

Cała impreza rozpoczęła się krótkim przedstawieniem pt. „Harry Potter w Krainie Magii” w wykonaniu uczniów - członków Koła Przyjaciół Biblioteki oraz uczestników zajęć Bajkoterapii. Dla uczniów klas I-III podsumowanie projektu przyjęło formę parady zatytułowanej: "Postacie z bajek na czerwonym dywanie". Uczniowie przebrani za ulubionych bohaterów książkowych prezentowali swoje kreacje, a jury oceniało m.in. ich zgodność z książkowymi pierwowzorami i kreatywność. Najmłodsi uczniowie podziwiali też wystawę prac plastycznych, czyli przygotowane przez nich ilustracje do przeczytanych książek. Starsi uczniowie podsumowali projekt, biorąc udział w Turnieju Śladami Bohaterów Książek. Kolejne grupy wiekowe udowadniały znajomość konkursowych utworów, rywalizując ze sobą w rozmaitych konkurencjach. Zgodnie z otrzymaną instrukcją, uczniowie przechodzili do wskazanych kolejnych punktów na terenie szkoły, gdzie czekały na nich różne zadania, np. quizy, krzyżówki, rozpoznawanie bohaterów, dobieranie odpowiednich rekwizytów, układanie haseł, rozpoznawanie cytatów, projektowanie okładki, czy przygotowanie krótkiej prezentacji w programie Power Point. Młodzież pracowała w grupach i wspólnie zbierała punkty dla swoich klas, zgodnie z obowiązującymi podczas całego turnieju zasadami: współpracą, lojalnością, odpowiedzialnością.

Wszystkim uczestnikom towarzyszył dobry humor i optymizm, co zagwarantowało dobrą zabawę. Po kilku dniach nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników konkursowych zmagań. Okazało się, że najwięcej punktów ze znajomości przeczytanych książek zdobyły klasy IVc i VIIIc, uzyskując po 80,5 pkt. Uczniowie klas młodszych otrzymali indywidualne dyplomy i wyróżnienia w konkursach: najciekawsza bajkowa kreacja oraz plastycznym. Nauczyciele bibliotekarze serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i gratulują zwycięzcom.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uczniowie dla Ojczyzny

2022-11-26

Uczniowie dla Ojczyzny

Uczniowie Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wzięli udział w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa publicznego i osobistego. Przedsięwzięcie przeznaczone było dla uczniów świętokrzyskich placówek oświatowych. Organizatorzy to Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej " PASSA " w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Świętokrzyska Policja, Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach. Współfinansowanie zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej.
Otrzymali stypendia prezesa Rady Ministrów

2022-11-26

Otrzymali stypendia prezesa Rady Ministrów

Stypendium Prezesa Rady Ministrów może być przyznane uczniowi szkoły kształcącej w formie dziennej, która umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Przyznaje się je uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki. Stypendystkami ze Starachowic okazały się uczennice Zespołu Szkół Zawodowych nr 2.
Za mundurem WSZYSCY sznurem

2022-11-22

Za mundurem WSZYSCY sznurem

Klasy mundurowe to przepustka do służby wojskowej, ale także do pracy w innych jednostkach mundurowych. Nie sposób nie wspomnieć, że cieszą się one ogromnym powodzeniem, młodzież zdobywa umiejętności z zakresu strzelectwa, samoobrony, technik interwencji, pierwszej pomocy. Uczy się survivalu biorąc udział w obozach szkoleniowo-sprawnościowych i sportowych.
Cyklicznie oddają krew

2022-11-23

Cyklicznie oddają krew

Od 2003 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach działa Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi. Jego szeregi zasila ponad 70 uczniów, a pieczę nad tą honorową gromadką sprawują Magdalena Półtorak, Elżbieta Winiarska i Beata Grad. Szkolny klub wielokrotnie był nagradzany w Turnieju „Młoda Krew ratuje życie” organizowanym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Świętokrzyski Oddział Okręgowy PCK w Kielcach.
Wykusowe wilki z nagrodą

2022-11-19

Wykusowe wilki z nagrodą

Śladami bohaterów AK to ogólnopolski konkurs historyczny, w którym udział bierze młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To podróż śladami osób, które w czasie II wojny światowej w lokalnych społecznościach włączały się w działanie ruchu oporu wobec okupantów. Dzięki temu młodzi ludzie poznają historię ruchu oporu z ich najbliższej okolicy – szukają ich w opowieściach swoich bliskich, lokalnych muzeach, archiwach społecznych czy bibliotekach.
Przerwa na czytanie

2022-11-19

Przerwa na czytanie

Szkoła Podstawowa nr 9 po raz kolejny uczestniczyła w akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Akcja odbywa się pod hasłem "Przerwa na czytanie". Wydarzenie o międzynarodowym zasięgu po raz szósty odbyło się w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych i kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.
Młodzi patrioci

2022-11-16

Młodzi patrioci

Przedszkole Miejskie nr 10 Niezapominajka dołączyła do ogólnopolskiej akcji wspólnego odśpiewania hymnu.
Młodzież o wielkich sercach

2022-11-10

Młodzież o wielkich sercach

Nie trzeba przypominać, że młodzież Ośrodka Szkolno Wychowawczego OHP w Starachowic ma ogromne serca, wielokrotnie angażują się w akcje pomocowe pokazując, że są wrażliwi na krzywdę.
Ogólnopolski Tydzień Kariery

2022-11-09

Ogólnopolski Tydzień Kariery

W tym roku przebiegała pod hasłem „Złap za stery do swojej kariery”. 
Młodzież czytała bajki

2022-11-08

Młodzież czytała bajki

Na bajki pora jest zawsze idealna - rano, w dzień, wieczorem i w dodatku w każdym wieku. Z tego założenia wyszła młodzież z Technikum nr 2 w Starachowicach, która wraz z opiekunami odwiedziła Przedszkole Miejskie nr 6.