JUŻ W KIOSKU

Podatki od nieruchomości w górę?

2021-10-06 11:38:56

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Prezydent Starachowic Marek Materek, we wtorek (5 października) zorganizował cykliczny objazd miasta, podczas którego prezentował postępy inwestycyjne, a także odpowiadał na pytania mieszkańców. Jedno z nich dotyczyło ewentualnych podwyżek podatku od nieruchomości. 

źródło: FB Marek Materek / zapis z objazdu miasta

W odpowiedzi, włodarz Starachowic powiedział: 

- Zmiany, które będą wprowadzane w ramach Polskiego Ładu, jak państwo wiecie, polegają między innymi na tym, że polscy podatnicy będą mieli wyższą kwotę wolną od podatku. Będzie to 30 tysięcy złotych, przez co zdecydowana większość Polaków nie zapłaci podatku - mówił prezydent Marek Materek. - Ten podatek, który płaciliśmy, finansował m.in. wydatki, które mają samorządy i które ma państwo polskie. Różne są szacunki, o ile spadną wpływy do budżetów samorządowych. Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Rząd gwarantuje, że przynajmniej część tych ubytków, zostanie nam zrekompensowanych, przynamniej w przyszłym roku. Natomiast ciężko przewidzieć, jak to będzie. Wiadomym jest jedno - na wydatki bieżące w przyszłym roku potrzebujemy pieniędzy więcej, dlatego że rośnie m.in. płaca minimalna, a to powoduje, że podwyżki musimy dać kilkuset pracownikom w jednostkach należących do gminy, plus w komunikacji miejskiej i spółkach, które są własnością miasta czy miasto zleca im, w ramach zadań własnych, wykonanie różnego rodzaju usług. Przez co my, także potrzebujemy tych dodatkowych wpływów, więc nieznaczna podwyżka podatku od nieruchomości najprawdopodobniej nastąpi o stopień wzrostu cen i płac, który określa minister finansów.

Prezydent dodał, że "nie będzie to maksymalna stawka, którą dopuszcza minister finansów".

- Na pewno, ona nie zrekompensuje nawet samej podwyżki płacy, która będzie w przyszłym roku. Natomiast ten dodatkowy dopływ gotówki jest potrzebny, żeby spinały nam się finanse i żeby miasto nie musiało się w kolejnych latach zadłużać - powiedział Marek Materek. - Realizujemy mnóstwo inwestycji, ale realizacja takiej skali inwestycji wymaga także posiadania środków na wkłady własne. Żeby te środki wygenerować, musimy mieć wpływy, dochody i także staramy się oszczędzać, żeby tych środków własnych było jak najwięcej. 

KOMENTARZE
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.
Starostwo Powiatowe potwierdza: Robert Sowula złożył rezygnację z pełnionej funkcji w Zarządzie Powiatu

2021-10-12

Starostwo Powiatowe potwierdza: Robert Sowula złożył rezygnację z pełnionej funkcji w Zarządzie Powiatu

Po poniedziałkowej (11 października), nieoficjalnej informacji dotyczącej rezygnacji z pełnionej funkcji nieetatowego członka Zarządu Powiatu w Starachowicach Roberta Sowuli, zwróciliśmy się do władz powiatu z prośbą o potwierdzenie tej wiadomości.