JUŻ W KIOSKU

Pochodzący z Krynek Mateusz Borkowski zaczyna rywalizację olimpijską w Tokio [archiwum zdjęć]

2021-07-23 12:21:39

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pochodzący z Krynek, utytułowany lekkoatleta rozpoczyna wielką sportową przygodę - Olimpiadę w Tokio. Z tej okazji, Gmina Brody przygotowała archiwalne zdjęcia z początków jego biegania. Najstarsze pochodzi z 2007 roku...

źródło: UG Brody

Przedstawia ono Mamę biegacza i jej trzech synów. Umieszczone zostało w gazetce "Z życia gminy Brody", w relacji z VII Biegu im. Stanisława Staszica. Znajduje się tam taka wypowiedź Beaty Borkowskiej: - "Startuje trzech moich synów: najmłodszy Mateusz, potem Albert oraz najstarszy Dawid. Chłopcy trenują od kilku lat. Jestem z nich bardzo dumna. Nie dość, że biegają to jeszcze mocniej zabrali się za naukę. A najważniejsze, że mają cel w życiu. Jestem o nich spokojniejsza. Wiem gdzie są, co robią. Regularnie przechodzą badania lekarskie, bo bez nich nie mogliby trenować. Wszystkim polecam trenowanie biegania”. Jak wielu chłopców, Mateusz Borkowski próbował swoich sił w lokalnych zawodach. Dwa lata z rzędu, wygrał Bieg o Puchar Wójta Gminy Brody. Ćwiczył w Ludowym Klubie Biegacza „Rudnik” pod okiem trenera Sylwestra Dudka.

Stos medali

Jako trzynastolatek, Mateusz zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski w Biegach Górskich w stylu anglosaskim. Potem były złote medale Mistrzostwa Polsku w Kłodzku, Krynicy-Zdroju, Ustrzykach Dolnych i w innych imprezach biegowych. Był także złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2013 roku. Na początku uprawiał różne dziedziny biegowe, ale ostatecznie jego koronną konkurencją stał się bieg na 800 m. Kamieniem milowym jego kariery było to, że w 2013 po raz pierwszy założył koszulkę z orzełkiem na piersi. Podobne osiągnięcia miała wtedy jego koleżanka klubowa – Agnieszka Filipowska z Młynka. Z wielu zawodów przywozili po złotym medalu. Mateusz, jako reprezentant Polski, na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Utrechcie zdobył pierwsze miejsce w biegu na 3 km! W 2014 roku, na Halowym Mityngu Lekkoatletycznym w Łodzi, Mateusz Borkowski pobił rekord polski w biegu na 800 m. Nie zrobił tego nikt w jego kategorii od dwudziestu kilku lat! W tym samym roku zajął ósme miejsce na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Chinach. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć z czasów, gdy występował w barwach LKB „Rudnik".

Łodzianin

Od 2017 roku do dziś, Mateusz Borkowski trenuje w Rudzkim Klubie Sportowym w Łodzi pod okiem Stanisława Jaszczaka. Jednym z ważniejszych jego osiągnięć w tym czasie, było zdobycie złotego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Szweckim Gävle. W tym roku wywalczył srebrny medal na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu oraz kwalifikację do Olimpiady w Tokio.

Mateusz Borkowski jest osobą życzliwą, która szanuje rodzinę i z sentymentem mówi o gmine Brody. Mieszkańcy także go lubią i z pewnością razem będą mu kibicować na Olimpiadzie.

***

  • Z wyjątkiem kopii gazetki, zdjęcia pochodzą ze strony www.brody.info.pl.
  • Nasze pierwsze zdjęcie Mateusza Borkiwskiego pochodzi z VII Biegu im. Stanisława Staszica. Już dziś zapraszamy wszystkich na 1 sierpnia na stadion w Brodach. Będzie tam meta XXII Międzynarodowego Biegu im. Stanisława Staszica.

/informacja prasowa UG Brody/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

2021-09-20

Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

W piątek (17 września br.), Mateusz Borkowski - nasz olimpijczyk z Tokio, spotkał się z władzami gminy i uczniami klas VII i VIII szkoły w Rudzie. Wydarzenie miało pierwotnie mieć miejsce przy nowo wybudowanej trasie biegowej ale ze względu na pogodę przeniesiono je do Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Rudzie.
Teatralnie w brodzkiej bibliotece

2021-09-19

Teatralnie w brodzkiej bibliotece

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przygotowano niezwykłą atrakcję dla uczniów szkół w Brodach i Krynkach. Odbyły się tam zajęcia z Ewą Lubacz, aktorką kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". 
Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

2021-09-16

Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

W drugą niedzielę września, na placu przy Szkole Podstawowej odbyły się Brodzkie Dożynki w Sołectwie Adamów. To była udana i tradycyjna impreza. Zespoły porwały wielu ludzi do tańca. W tany poszli także przedstawiciele władz gminy, a nawet dziarscy 90-latkowie - najstarsi mieszkańcy Adamowa.
Stulatek i weteran wojenny

2021-09-11

Stulatek i weteran wojenny

W dzień setnych urodzin Antoniego Wrony z Kuczowa odwiedziła Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody. Złożyła życzenia, przekazała list gratulacyjny, kwiaty i ciepły koc w prezencie urodzinowym. W czasie wojny, Jubilat należał do Batalionów Chłopskich i został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe.
Narodowe Czytanie

2021-09-05

Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" w Gminie Brody

W ostatnią sobotę (4 września) w ramach jubileuszowego, 10. Narodowego Czytania, również w Gminie Brody czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Narodowe Czytanie odbyło się tu po raz szósty.
Gmina Brody. Pamiętają o Westerplatczykach

2021-09-03

Gmina Brody. Pamiętają o Westerplatczykach

W środę, 1 września, przy murze pamięci w Krynkach, odbyło się spotkanie ku czci dwóch Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Oprócz licznej delegacji władz gminy, szacunek dla nich wyrazili także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.
Potyczka powstańców nad Zalewem Brodzkim

2021-08-28

Potyczka powstańców nad Zalewem Brodzkim

Przy pięknej pogodzie, w niedzielę 22 sierpnia ożyły opowieści z Powstania Styczniowego. O tych trudnych kartach historii opowiadano w przystępnej formie festynowej. Taki przebieg miał pokaz grupy rekonstrukcyjnej Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego „Grot” – Oddział Powstańczy 1863 r. ze Starachowic. Wydarzenie miało miejsce na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim. Zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach.  

2021-08-26

"Spisobus" w gminie Brody

W czwartek (26 sierpnia), przed Urzędem Gminy Brody stacjonował będzie "spisobus". To okazja dla mieszkańców, by dopełnić obowiązku spisowego.
Bieg Staszica - niedzielne utrudnienia w ruchu w gminie Brody

2021-07-31

Bieg Staszica - niedzielne utrudnienia w ruchu w gminie Brody

Gmina Brody przypomina, że w niedzielę (1 sierpnia br.) odbędzie się XXII Międzynarodowy Bieg im. Stanisława Staszica. Na kierowców czekają utrudnienia komunikacyjne.