JUŻ W KIOSKU

"Pedet" do rozbiórki

2023-02-02 12:29:26

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Wzniesiony w 1952 od lat wpisywał się w krajobraz miasta. Starsi mieszkańcy będą go utożsamiać z ulicami Krzosa i Krywki, dla młodszych to skrzyżowanie Bankowej i Pileckiego. Za chwilę nie będzie po nim śladu. 

Od lat związany z handlem i usługami, śmiało można go nazwać ojcem dzisiejszych super i hipermarketów. Pierwszy w naszym mieście taki obiekt tej wielkości, pomnik lokalnego handlu  - jak ładnie o nim mówi dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski. Nie omieszkaliśmy go podpytać o to i owo, mówi się, że sporo wie.

- Merkury to ciekawy przykład powojennego modernizmu, w którym budowano ówczesne sklepy wielkopowierzchniowe. Stanowi ciągłość pomiędzy zabudową przedwojenną a późniejszą. Co ciekawe budynek nie stracił do dziś swojej modernistycznej istoty, jest ona może mniej czytelnia, ale wciąż jest. Mamy tu do czynienia z surowością betonu, prostotą bryły, a temu wszystkiemu lekkości dodawało szkło - mówi Paweł Kołodziejski. Dodaje, że nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym ten dom handlowy stanął.

- Z jednej strony mamy zabudowę od dzisiejszej Konstytucji 3 Maja, przez Majówkę do Wierzbnika, żeby utrzymać pewną ciągłość budowlaną, z drugiej zaś strony tereny pokopalniane, czyli między innymi ulica Sztolnia czy też Mała Kolonia Urzędnicza. Pomiędzy tymi dwoma terenami była luka i tam też wpasowano budynek "Pedetu" - kontynuuje Paweł Kołodziejski, twierdząc, że ewentualne wyburzenie budynku, o którym także się mówi, to duża strata dla miasta. I kawał jego historii. 

Budynek nie jest objęty ochroną konserwatora zabytków.

...

Pół roku temu na naszym facebooku pojawiła sie pierwsza informacja o jego wyburzeniu. Uruchomiliście się w komentarzach i powspominaliście. I tęskno Wam było...

- PDT, popularny "Pedet", to rzeczywiście historia dobrego handlu w Starachowicach. Przez kilkadziesiąt lat najlepiej zaopatrzony sklep w mieście. Nawet w okresie przed "kartkami", tylko tu można było nabyć wiele deficytowych artykułów - pralkę "Frania", potem automatyczną, markowe trunki, wędki NRD "Germina", kołowrotki "Reks", ćmielowską porcelanę, materiały na garnitury i kostiumy i różnej "maści" telewizory, nawet pierwsze "kolory", trudno dostępne materiały do "obróbki" zdjęć, w tym klisze "ORWO" i aparaty fotograficzne, a za czasów "Polmozbytu" nawet samochody "Polonez" i firmy Daewoo. Przez wiele lat panem na włościach był pan Tadeusz K. Super kierownik, który "mógł wszystko. A jakie wspaniałe były panie ekspedientki! Ech! "Pedet" to również miejsce najbardziej spektakularnego "włamu" w Starachowicach. Sklep był nieźle chroniony, a do tego - przecież - po drugiej stronie ulicy była Komenda Milicji, mimo to, trzech młodych mieszkańców Starachowic postanowiło go okraść. Weszli świetlikiem/okienkiem w dachu i uczynili spory zakres szkód. Oczywiście, panowie w szarych mundurach postawili sobie za punkt honoru "ogarnąć" skutecznie tę bezczelność. Przez kilka dni mieszkańcy mieli stały temat do rozmów...

- Złapią? - Nie złapią? Złapali i posadzili - na lat kilka, chyba nawet dziesięć.

To był super sklep - sklep z duszą! Miejsce spotkań towarzyskich, dyskusji o życiu w czasach PRL-u i nie tylko... Życie płynie, czasy się zmieniają, potrzeby też, ale "Pedetu" szkoda i już - wspominał Krzysztof Staniszewski. 

- Najpierw szło się do Pedetu, a potem do innych sklepów - przypomniała sobie Agnieszka Czarnecka. 

- Szkoda, bo to bardzo ładny architektonicznie obiekt. Powstanie zapewne kolejny klocek - dodał radny Dariusz Grunt. 

Powszechne Domy Towarowe to państwowe przedsiębiorstwo utworzone w 1947 roku. Miało być narzędziem "bitwy o handel", która miała doprowadzić do całkowitego przejęcia przez państwo tej dziedziny gospodarki. Pierwszy Powszechny Dom Towarowy powstał w Warszawie na Żoliborzu w tym samym 1947 roku. Rok później wzniesiono Centralny Dom Towarowy na Brackiej w Warszawie - świetny architektonicznie. Potem przyszedł czas na inne, mniejsze miasta. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że PDT w centrum Poznania powstał w 1954 roku to Starachowice miały swój już od dwóch lat. Kawałek historii tego miasta - z żalem podsumował wspominany wyżej Paweł Kołodziejski. 

... 

Rozbiórka już się rozpoczęła. Na miejscu stanął ciężki sprzęt, teren otoczony siatką, brak okien. Kończy się pewna historia. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.