JUŻ W KIOSKU

Pasyjny koncert w Muzeum

2022-04-12 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

To było niezapomniane przeżycie duchowe i artystyczne. Wnętrza muzeum wybrzmiały muzyką, która zapadała w serca i wznosiła je ku niebu. Muzyczna medytacja "Kantata o Bożym umęczeniu" zgromadziła wszystkich, którzy w Wielkim Poście znaleźli czas na chwilę kolejnej refleksji i zadumy.

Nie tylko wielki Post był okazją do tego mistycznego spotkania, ale także tragiczne wydarzenia w Ukrainie czy kolejna rocznica śmierci Jana Pawła II.

Chórzyści wykonali fragmenty XV- wiecznej pieśni „Żołtarz Jezusowy, czyli piętnaście rozmyślań o Bożym Umęczeniu”, autorstwa bł. Władysława z Gielniowa, zakonnika ze zgromadzenia bernardynów.

- Ten koncert będzie przepięknym muzycznym towarzyszeniem w męce Chrystusa, chociaż tak właściwie nie zapraszamy na koncert a na muzyczną medytację, takie muzyczne rekolekcje wielkopostne - mówiła jeszcze przed rozpoczęciem siostra Szmigielska.

- Pieśni pasyjne są szczególnie ważne w okresie Wielkiego Postu. Pozwalają się pięknie przygotować do tego najważniejszego dla chrześcijan święta Zmartwychwstania Pańskiego. Myślę, że ten koncert to prawdziwa duchowa uczta, ale także artystyczna, bo odbywa się w wyjątkowym miejscu. Jestem przekonana, że wszyscy wychodzimy stąd uduchowieni - mówiła Agata Wojtyszek, która była gościem pasyjnego koncertu.

- Muzea są szczególnie predestynowane do tego, żeby prezentować kulturę wysoką. Szczególnie jeśli mówimy o takich małych ośrodkach, jak Starachowice, gdzie nie ma filharmonii, nie ma teatru. W związku z tym muzea stają się takimi oknami na świat, na świat kultury i również nasze muzeum stara się realizować taką misję. Mamy takie hasło, że w naszym muzeum nie wytapiamy surówki żelaza, ale wytapiamy kulturę i staramy się wytapiać tę kulturę przez duże K. Koncert pasyjny chociaż kameralny to przecież zapewniający ogromne doznania artystyczne - mówił Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.

Dopełnieniem partii wokalnych była gra na violi da gamba, instrumencie smyczkowym popularnym w renesansie i baroku, w wykonaniu Krzysztofa Sokołowskiego.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.