JUŻ W KIOSKU

Pamiętajmy o Wagnerze

2022-09-16 12:31:54

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Powiat starachowicki z okazji 110. rocznicy urodzin Władysława Wagnera i 90. rocznicy rozpoczęcia przez niego podróży jachtem dookoła świata, wydał limitowaną serię kart pocztowych, spersonalizowany znaczek pocztowy oraz specjalny stempel. 

od lewej: starosta Piotr Ambroszczyk, Zbigniew Porajoski,  Janusz Łojek, wicestarosta Dariusz Dąbrowski / fot: Powiat Starachowicki

Podczas czwartkowej (15 września br.) konferencji prasowej, która odbyła się w starostwie powiatowym w Starachowicach, podkreślano, jak ważna jest pamięć  o urodzonym w Starachowicach Władysławie Wagnerze. Pierwszym Polaku, który opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. 

- Władysław Wagner jest znany na całym świecie, poza Polską i Starachowicami. To musimy nadrobić i zmienić - podkreśla starosta Piotr Ambroszczyk. - By przybliżyć jego postać, postanowiliśmy na nośnikach Poczty Polskiej go upamiętnić. 

Powiat podjął się wydania kart pocztowych, znaczka pocztowego i stempla, którym od 17 września br., przez 28 dni będą stemplowane przesyłki nadawane na Poczcie Głównej w Starachowicach (ul. Słoneczna). Starosta dodał, że zrodził się również pomysł wzniesienia pomnika lub ławeczki dla upamiętnienia żeglarza.

Jak powiedział wicestarosta Dariusz Dąbrowski, w działania filatelistyczne powiat wszedł z inicjatywy kolekcjonera i żeglarza Janusza Łojka oraz kieleckiego grafika Adama Kowalewskiego. Są one jedną z form upamiętnienia naszego rodaka. 

- Postanowiliśmy wydać trzy karty pocztowe. Każda z nich pokazuje jeden etap podróży Władysława Wagnera dookoła świata na jachtach: Zjawa I, Zjawa II i Zjawa III. Karty zostały wydane w liczbie 200 egzemplarzy każda. Ponadto wydano 99 egzemplarzy spersonalizowanego znaczka. Plus specjalny stempel z datownikiem, który będzie używany od soboty 17 września, przez 28 dni. To bardzo dobra forma promocji postaci nieutrwalonej w pamięci. Cóż, często bywa, że po latach doceniamy zasługi niektórych osób, ale dobrze, że to się dzieje - podkreślił Dariusz Dąbrowski.

Kartki ze znaczkiem i datownikiem oraz arkusz znaczka personalizowanego są już dostępne na stronie kzp.pl dla filatelistów z całego świata. Zainteresowanie nimi jest bardzo duże. Osoby, które chciałyby nabyć karty zachęcamy do kontaktu z Pocztą Polską.

- Macie dwie ikony w powiecie: STARa i Wagnera. To jedyny ambasador wolnej Polski. To był wybitny mężczyzna, ikona męstwa, ktoś pierwszorzędny - mówił Janusz Łojek, kolekcjoner i żeglarz, który żeglarstwem zainteresował się właśnie za sprawą podróży i postaci Wagnera. - Gdyby nie Wagner, w życiu, bym się na to nie zdecydował. 

Na konferencji gościł również Zbigniew Pojaroski, którego żona jest spokrewniona z żeglarzem. Na jego ręce przekazano pamiątkowe karty i znaczki, wydane dla uczczenia Władysława Wagnera. Pan Pojaroski, który chce podtrzymać pamięć o słynnym przodku, podziękował samorządowcom za podjętą inicjatywę.

***

Władysław Wagner, żeglarz pochodzący ze Starachowic, to pierwszy Polak, który opłynął świat jachtem. Podróżował sześć i pół roku na trzech jachtach „Zjawa I”, „Zjawa II”, „Zjawa III” z różnymi załogami na pokładzie. Płynął najpierw z Gdyni do Dakaru, później przez Atlantyk i Kanał Panamski, następnie przez Pacyfik, Kanał Sueski, aż do Anglii. Chciał wrócić do Gdyni, ale nie zdążył przed wybuchem II wojny światowej. Nigdy już nie odwiedził kraju, a przez władze komunistyczne został skazany na zapomnienie. Tę pamięć przywraca ogłoszony w 2022 Rok Władysława Wagnera.

***

Również na łamach Gazety Starachowickiej chcemy przybliżyć Państwu postać Władysława Wagnera, publikując cykliczne artykuły związane z jego życiem i niezwykłą podróżą dookoła świata. 

pamiątkowy znaczek / źródło: Powiat Starachowicki

Trzy karty pocztowe zostały wydane w liczbie 200 egzemplarzy każda / źródło: Powiat Starachowicki

Pamiątkowy stempel / źródło: Powiat Starachowicki

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.