JUŻ W KIOSKU

Pamiętajmy o Wagnerze

2022-09-16 12:31:54

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Powiat starachowicki z okazji 110. rocznicy urodzin Władysława Wagnera i 90. rocznicy rozpoczęcia przez niego podróży jachtem dookoła świata, wydał limitowaną serię kart pocztowych, spersonalizowany znaczek pocztowy oraz specjalny stempel. 

od lewej: starosta Piotr Ambroszczyk, Zbigniew Porajoski,  Janusz Łojek, wicestarosta Dariusz Dąbrowski / fot: Powiat Starachowicki

Podczas czwartkowej (15 września br.) konferencji prasowej, która odbyła się w starostwie powiatowym w Starachowicach, podkreślano, jak ważna jest pamięć  o urodzonym w Starachowicach Władysławie Wagnerze. Pierwszym Polaku, który opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. 

- Władysław Wagner jest znany na całym świecie, poza Polską i Starachowicami. To musimy nadrobić i zmienić - podkreśla starosta Piotr Ambroszczyk. - By przybliżyć jego postać, postanowiliśmy na nośnikach Poczty Polskiej go upamiętnić. 

Powiat podjął się wydania kart pocztowych, znaczka pocztowego i stempla, którym od 17 września br., przez 28 dni będą stemplowane przesyłki nadawane na Poczcie Głównej w Starachowicach (ul. Słoneczna). Starosta dodał, że zrodził się również pomysł wzniesienia pomnika lub ławeczki dla upamiętnienia żeglarza.

Jak powiedział wicestarosta Dariusz Dąbrowski, w działania filatelistyczne powiat wszedł z inicjatywy kolekcjonera i żeglarza Janusza Łojka oraz kieleckiego grafika Adama Kowalewskiego. Są one jedną z form upamiętnienia naszego rodaka. 

- Postanowiliśmy wydać trzy karty pocztowe. Każda z nich pokazuje jeden etap podróży Władysława Wagnera dookoła świata na jachtach: Zjawa I, Zjawa II i Zjawa III. Karty zostały wydane w liczbie 200 egzemplarzy każda. Ponadto wydano 99 egzemplarzy spersonalizowanego znaczka. Plus specjalny stempel z datownikiem, który będzie używany od soboty 17 września, przez 28 dni. To bardzo dobra forma promocji postaci nieutrwalonej w pamięci. Cóż, często bywa, że po latach doceniamy zasługi niektórych osób, ale dobrze, że to się dzieje - podkreślił Dariusz Dąbrowski.

Kartki ze znaczkiem i datownikiem oraz arkusz znaczka personalizowanego są już dostępne na stronie kzp.pl dla filatelistów z całego świata. Zainteresowanie nimi jest bardzo duże. Osoby, które chciałyby nabyć karty zachęcamy do kontaktu z Pocztą Polską.

- Macie dwie ikony w powiecie: STARa i Wagnera. To jedyny ambasador wolnej Polski. To był wybitny mężczyzna, ikona męstwa, ktoś pierwszorzędny - mówił Janusz Łojek, kolekcjoner i żeglarz, który żeglarstwem zainteresował się właśnie za sprawą podróży i postaci Wagnera. - Gdyby nie Wagner, w życiu, bym się na to nie zdecydował. 

Na konferencji gościł również Zbigniew Pojaroski, którego żona jest spokrewniona z żeglarzem. Na jego ręce przekazano pamiątkowe karty i znaczki, wydane dla uczczenia Władysława Wagnera. Pan Pojaroski, który chce podtrzymać pamięć o słynnym przodku, podziękował samorządowcom za podjętą inicjatywę.

***

Władysław Wagner, żeglarz pochodzący ze Starachowic, to pierwszy Polak, który opłynął świat jachtem. Podróżował sześć i pół roku na trzech jachtach „Zjawa I”, „Zjawa II”, „Zjawa III” z różnymi załogami na pokładzie. Płynął najpierw z Gdyni do Dakaru, później przez Atlantyk i Kanał Panamski, następnie przez Pacyfik, Kanał Sueski, aż do Anglii. Chciał wrócić do Gdyni, ale nie zdążył przed wybuchem II wojny światowej. Nigdy już nie odwiedził kraju, a przez władze komunistyczne został skazany na zapomnienie. Tę pamięć przywraca ogłoszony w 2022 Rok Władysława Wagnera.

***

Również na łamach Gazety Starachowickiej chcemy przybliżyć Państwu postać Władysława Wagnera, publikując cykliczne artykuły związane z jego życiem i niezwykłą podróżą dookoła świata. 

pamiątkowy znaczek / źródło: Powiat Starachowicki

Trzy karty pocztowe zostały wydane w liczbie 200 egzemplarzy każda / źródło: Powiat Starachowicki

Pamiątkowy stempel / źródło: Powiat Starachowicki

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

2022-10-04

Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

Radni podczas piątkowej (30 września br.) sesji Rady Miejskiej podjęli stosowną uchwałę w sprawie wypłaty dodatku węglowego. Przyjęcie uchwały pozwala Centrum Usług Społecznych rozpocząć wypłatę pieniędzy. Na konto Gminy Starachowice wpłynęło 5,2 miliona złotych.
Na wypadek zagrożenia

2022-10-04

Na wypadek zagrożenia

O dystrybucji jodku potasu w regionie świętokrzyskim mówiono podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza. Gościem spotkania była dr n. med. Agnieszka Walczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii.
Fundacja

2022-10-03

Fundacja "Rodzić po ludzku" czeka na #GłosMatek

W poniedziałek, 3 października, Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła kampanię #GłosMatek. Wydarzenie ma nagłośnić inicjatywę społeczną i zachęcić kobiety do wypełniania ankiet pod tą samą nazwą. To dzięki głosom kobiet powstaje jedyny w Polsce ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały  położnicze w Polsce.
Leśna droga w remoncie

2022-10-03

Leśna droga w remoncie

Droga prowadzająca od strony łącznika przy Batalionów Chłopskich w Starachowicach w głąb lasu przechodzi remont. Zapytaliśmy w Nadleśnictwie, co to za inwestycja. 
Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

2022-10-03

Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

Do końca września 2022 r. miały zakończyć się prace remontowe ulicy Kopalnianej w Starachowicach. Tymczasem wykonawca wystąpił do Gminy Starachowice o przedłużenie terminu realizacji zadania. 
Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

2022-10-01

Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Symulator dachowania, symulator zderzeń, pomoc przedmedyczna – pokaz i instruktaż, alkogogle, narkogogle, konkursy, prelekcje profilaktyczno – edukacyjne. W piątek (30 września br.)  przy Zespole Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach odbyła się impreza plenerowa pod hasłem „Jedno życie masz, więc zapnij pas”.
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

2022-09-30

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co należy zrobić, aby zapobiec chorobom zakaźnym? Między innymi na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja miała miejsce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach.
W remontowej kolejce

2022-09-30

W remontowej kolejce

Rozpoczęły się modernizacje kolejnych ulic w Starachowicach. Jednak są takie drogi, gdzie mieszkańcy wciąż czekają i za pośrednictwem, m.in. naszej redakcji dopytują, na jakim etapie jest sprawa remontów zamieszkiwanych przez nich ulic.
Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

2022-09-29

Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

Podwyżek płac - tego żądają związki zawodowe w dwóch starachowickich firmach produkcyjnych. Rozmowy z pracodawcami w MAN Bus i PCK Group prowadzi NSZZ „Solidarność”. 
Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

2022-09-29

Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

Mieszkańcy w Mircu Poddąbrowie zyskali kolejną część drogi - remont bowiem dobiegł końca i w środę, 28 września, podczas konferencji przekazano ją do użytku.