JUŻ W KIOSKU

"Pałacyk" pięknieje z dnia na dzień

2022-10-28 10:24:01

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stuletni „Pałacyk” zmienia swoje oblicze. Intensywne prace trwają przy przebudowie historycznego obiektu, gotowa jest już także konstrukcja nowego skrzydła i łącznika. Dzięki inwestycji, na które Gmina Starachowice pozyskała zewnętrzne dofinansowanie, niszczejący od lat obiekt ma szansę odzyskać dawny blask i ponownie stać się tętniącym życiem miejscem spotkań.

fot. UM Starachowice

W „Pałacyku” ekipa budowlana pracuje zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Coraz okazalej prezentuje się elewacja obiektu, która w ostatnich latach nie grzeszyła urodą. Już dziś wygląda ona zdecydowanie lepiej, a to dopiero początek zmian. W nowym łączniku gotowa jest bryła obiektu, obecnie wykonawca skupia się na przygotowaniu i wykonaniu poszycia dachowego w całym kompleksie. Odwiedzając teren budowy przy ulicy Konstytucji 3 Maja w Starachowicach, możemy dotrzeć już także nowopowstały parking dla samochodów, zlokalizowany nieopodal budynku głównego.

Inkubator myśli społecznej

Po zakończeniu wszystkich prac obiekt ma służyć lokalnej społeczności. Celem jest utworzenie tzw. "Impact Hubu", czyli inkubatora myśli społecznej. Będzie to miejsce, w którym mieszkańcy, młodzież, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych będą mogli się spotykać, organizować wystawy i inne cykliczne wydarzenia.

– Stworzymy tu przestrzeń dla współdziałania, integracji, wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się od siebie przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, liderów społecznych i młodzieży – informuje Prezydent Miasta Marek Materek.

Dofinansowanie z dwóch źródeł

Pałacyk powstał w 1922 roku. Jak na ówczesne czasy, był to budynek bardzo okazały, budowany z przeznaczeniem na mieszkanie dyrektora starachowickiej Fabryki Amunicji. Szefowie Zakładów Starachowickich mieszkali tam do 1939 roku. Po wojnie budynek zaczął stopniowo popadać w ruinę. Potem kolejno wprowadzały i wyprowadzały się z niego różne instytucje. W budynku m.in. przez blisko ćwierć wieku mieściło się Przedszkole Miejskie, które zostało zamknięte na początku lat 90.

Na cel tej inwestycji Gmina Starachowice zabezpieczyła ok. 12 mln zł. Źródła finansowania pochodzą z dwóch różnych programów. Budynek główny będzie finansowany z programu „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Świętokrzyskiego 2014-2020).

Nowe skrzydło, łącznik oraz zagospodarowanie otoczenia zostaną zrealizowane w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%).

Sentyment i nowoczesność

– Dzięki pozyskanym funduszom zewnętrznym rewitalizujemy budynek pałacyku, w którym swoje siedziby będą mieć starachowickie organizacje pozarządowe i firmy – wyjaśnia Prezydent Miasta Marek Materek. – Chcemy tu stworzyć miejsce, w którym wszystkie instytucje, organizacje i firmy działające w Starachowicach będą się spotykały, integrowały i wymieniały doświadczeniami. Starachowiczanie doskonale znają to miejsce i wspominają je z sentymentem. Bardzo się ucieszą, że ponownie oddamy ten budynek do użytku.

W pierwszej kolejności, w ramach inwestycji, konieczna była rozbiórka dwóch historycznie późniejszych przybudówek przy Pałacyku. Obecnie budynek został rozbudowany o nowe skrzydło usytuowane po stronie północno-wschodniej, skomunikowane z obiektem istniejącym za pośrednictwem łącznika.

W wyniku zaplanowanej przebudowy powstanie nowa przestrzeń. W części historycznej budynku wstępnie zaplanowano: w obrębie piwnic – pomieszczenia techniczne, obsługi budynku, w obrębie parteru - kawiarnia z zapleczem i oranżerią, punkt informacji, sala biurowo-ekspozycyjna, toalety personelu oraz toalety ogólnodostępne, w obrębie I piętra – pomieszczenie organizacji pozarządowych, dwa pomieszczenia biurowe, pomieszczenie gospodarcze oraz toalety ogólnodostępne.

Dla osób z niepełnosprawnościami

Na parterze budynku będą zlokalizowane: sala konferencyjno-wykładowa na 100 osób, zaplecze sali konferencyjnej, foyer oraz szatnia i toalety ogólnodostępne.

Na pierwszym piętrze zlokalizowana będzie komunikacja, przestrzeń dla młodzieży i open space.

Dostęp do całego kompleksu osobom niepełnosprawnym zostanie zapewniony poprzez podjazdy oraz dźwigi lub podnośniki osobowe. Obiekt powinien być ukończony w pierwszej połowie 2023 roku.

/źródło: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.      
Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

2024-04-19

Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego.
Kto lepiej odnajdzie się w terenie?

2024-04-19

Kto lepiej odnajdzie się w terenie?

Około 70 osób: dzieci, młodzieży i dorosłych wzięło udział w XVI Mistrzostwach Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację. Zadaniem podzielonych na grupy uczestników było odnalezienie z pomocą mapy wyznaczonych w terenie punktów w jak najkrótszym czasie.
Potrzeba zieleni

2024-04-19

Potrzeba zieleni

Napisał do nas Czytelnik mieszkający przy ulicy Granicznej w Starachowicach. Mężczyzna w e- mailowej korespondencji skarżył się na zbyt małą ilość drzew i krzewów na swoim osiedlu dających latem ochłodę przed skwarem. Z jego argumentami polemizuje Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.