JUŻ W KIOSKU

PAKS - rozmowy ostatniej szansy?

2021-12-08 09:27:40

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca funkcjonowały w Starachowicach przez około 10 lat. Przyjmowały setki pacjentów, nie tylko z powiatu starachowickiego czy ościennych gmin, ale także z całej Polski. Informacja o zamknięciu PAKS wywołała ogromne poruszenie wśród mieszkańców. Protestowali nie tylko w Starachowicach, ale również w Kielcach i w Warszawie. Od tamtego czasu, w budynku Klinik znajdującym się obok Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej działa tylko poradnia, a pomieszczenia po dawnych oddziałach i blok operacyjny stoją puste.

od lewej: Marian Gęborek, Marzena Okła-Drewnowicz, Joanna Matysek

Z pomysłem, by w budynku PAKS zorganizować oddział covidowy, nie zgadzają się osoby działające w starachowickim oddziale Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EkoSerce”. Podczas wtorkowej (7 listopada) konferencji prasowej, zaproponowali zorganizowanie „okrągłego stołu”, które ma być spotkaniem ostatniej szansy w sprawie powrotu Polsko - Amerykańskich Klinik Serca do Starachowic. O pomoc poprosili posłankę Platformy Obywatelskiej Marzenę Okłę-Drewnowicz.

- Bulwersują nas wypowiedzi w prasie, które mówią o tym, że budynek ten zostanie odkupiony, przeznaczony znowu na oddział covidowy - mówiła Joanna Matysek ze Stowarzyszenia "EkoSerce". - Tu rocznie leczy się około 7 tysięcy pacjentów. Martwimy się co będzie, jeżeli faktycznie tak się stanie, jak zniknie nam ta placówka. Od dwóch lat praktycznie nie mamy szpitala i nie mamy oddziału kardiologicznego. Pacjenci skarżą się, że nie mają właściwej opieki. Widzimy przypadki, kiedy oczekiwanie na pomoc lekarską jest zbyt długie. Nie chcemy stracić ostatniej możliwości leczenia. Może dla kogoś jest to wyróżnienie, że nasz szpital jest covidowy, natomiast powinna to być rotacyjna zamiana. Co fala epidemii, to powinien zmieniać się szpital, a nie ciągle ten sam - dodała.

- Wszyscy wiemy, że dzisiaj walka z COVID-19 to priorytet, ale też trzeba zapewnić mieszkańcom północnej części województwa świętokrzyskiego odpowiedni dostęp do leczenie kardiologicznego - powiedziała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz. - Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, to właśnie województwo świętokrzyskie jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zgony z powodu chorób serca i układu krążenia. To jest sytuacja dramatyczna i alarmująca.

Marzena Okła-Drewnowicz zaproponowała, by w najbliższy piątek (10 grudnia) odbyły się rozmowy ostatniej szansy w sprawie reaktywacji działalności Klinik Serca w Starachowicach.

- Proponujemy „okrągły stół”. Absolutnie ponad podziałami politycznymi, ponad wszelkimi szyldami. Zaprosiliśmy: Zarząd Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, wojewodę świętokrzyskiego, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, władze miasta i powiatu starachowickiego oraz skarżyskiego, dyrekcje Zakładów Opieki Zdrowotnej ze Starachowic oraz Skarżyska-Kamiennej, a także starachowickich posłów, po to, żebyśmy mogli wspólnie usiąść i porozmawiać. Na spotkanie został zaproszony również wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia poseł Rajmund Miller. Walczymy o to, żeby ludzie nie umierali, wtedy kiedy nie muszą umierać, bo mają zapewniony dostęp do świadczeń kardiologicznych - dodała parlamentarzystka. 

Spotkanie odbędzie się bez udziału mediów. Około godziny 12.00 planowana jest konferencja prasowa, podczas której zostaną przekazane wyniki rozmów.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Piotr Paweł Urbanek nowym prezesem ZEC

2022-01-21

Piotr Paweł Urbanek nowym prezesem ZEC

Decyzją Rady Nadzorczej Zakładu Energetyki Cieplnej - Komunikacja Miejska, w piątek (21 stycznia) na stanowisko prezesa Zarządu miejskiej spółki został powołany Piotr Paweł Urbanek. 
Utrudnienia związane z brakiem oświetlenia na osiedlu Żeromskiego

2022-01-21

Utrudnienia związane z brakiem oświetlenia na osiedlu Żeromskiego

Ciemność zapanowała w środowy (19 stycznia) wieczór na osiedlu Żeromskiego. Utrudnienia mogą potrwać do poniedziałku 24 stycznia br.
Marek Materek jednym z najbardziej wpływowych samorządowców w internecie

2022-01-20

Marek Materek jednym z najbardziej wpływowych samorządowców w internecie

Prezydent Starachowic, który od przeszło 7 lat osobiście prowadzi swój profil w mediach społecznościowych, zajął 3 miejsce w rankingu najbardziej wpływowych samorządowców w internecie w 2021 roku.    
Wega nadal poszukiwana

2022-01-19

Wega nadal poszukiwana

Wega, sunia rasy mały munsterlander, zaginęła rok temu. Jej rodzina wciąż wierzy w szczęśliwe zakończenie. 
Wznowienie pracy Punktu Szczepień na starachowickim SOR

2022-01-19

Wznowienie pracy Punktu Szczepień na starachowickim SOR

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach wznowił szczepienia przeciwko Covid - 19 w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (ul. Batalionów Chłopskich 6). Rejestracji można dokonać poprzez bezpłatną infolinię, na stronie pacjent.gov.pl, wysyłając sms lub dzwoniąc do punktu szczepień. 
Sny o Starachowicach i Polsce prezydenta Marka Materka

2022-01-19

Sny o Starachowicach i Polsce prezydenta Marka Materka

Starachowiczan obserwujących profil społecznościowy prezydenta miasta Marka Materka od rana rozgrzewają jego dwa wpisy. W pierwszym opisuje swój "Sen o Starachowicach, w drugim "Sen o Polsce", w którym nawołuje do pojednania i zaprasza przedstawicieli wszystkich partii do naszego miasta. "Błagam polityków ze wszystkich opcji politycznych - siądźcie i porozumiejcie się dla dobra Polski. Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie została zwołana mimo tego, co dzieje się wokół naszego Kraju. Dlatego zapraszam do Starachowic. Udostępnię swój gabinet i pomogę w mediacjach" - czytamy.
Podziękowania dla Ewy Skiby

2022-01-19

Podziękowania dla Ewy Skiby

Prezydent Miasta Marek Materek, starostą starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz były starosta Piotr Babicki podziękowali Ewie Skibie, która po 7 latach pracy w Urzędzie Miejskim ustępuje ze stanowiska zastępcy prezydenta miasta ds. gospodarczych.
Ewa Skiba odwołana ze stanowiska

2022-01-17

Ewa Skiba odwołana ze stanowiska

W poniedziałek (17 stycznia) rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach Iwona Tamiołło poinformowała, że Prezydent Starachowic Marek Materek odwołał Ewę Skibę ze stanowiska Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych.
Osierocili nastoletniego syna

2022-01-17

Osierocili nastoletniego syna

Na początku stycznia informowaliśmy o dramacie, do którego doszło w jednej ze starachowickich rodzin. Mieszkaniec miasta zmarł na Covid-19, a jego żona przetransportowana ze Starachowic do Lublina walczyła o życie podłączona do aparatury ECMO. Jak poinformowała m.in. Telewizja Polsat, życia 50-latki nie udało się uratować.