JUŻ W KIOSKU

Otwarty Halowy Pucharu Polski w łucznictwie nieolimpijskim w Starachowicach

2023-01-12 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Powiat Starachowicki będzie gospodarzem Otwartego Halowego Pucharu Polski w łucznictwie nieolimpijskim. Już w najbliższą niedzielę (15 stycznia br.) w starachowickiej Miejskiej Hali Sportowej odbędzie się I runda tego łuczniczego turnieju. O zawodach, rozwoju tej dziedziny sportu w powiecie oraz planach na przyszłość mówiono podczas środowej (11 stycznia br.) konferencji prasowej. Gospodarzem spotkania z mediami był starosta Piotr Ambroszczyk. 

fot. Marek Sikora / źródło: Powiat Starachowicki

W ramach mikrograntów Powiat Starachowicki zdecydował się na współpracę z Łuczniczym Ludowym Klubem Sportowym Karima w zakresie rozwoju łucznictwa w powiecie. Tak zrodził się pomysł zorganizowania w naszym regionie I Rundy Otwartego Halowego Pucharu Polski w Łucznictwie Nieolimpijskim.

Jak zapowiada przedstawiciel Polskiego Związku Łuczniczego Krzysztof Karoń, będzie to pierwsza tego rodzaju impreza w historii polskiego łucznictwa. Podczas jednego turnieju spotkają się zawodnicy specjalizujący w różnych kategoriach tej dyscypliny.

- Będą łuki „gołe”, bloczkowe, tradycyjne, hunter, a także longbow, czyli łuki długie, a wszystko dzięki fantastycznej współpracy z władzami Powiatu Starachowickiego i Miasta Starachowice – mówił Krzysztof Karoń. -  Spodziewamy się około setki zawodników. Jak dotąd zarejestrowało się ponad 80 osób. Są to sportowcy z całej Polski, zarówno amatorzy, jak i utytułowani łucznicy, reprezentujący światowy poziom, jak Iga Zagrodzka – Dobija, medalistka halowych Mistrzostw Europy w łucznictwie czy Rafał Dobrowolski – dwukrotny olimpijczyk w łucznictwie, który reprezentował Polskę w Pekinie i Londynie. Będzie więc na co popatrzeć.

Zawody zostaną rozegrane w trzech kategoriach wiekowych: seniorzy (21 lat i starsi), juniorzy (18, 19, 20 lat) oraz juniorzy młodsi (14 -17). Zawodnicy będą strzelać 2 serie próbne i 10 serii konkursowych, w których oddadzą po 3 strzały. Wszystkie z odległości 18 metrów. Podczas oceny, sędziowie będą brać pod uwagę dwie najlepsze rundy zawodnika indywidualnie i drużynowo. Ośmiu najlepszych zawodników i cztery najlepsze drużyny otrzymają dyplomy, a punkty, jakie zdobędą, będą liczone do klasyfikacji ogólnej Otwartego Halowego Pucharu Polski w łucznictwie nieolimpijskim. Dekoracja zdobywców Pucharu Polski nastąpi po zakończeniu ostatniej rundy turnieju, czyli 26 lutego br. podczas turnieju w Sycowie (pow. oleśnicki, woj. dolnośląskie), który znany jest w Polsce z zamiłowania do łucznictwa tradycyjnego.

Jak powiedział dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starachowicach Krzysztof Szczygieł, większość sprzętu, na którym będą rozgrywane zawody, to sprzęt pozyskany dzięki staraniom prezydenta Starachowic Marka Materka i członka Zarządu Powiatu Jerzego Materka z klubu Olimpia w Suchedniowie. 

- Zaczynaliśmy w piwnicy trenera klubu, pana Ryszarda Niemca - mówił prezydent Materek. - Klub świetnie się rozwijał i przynosił chlubę miastu. Po zakończeniu jego działalności udało się pozyskać sprzęt i przekazać go do Starachowic. Dzięki temu można było rozpocząć pracę nad popularyzacją łucznictwa w Starachowicach – dodał Marek Materek, dziękując zarówno tym, którzy w ramach wolontariatu zaangażowali się w rozwijanie łucznictwa, jak i Polskiemu Związkowi Łucznictwa za dotychczasową współpracę. - To, że te zawody odbędą się właśnie w Starachowicach, będzie najlepszą możliwą promocją zarówno tego sportu, jak i naszego miasta. Liczę, że w latach kolejnych mieszkańcy Starachowic, będą chętnie korzystali z zajęć, a w przyszłości, że będą przynosić chlubę naszemu miastu, przywożąc do nas medale oraz puchary z różnych zakątków Polski, a nawet i Europy.

Starosta Piotr Ambroszczyk jest przekonany, że w bardzo niedługim czasie zbudujemy prawdziwie mistrzowską drużynę w naszym powiecie.

- Strzelać każdy może i to w każdym wieku. Zadbamy o to, żeby elementy łucznictwa znalazły się w ofercie WF każdej z naszych szkół, która dysponuje trenerami łucznictwa, a już na pewno stanie się ono elementem obowiązkowym programu Liceum Sportowego przy Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach – zapowiada starosta.

Niedzielnej imprezie patronują: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk i Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

I Runda Otwartego Halowego Pucharu Polski w łucznictwie nieolimpijskim odbędzie się w niedzielę 15 stycznia br. w Miejskiej Hali Sportowej w Starachowicach przy alei św. Jana Pawła II 18. 

Program zawodów:

8:00 - Potwierdzenie udziału i rozgrzewka

10.00 - Otwarcie zawodów z ceremonią wręczania medali 95-lecia PZŁucz

10:30 - Strzelania konkursowe (2 serie próbne, 10 serii konkursowych x3 strzały)

12.00-13.00- przerwa obiadowa

13:00 – Strzelanie konkursowe (2 serie próbne, 10 serii konkursowych 3 strzały)

15.00 – Zakończenie zawodów

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

2023-01-31

Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

Związki zawodowe działające w starachowickim zakładzie MAN Bus na początku stycznia wystąpiły ze wspólnym stanowiskiem dotyczącym podwyżki płac. W poniedziałek (30 stycznia br.), podpisano porozumienie w tej sprawie. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również pracownicy PKC.
Helenka wciąż potrzebuje pomocy

2023-01-29

Helenka wciąż potrzebuje pomocy

Ataksja móżdżkowa, na którą cierpi dziewczynka, jest nieuleczalna. 
Walka o zdrowie maleńkiej Igi

2023-01-28

Walka o zdrowie maleńkiej Igi

Pod opieką Fundacji Zdążyć przed Panem Bogiem znalazła się malutka Iga - dziewczynka, która cierpi na wrodzoną wadę dróg żółciowych tzw. atrezję. 
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.