JUŻ W KIOSKU

Oszukani po zainstalowaniu aplikacji. Jedna z osób straciła ponad 100 tysięcy złotych

2023-01-18 14:52:29

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W dobie załatwiania "wszystkiego" przez Internet i dzięki możliwościom, które daje jego użytkowanie, coraz częściej jesteśmy narażeni na oszustów, którzy wykorzystują to narzędzie do swojej działalności przestępczej. We wtorek (17 stycznia br.) do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zgłosiły się dwie osoby, które straciły pieniądze, po tym, jak zainstalowały aplikacje dającą pełną możliwość zdalnej kontroli nad urządzeniem typu smartfon czy komputer.

fot. pixabay.com

- Do starachowickiej komendy zgłosił się 23-letni mieszkaniec Starachowic, który zawiadomił, że na początku tygodnia skontaktowała się z nim osoba podająca za przedstawiciela firmy inwestycyjnej. Podczas rozmowy poleciła zgłaszającemu, aby ten zainstalował aplikację na swoim urządzeniu, która pozwoli na wypłatę środków uzyskanych w wyniku inwestycji. Tak też mężczyzna zrobił. Aplikacja, która została zainstalowana, dała oszustowi pełny, zdalny dostęp do urządzenia, którym posługiwał się zgłaszający. W wyniku działania rzekomego konsultanta zgłaszający, zamiast zyskać, stracił ponad 100 000 złotych - informuje oficer prasowy KPP w Starachowicach, mł. asp. Paweł Kusiak. - Jako druga do komendy zgłosiła się 19-latka, do której zadzwonił rzekomy przedstawiciel banku. Podczas rozmowy przekonał kobietę do zainstalowania takiej samej aplikacji dającej zdalny dostęp do urządzenia. W wyniku działania oszusta kobieta ze swojego konta straciła 3000 złotych.

Jak dodaje rzecznik, podczas rozmowy telefonicznej z oszustem, krok po kroku jesteśmy instruowani, mając nadzieje, że zwiększamy tylko zabezpieczenie naszego konta bankowego.

- Jesteśmy przekonani, że rozmawiamy z prawdziwymi pracownikami banku lub konsultantami. Niestety jest inaczej ponieważ dajemy oszustowi pełny dostęp do naszego konta, z którym może zrobić wszystko: od przelania środków, po zaciągnięcie pożyczki - mówi Paweł Kusiak. I apeluje, by w takiej sytuacji stosować się do następujących zasad bezpieczeństwa. - Nigdy nie podawajmy loginu i hasła do swojego konta bankowości internetowej. Nigdy nie instalujmy aplikacji bądź oprogramowania, które ma rzekomo usprawnić lub poprawić bezpieczeństwo usług bankowych. Nie przekazujmy kodów weryfikacyjnych przesłanych za pomocą wiadomości sms. Zachowajmy ostrożność i rozwagę, ponieważ w takich sytuacjach oszuści wywierają na nas presję czasu. Chcą, aby przekazywane przez nich polecenia wykonywać jak najszybciej, a w pośpiechu niestety podejmujemy nieprzemyślane decyzje. Jeżeli mamy wątpliwości co do osoby, z którą rozmawiamy przez telefon, możemy się rozłączyć i zadzwonić na infolinię do swojego banku i potwierdzić wiarygodność pracownika banku. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miała opiekować się dziećmi, była pijana. Interwencja służb w jednym z mieszkań przy Słonecznej

2023-01-26

Miała opiekować się dziećmi, była pijana. Interwencja służb w jednym z mieszkań przy Słonecznej

Zgłoszenie w tej sprawie wpłynęło do starachowickich policjantów w środowy (25 stycznia br.) wieczór. Wynikało z niego, że w jednym z mieszkań w Starachowicach znajduje się kobieta z dwójką małych dzieci i nie ma z nią kontaktu. 
Uwierzyła

2023-01-26

Uwierzyła "lekarzowi z Ameryki". Obiecał jej ślub i fortunę

W ostatni wtorek (24 stycznia br.) pracownica jednego z banków udaremniła próbę oszustwa. Niewiele brakowało, by klientka placówki straciła pieniądze w kwocie 10 000 euro, które chciała przelać na konto przestępcy podającego się za lekarza.
Wieczorne pożary w gminie Brody

2023-01-25

Wieczorne pożary w gminie Brody

Wtorkowe (24 stycznia br.) godziny wieczorne były pracowite dla strażaków Jednostki Ratunkowo-Gaśniczej w Starachowicach i z okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych. Na terenie gminy Brody doszło do dwóch pożarów, w gaszeniu których udział brało kilkudziesięciu strażaków. 
Wypadek w zakładach mięsnych

2023-01-20

Wypadek w zakładach mięsnych

Do przykrego wypadku doszło dzisiejszej (20 stycznia br.) nocy w zakładach mięsnych przy ulicy Krańcowej w Starachowicach. Straż pożarna odebrała zgłoszenie o czterdziestolatce, której noga utknęła w maszynie. Na miejsce skierowano trzy zastępy straży. 
115 km na liczniku, bez uprawnień, pod wpływem

2023-01-17

115 km na liczniku, bez uprawnień, pod wpływem

W trakcie minionego (13-15 stycznia br.) weekendu na drogach powiatu starachowickiego doszło do 4 kolizji drogowych oraz zatrzymano 6 kierujących, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Jeden z nich dodatkowo przekroczył dopuszczalną prędkość oraz posiada zakaz prowadzenia pojazdów.
Uwaga na oszustwa na tzw. aplikację

2023-01-12

Uwaga na oszustwa na tzw. aplikację

Każdy, kto posiada bankowość internetową, może spotkać się z oszustwem na tzw. aplikację, która coraz częściej stosowana jest przez przestępców. Właśnie w taki sposób został oszukany 70-latek, który w wyniku działania sprawcy dał pełny dostęp do swojego bankowego konta i stracił łącznie ponad 45 000 złotych.
Chciał oszukać market budowlany na... 160 złotych

2023-01-12

Chciał oszukać market budowlany na... 160 złotych

Do 8 lat pozbawienia wolności grozi 43-letniemu mieszkańcowi powiatu starachowickiego. Mężczyzna podejrzany jest o dokonanie oszustwa w jednym z marketów budowlanych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. 
Ciężarówką wjechał w ogrodzenie

2023-01-11

Ciężarówką wjechał w ogrodzenie

W środowy (11 stycznia br.) poranek w Wąchocku przy ulicy Radomskiej samochód ciężarowy najprawdopodobniej wpadł w poślizg i uderzył w dwa ogrodzenia.
Chciał uciec przed policjantami, wjechał w ogrodzenie

2023-01-04

Chciał uciec przed policjantami, wjechał w ogrodzenie

W niedzielę (1 stycznia br.) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, pełniąc służbę na krajowej 42., zauważyli kierującego samochodem, który na widok policjantów nagle zatrzymał się. Pojazd zaczął cofać i wjechał w ogrodzenie. Co było powodem chęci ucieczki?
Odpowie za znieważenie policjantów

2023-01-03

Odpowie za znieważenie policjantów

Podczas interwencji znieważył funkcjonariuszy i naruszył ich nietykalność. Teraz za swój czyn tłumaczył się będzie przed sądem. W ostatnim tygodniu grudnia mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zatrzymali 36-letniego mieszkańca gminy Pawłów.