JUŻ W KIOSKU

Oszukani po zainstalowaniu aplikacji. Jedna z osób straciła ponad 100 tysięcy złotych

2023-01-18 14:52:29

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W dobie załatwiania "wszystkiego" przez Internet i dzięki możliwościom, które daje jego użytkowanie, coraz częściej jesteśmy narażeni na oszustów, którzy wykorzystują to narzędzie do swojej działalności przestępczej. We wtorek (17 stycznia br.) do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zgłosiły się dwie osoby, które straciły pieniądze, po tym, jak zainstalowały aplikacje dającą pełną możliwość zdalnej kontroli nad urządzeniem typu smartfon czy komputer.

fot. pixabay.com

- Do starachowickiej komendy zgłosił się 23-letni mieszkaniec Starachowic, który zawiadomił, że na początku tygodnia skontaktowała się z nim osoba podająca za przedstawiciela firmy inwestycyjnej. Podczas rozmowy poleciła zgłaszającemu, aby ten zainstalował aplikację na swoim urządzeniu, która pozwoli na wypłatę środków uzyskanych w wyniku inwestycji. Tak też mężczyzna zrobił. Aplikacja, która została zainstalowana, dała oszustowi pełny, zdalny dostęp do urządzenia, którym posługiwał się zgłaszający. W wyniku działania rzekomego konsultanta zgłaszający, zamiast zyskać, stracił ponad 100 000 złotych - informuje oficer prasowy KPP w Starachowicach, mł. asp. Paweł Kusiak. - Jako druga do komendy zgłosiła się 19-latka, do której zadzwonił rzekomy przedstawiciel banku. Podczas rozmowy przekonał kobietę do zainstalowania takiej samej aplikacji dającej zdalny dostęp do urządzenia. W wyniku działania oszusta kobieta ze swojego konta straciła 3000 złotych.

Jak dodaje rzecznik, podczas rozmowy telefonicznej z oszustem, krok po kroku jesteśmy instruowani, mając nadzieje, że zwiększamy tylko zabezpieczenie naszego konta bankowego.

- Jesteśmy przekonani, że rozmawiamy z prawdziwymi pracownikami banku lub konsultantami. Niestety jest inaczej ponieważ dajemy oszustowi pełny dostęp do naszego konta, z którym może zrobić wszystko: od przelania środków, po zaciągnięcie pożyczki - mówi Paweł Kusiak. I apeluje, by w takiej sytuacji stosować się do następujących zasad bezpieczeństwa. - Nigdy nie podawajmy loginu i hasła do swojego konta bankowości internetowej. Nigdy nie instalujmy aplikacji bądź oprogramowania, które ma rzekomo usprawnić lub poprawić bezpieczeństwo usług bankowych. Nie przekazujmy kodów weryfikacyjnych przesłanych za pomocą wiadomości sms. Zachowajmy ostrożność i rozwagę, ponieważ w takich sytuacjach oszuści wywierają na nas presję czasu. Chcą, aby przekazywane przez nich polecenia wykonywać jak najszybciej, a w pośpiechu niestety podejmujemy nieprzemyślane decyzje. Jeżeli mamy wątpliwości co do osoby, z którą rozmawiamy przez telefon, możemy się rozłączyć i zadzwonić na infolinię do swojego banku i potwierdzić wiarygodność pracownika banku. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kontrabanda u 55-latka ze Starachowic

2023-06-02

Kontrabanda u 55-latka ze Starachowic

Starachowiccy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 55-latka, u którego w samochodzie, pomieszczeniach gospodarczych oraz piwnicach ujawnili tysiące sztuk papierosów, kilkadziesiąt kilogramów krajanki tytoniowej, oraz blisko 100 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Mężczyźnie grozi teraz wysoka grzywna.
Trafił w ręce policji. Odpowie za szereg przestępstw

2023-05-31

Trafił w ręce policji. Odpowie za szereg przestępstw

O nieuchronności poniesienia konsekwencji za swoje przestępcze działanie przekonał się 20-letni mieszkaniec Starachowic, którego w połowie maja br. zatrzymali policjanci z miejscowej komendy. Starachowiczanin był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy za przestępstwa kradzieży, gróźb karalnych i włamań. Jest również podejrzany o to, że pod koniec marca dokonał kradzieży pieniędzy z busa, a w połowie maja usiłował dokonać kradzieży radia samochodowego. Zatrzymany trafił do aresztu śledczego i usłyszał już kolejne zarzuty.
4 promile! Tyle miał kierowca zatrzymany w Kunowie

2023-05-30

4 promile! Tyle miał kierowca zatrzymany w Kunowie

Mundurowi grupy Speed z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w miejscowości Kunów (powiat ostrowiecki) zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Jadący volkswagenem 33-latek zdecydował się wsiąść za kierownicę, mając w organizmie blisko 4 promile alkoholu.
Kierowca, który brał udział w tragicznym wypadku w miejscowości Boksycka usłyszał zarzuty

2023-05-30

Kierowca, który brał udział w tragicznym wypadku w miejscowości Boksycka usłyszał zarzuty

W niedzielny (28 maja br.) poranek w wypadku samochodowym, do którego doszło w miejscowości Boksycka (powiat ostrowiecki) zginęło 5 osób. Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi śledztwo przeciwko 37-letniemu kierowcy Mercedesa, podejrzanemu o spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym w stanie nietrzeźwości i pod wpływem narkotyków.
Pijana matka opiekowała się dziećmi. Miała prawie dwa promile

2023-05-30

Pijana matka opiekowała się dziećmi. Miała prawie dwa promile

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji odebrali zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z mieszkań w Starachowicach znajduje się dwoje dzieci, które zostały pozostawione bez opieki. Na miejscu okazało się, że z dziećmi w wieku 12 i 5 lat przebywa pijana matka. Kobieta miała prawie dwa promile!
Miał blisko 4 promile i wsiadł za kierownicę!

2023-05-29

Miał blisko 4 promile i wsiadł za kierownicę!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach w niedzielny (28 maja br.) wieczór odebrali zgłoszenie, że na alei Armii Krajowej został zauważony kierowca, którego zachowanie wskazuje, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. 
Tragedia na torach. Nie żyje 19-latek

2023-05-28

Tragedia na torach. Nie żyje 19-latek

Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotnie (27 maja br.) popołudnie na osiedlu Orłowo w Starachowicach. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym, ale z sygnalizacją świetlną przy ul. Źródlanej pociąg osobowy relacji Ostrowiec Świętokrzyski-Kielce śmiertelnie potrącił młodego chłopaka.
Z 3 promilami za kierownicą

2023-05-27

Z 3 promilami za kierownicą

W piątkowy (26 maja br.) wieczór do dyżurnego starachowickiej policji zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że ulicą Batalionów Chłopskich porusza się prawdopodobnie pijany kierowca. Kierowca z gminy Brody swoją jazdę zakończył w ścianie jednego z garaży przy ul. Leśnej w Starachowicach. 
19-latek odpowie za posiadanie narkotyków

2023-05-26

19-latek odpowie za posiadanie narkotyków

Policjanci z Wydziału Kryminalnego starachowickiej komendy zatrzymali w czwartkowe (25 maja) popołudnie 19-letniego mężczyznę, u którego podczas czynności ujawnili i zabezpieczyli narkotyki. Zatrzymanemu za posiadanie środków odurzających może grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Zderzenie dwóch pojazdów na krajowej 42 w Kuczowie

2023-05-24

Zderzenie dwóch pojazdów na krajowej 42 w Kuczowie

W środowy (24 maja br.) poranek na drodze krajowej nr 42 w Kuczowie (gm. Brody) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. 28-latek jadący Volvo najechał na tył Volkswagena, którym kierowała 49-letnia mieszkanka gminy Brody. Kobieta trafiła do szpitala.