JUŻ W KIOSKU

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15 14:20:31

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]

fot. ZEC Starachowice

Do tematu odniósł się Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Marcin Pocheć. Prezentujemy treść jego oświadczenia.

- Polskie ciepłownictwo przechodzi obecnie bardzo trudny proces transformacji. Jest to proces wymuszony zaostrzającymi się wymogami środowiskowymi oraz rosnącym kosztem zakupu uprawnień do emisji CO2. 

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach od kilku lat stawia z powodzeniem czoła wyzwaniom, których źródłem są unijne regulacje, jak i rosnące wymagania mieszkańców oraz presja opinii publicznej. Prowadzenie działalności ciepłowniczej na regulowanym rynku energii jest dużym wyzwaniem. Zakład musi mierzyć się z ogromną ilością norm prawnych nakładających ściśle określone obowiązki oraz czuwającym nad przestrzeganiem zasad obowiązujących na rynku Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

W związku z wyzwaniami, jakie stoją przed przedsiębiorstwami energetycznymi Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach, korzysta z doświadczenia i profesjonalizmu specjalistycznej kancelarii prawnej.

Efektem współpracy Zakładu i kancelarii było m.in. przygotowanie prawne w przedmiocie wyjścia Spółki z systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. 

W tym kontekście należy dokonać właściwej oceny zarządu i spółki oraz zasadności czynionych wydatków, w tym na obsługę prawną spółki. Należy odnieść się do kluczowych parametrów, takich jak obecna cena ciepła. Cena, która jest obecnie w Starachowicach o prawie połowę niższa, niż w ościennych miastach (grafika poniżej).

Kolejnym parametrem jest wynik finansowy spółki. W przypadku ZEC za 2022 rok wynik jest dodatni i wynosi netto powyżej 2 000 000 zł. Zwrócić tu należy uwagę na to, że obecna sytuacja gospodarcza jest trudna dla ciepłownictwa i energetyki. Spółki z branży ciepłowniczej przynoszą często straty. By odwołać się, chociażby do ościennego miasta – tamtejszy zakład ciepłowniczy w roku 2021 wykazał 20 000 000 zł straty. Dobitnie pokazuje to skomplikowanie wszystkich zagadnień i procesów w ciepłownictwie. 

Tymczasem, dzięki wielu inwestycjom, modernizacjom  i rozwiązaniom prawnym ZEC wyszedł z obowiązku płacenia za prawa do emisji dwutlenku węgla do atmosfery co po cenach z 2021 roku, daje oszczędność 6 377 000,00 zł rocznie. To oszczędność, która zostaje w kieszeniach naszych odbiorców ciepła. 

Nie bez znaczenia jest również skomplikowana inwestycja IOE, której skala problemów prawnych i technicznych jest nieporównanie większa, jak przy typowych inwestycjach np. oczyszczalniach ścieków itp.

Podsumowując, by oceniać funkcjonowanie spółki i decyzje zarządu należy mieć rozbudowaną wiedzę z dziedziny ciepłownictwa, a skracanie oceny do jednej pozycji kosztowej dot. obsługi prawnej jest płytkie i populistyczne. Dbanie o koszty spółki widać najlepiej w rachunkach, które płacą odbiorcy końcowi, a te są najniższe w regionie.

Z poważaniem 

Prezes Zarządu, Marcin Pocheć

źródło: ZEC Starachowice

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruinę.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 
W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

2023-09-20

W budynku po dawnym gimnazjum będzie... sieciówka KFC

Firma Zeta Safe Harbour z siedzibą w Krakowie działająca w branży "Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem", w 2021 roku w przetargu ogłoszonym przez Gminę Starachowice, kupiła działkę wraz z budynkiem po dawnej szkole przy ulicy Kieleckiej.
Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

2023-09-20

Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

Prawie 7 mln zł trafi do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze z funduszu medycznego, który powstał z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, zostaną przeznaczone na modernizację i doposażenie w sprzęt medyczny SOR.
Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

2023-09-21

Ponad 500 dni bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach

Na terenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Starachowicach prezydent miasta Marek Materek podsumował dotychczasowe funkcjonowanie bezpłatnej komunikacji w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacyjnego. Spotkanie wpisało się w Europejski Tydzień Mobilności, w którego obchody co roku, aktywnie włączają się Starachowice.  
Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

2023-09-20

Punkty Pomocy Okresowej w starachowickich szkołach

Punkty Pomocy Okresowej to jedna z odpowiedzi na ubóstwo menstruacyjne. Bardzo prężnie w tym zakresie działa Fundacja Akcja Menstruacja, która zawitała do Starachowic. W ramach współpracy z naszą gminą w szkołach oraz przestrzeni miejskiej pojawią się specjalne skrzynki, oraz dyspensery na podpaski i tampony. Pierwszą placówką, której przekazano dyspenser jest Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Starachowicach.
Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

2023-09-19

Miasta nad Kamienną powinny być ze sobą skomunikowane

Problematyka wykluczenia komunikacyjnego była tematem czwartkowej (14 września br.) konferencji prasowej Stowarzyszenia „Wrażliwi Społecznie”, które złożyło petycję do prezydenta Starachowic w sprawie wspólnej komunikacji miejskiej w obszarze tzw. trójmiasta nad Kamienną tj. między Ostrowcem Świętokrzyskim, Starachowicami i Skarżyskiem-Kamienną.