JUŻ W KIOSKU

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15 14:20:31

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]

fot. ZEC Starachowice

Do tematu odniósł się Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Marcin Pocheć. Prezentujemy treść jego oświadczenia.

- Polskie ciepłownictwo przechodzi obecnie bardzo trudny proces transformacji. Jest to proces wymuszony zaostrzającymi się wymogami środowiskowymi oraz rosnącym kosztem zakupu uprawnień do emisji CO2. 

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach od kilku lat stawia z powodzeniem czoła wyzwaniom, których źródłem są unijne regulacje, jak i rosnące wymagania mieszkańców oraz presja opinii publicznej. Prowadzenie działalności ciepłowniczej na regulowanym rynku energii jest dużym wyzwaniem. Zakład musi mierzyć się z ogromną ilością norm prawnych nakładających ściśle określone obowiązki oraz czuwającym nad przestrzeganiem zasad obowiązujących na rynku Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

W związku z wyzwaniami, jakie stoją przed przedsiębiorstwami energetycznymi Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach, korzysta z doświadczenia i profesjonalizmu specjalistycznej kancelarii prawnej.

Efektem współpracy Zakładu i kancelarii było m.in. przygotowanie prawne w przedmiocie wyjścia Spółki z systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. 

W tym kontekście należy dokonać właściwej oceny zarządu i spółki oraz zasadności czynionych wydatków, w tym na obsługę prawną spółki. Należy odnieść się do kluczowych parametrów, takich jak obecna cena ciepła. Cena, która jest obecnie w Starachowicach o prawie połowę niższa, niż w ościennych miastach (grafika poniżej).

Kolejnym parametrem jest wynik finansowy spółki. W przypadku ZEC za 2022 rok wynik jest dodatni i wynosi netto powyżej 2 000 000 zł. Zwrócić tu należy uwagę na to, że obecna sytuacja gospodarcza jest trudna dla ciepłownictwa i energetyki. Spółki z branży ciepłowniczej przynoszą często straty. By odwołać się, chociażby do ościennego miasta – tamtejszy zakład ciepłowniczy w roku 2021 wykazał 20 000 000 zł straty. Dobitnie pokazuje to skomplikowanie wszystkich zagadnień i procesów w ciepłownictwie. 

Tymczasem, dzięki wielu inwestycjom, modernizacjom  i rozwiązaniom prawnym ZEC wyszedł z obowiązku płacenia za prawa do emisji dwutlenku węgla do atmosfery co po cenach z 2021 roku, daje oszczędność 6 377 000,00 zł rocznie. To oszczędność, która zostaje w kieszeniach naszych odbiorców ciepła. 

Nie bez znaczenia jest również skomplikowana inwestycja IOE, której skala problemów prawnych i technicznych jest nieporównanie większa, jak przy typowych inwestycjach np. oczyszczalniach ścieków itp.

Podsumowując, by oceniać funkcjonowanie spółki i decyzje zarządu należy mieć rozbudowaną wiedzę z dziedziny ciepłownictwa, a skracanie oceny do jednej pozycji kosztowej dot. obsługi prawnej jest płytkie i populistyczne. Dbanie o koszty spółki widać najlepiej w rachunkach, które płacą odbiorcy końcowi, a te są najniższe w regionie.

Z poważaniem 

Prezes Zarządu, Marcin Pocheć

źródło: ZEC Starachowice

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Nowa Lewica zaprasza na spotkanie

2023-03-15

Nowa Lewica zaprasza na spotkanie

Już w najbliższy czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawita Programowa Trasa Lewicy. Parlamentarzystki i parlamentarzyści Nowej Lewicy na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym będą uczestniczyć w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach.