JUŻ W KIOSKU

Oświadczenie Spółdzielni Socjalnej "Starachowiczanka"

2022-01-25 16:26:22

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W odpowiedzi na konferencję Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic, w kwestii nieprawidłowych pochówków dzieci utraconych, publikujemy oświadczenie Spółdzielni Socjalnej "Starachowiczanka".

FB / Starachowiczanka

" Jestem zbulwersowany konferencją i zarzutami stawianymi przez członków stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic i lidera Platformy Obywatelskiej w Powiecie Starachowickim. Prezydent Miasta Marek Materek jako jeden z nielicznych samorządowców w Kraju postanowił kilka lat temu, by stworzyć miejsce do godnego pochówku dla dzieci nienarodzonych. Takie miejsca wyznaczono w kolumbarium i specjalnie przygotowanej w tym celu mogile zbiorowej. Zamiarem prezydenta było, aby zwłoki dzieci nienarodzonych, które powszechnie były traktowane jako odpad medyczny, były chowane z należnym szacunkiem.

Zmiany w przepisach prawa w pewnym momencie narzuciły na samorządy obowiązek pochówku dzieci martwo narodzonych. Starachowice nie czekały na przepisy w tym zakresie, bowiem prezydent miasta wyszedł z taką inicjatywą już wcześniej, widząc problem społeczny. Pochówki dzieci martwo narodzonych prowadzi samorząd tylko i wyłącznie w przypadkach, gdy rodzice zrzekną się prawa do pochówku. Gmina Starachowice wzięła na siebie obowiązek pochówku wszystkich dzieci martwo narodzonych urodzonych w Szpitalu w Starachowicach niezależnie od miejsca zamieszkania rodziców. Za procedury związane z pochówkiem dzieci martwo narodzonych w naszym mieście odpowiada aktualnie Centrum Usług Społecznych. Nasza Spółdzielnia jest administratorem cmentarzy komunalnych i wykonuje w imieniu samorządu różnego rodzaju usługi i zadania. Jednym z tych zadań było i jest nadal zapewnienie godnego pochówku dzieci martwo narodzonych.

Pracownicy naszej jednostki od samego początku dokładali wszelkich starań, by odbywało się to z zachowaniem najwyższych standardów i odpowiednim szacunkiem. Organizacja pogrzebu wymaga spełnienia określonych formalności i dokonywania kilku wyborów, jednym z nich jest wybór trumny. Spółdzielnia nasza wybiera trumienki drewniane, proste. Taki kształt i rozmiar został wybrany ze względu na wzrost i wagę dziecka utraconego. Tak zwane przez członków Stowarzyszenia „pudełko" wykonane jest w całości z drewna, jest proste i nie posiada zdobień. Nie jest lakierowane – jest przyjazne dla środowiska. Spełnia cechy klasycznej trumny. Dziecko utracone jest wkładane do trumienki przez pracownika szpitala, trumna jest zabezpieczana przed otwarciem i wydawana Zakładowi Pogrzebowemu w celu przeprowadzenia transportu zwłok na cmentarz komunalny. Tam w obrządku katolickim składana jest do grobu przez pracowników Spółdzielni. Ceremonię prowadzą księża z Parafii Wszystkich Świętych ze Starachowic, nie pobierając żadnych opłat z tego tytułu. Każdy pogrzeb dziecka utraconego odbywa się oddzielnie. Wiedząc o tym jak bardzo prezydentowi miasta zależało na godnym pochówku dzieci martwo narodzonych i o tym, że nigdy nie mówił o tym publicznie, jestem zbulwersowany zachowaniem lidera Platformy Obywatelskiej w Powiecie Starachowickim pana Piotra Capały i członków Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic.

Jakim złym trzeba być człowiekiem, jak nisko trzeba upaść, by uderzać w prezydenta miasta takimi metodami? Jeśli tak ma wyglądać zbijanie kapitału politycznego przez oponentów prezydenta, to budzi daleko idące obrzydzenie.

Z wyrazami szacunku

Jarosław Warszawa 

Były Prezes Spółdzielni Socjalnej Starachowiczanka".

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowiczanka z nagrodą

2022-05-26

Starachowiczanka z nagrodą "Newsweeka"

Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, Dorota Lisiak otrzymała tytuł "Społecznika Roku" - nagrodę "Nwesweek Polska" dla tych, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych.
Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

2022-05-26

Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

Urząd Miejski otworzył oferty w postępowaniu dotyczącym remontu Krytej Pływalni przy ulicy Szkolnej w Starachowicach. Żadna firma nie jest interesowane remontem wnętrza i wentylacji pływalni, w części dotyczącej remontu dachu, oferty są wyższe niż przewidziane pieniądze. 
Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

2022-05-25

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

Powiat Starachowicki ogłosił przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję drogową, tj. budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Jej realizacja pozwoli na rozładowanie korków w Starachowicach. Będzie też doskonałym uzupełnieniem, powstającego obecnie systemu obwodnic. Firmy mają 35 dni na składanie ofert. 
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki...czytaj więcej...
Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

2022-05-26

Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

Wśród uchwał, nad którymi podczas piątkowej (27 maja) sesji Rady Miejskiej debatować będą radni, znajdzie się ta dotycząca zaciągnięcia przez Gminę Starachowice pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 37 milionów złotych.   
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski....czytaj więcej...

2022-05-24

"Dla dobra społeczności" - Stowarzyszenie o dofinansowaniu do miejskiej komunikacji

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło do Sejmu petycję o zmianę w ustawie, by miasta takie jak Starachowice, mogły ubiegać się o dofinansowanie do przewozów autobusowych. 
Dzień Zdrowia MAMY

2022-05-24

Dzień Zdrowia MAMY

Z okazji Dnia Matki, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej wraz z partnerem - Pracownią Rezonansu Magnetycznego Dobre Zdrowie, organizuje kolejną akcję profilaktyczną kierowaną do kobiet. Już w czwartek (26 maja), Panie w wieku od 40 do 75 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii w szpitalu. 
Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

2022-05-24

Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

Niestety, choć jeszcze w marcu br. wydawało się, że uda się zmodernizować ulice: Sąsiedzką, Cichą oraz Lachy w Starachowicach, to jednak przetarg został unieważniony. Teraz Gmina będzie czekała na infrastrukturalne konkursy, by pozyskać zewnętrzne dofinansowania.
Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

2022-05-24

Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

Wydarzenia na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, podczas których właściciele garaży znajdujących się przy ulicy Kościelnej w Starachowicach chcieli przedstawić swoje stanowisko, a nie zostali dopuszczeni do głosu, wywołały oburzenie części mieszkańców miasta. Pojawiły się opinie, że głos wyborcy ważny jest tylko przy urnie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie są procedury dotyczące prezentowania swojego stanowiska podczas sesji Rady Miejskiej.