JUŻ W KIOSKU

Oświadczenie Centrum Usług Społecznych

2022-01-25 17:22:10

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W odpowiedzi na wtorkową konferencję Stowarzyszenia "Inicjatywa dla Starachowic", w kwestii nieprawidłowych pochówków dzieci utraconych, publikujemy oświadczenie Centrum Usług Społecznych w Starachowicach. Poniżej zamieszczamy jego treść. 

Grób Dzieci Utraconych / fot. Gazeta Starachowicka

"Jesteśmy poruszeni i zażenowani stanowiskiem przedstawionym przez członków Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic oraz lidera lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej, pana Piotra Capałę.

Odnosząc się do zarzutów informujemy, że umowy zawierane z Zakładem Pogrzebowym Charox dotyczyły sprawiania kompleksowych pogrzebów dla zmarłych podopiecznych Centrum Usług Społecznych (dawny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej). Umowy zawarte zostały poza ustawą Prawo zamówień publicznych, ze względu na niską wartość zamówienia.

Natomiast usługa pochówku dzieci martwo urodzonych zlecana była z wolnej ręki, tzn. zgodnie z obowiązującym regulaminem udzielania zamówień w Centrum Usług Społecznych.

Pierwszy pochówek zlecony został w styczniu 2019 r. Zakładowi Pogrzebowemu Charox, a koszt tego pochówku wyniósł 1 208,52 zł. W związku z tak dużą ceną zdecydowaliśmy się przeprowadzić rozeznanie rynku w celu znalezienia podmiotu, który wykona tę usługę taniej. Takim podmiotem okazała się Spółdzielnia Socjalna Starachowiczanka, która zgodnie ze swoim statutem i klasyfikacją działalności PKD jako zarządca i administrator cmentarza komunalnego posiada wszelkie uprawnienia do sprawiania pogrzebów.

Przedstawiciel Centrum Usług Społecznych, w ramach kontroli, uczestniczył w wybranych ceremoniach pochówku oraz miał możliwość wglądu w dokumentacje finansowe dotyczące najmu karawanu.

Informujemy, iż w 2020 i 2021 roku odbyło się po 17 pochówków dzieci martwo urodzonych, wymienionych pochówków dokonała Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”.

Podsumowując, Centrum Usług Społecznych jako placówka pomocowa świadczy wsparcie i pomoc osobom najbardziej tego potrzebującym. Zadania swoje realizuje z zachowaniem wszelkich norm etycznych. Każdego dnia niesiemy pomoc i wsparcie tysiącom starachowiczan znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Działania nasze spotykają się z uznaniem mieszkańców, licznych samorządów w kraju oraz instytucji nadrzędnych.

Przedstawioną przez uczestników konferencji retorykę odbieramy jako celową próbę dyskredytacji naszej instytucji, Spółdzielni Socjalnej Starachowiczanka oraz osoby Prezydenta Miasta Marka Materka.

Z poważaniem

Aneta Gołębska

Zastępca Dyrektora

Centrum Usług Społecznych".

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

2022-05-26

Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

Urząd Miejski otworzył oferty w postępowaniu dotyczącym remontu Krytej Pływalni przy ulicy Szkolnej w Starachowicach. Żadna firma nie jest interesowane remontem wnętrza i wentylacji pływalni, w części dotyczącej remontu dachu, oferty są wyższe niż przewidziane pieniądze. 
Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

2022-05-25

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

Powiat Starachowicki ogłosił przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję drogową, tj. budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Jej realizacja pozwoli na rozładowanie korków w Starachowicach. Będzie też doskonałym uzupełnieniem, powstającego obecnie systemu obwodnic. Firmy mają 35 dni na składanie ofert. 
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki...czytaj więcej...
Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

2022-05-26

Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

Wśród uchwał, nad którymi podczas piątkowej (27 maja) sesji Rady Miejskiej debatować będą radni, znajdzie się ta dotycząca zaciągnięcia przez Gminę Starachowice pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 37 milionów złotych.   
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski....czytaj więcej...

2022-05-24

"Dla dobra społeczności" - Stowarzyszenie o dofinansowaniu do miejskiej komunikacji

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło do Sejmu petycję o zmianę w ustawie, by miasta takie jak Starachowice, mogły ubiegać się o dofinansowanie do przewozów autobusowych. 
Dzień Zdrowia MAMY

2022-05-24

Dzień Zdrowia MAMY

Z okazji Dnia Matki, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej wraz z partnerem - Pracownią Rezonansu Magnetycznego Dobre Zdrowie, organizuje kolejną akcję profilaktyczną kierowaną do kobiet. Już w czwartek (26 maja), Panie w wieku od 40 do 75 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii w szpitalu. 
Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

2022-05-24

Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

Niestety, choć jeszcze w marcu br. wydawało się, że uda się zmodernizować ulice: Sąsiedzką, Cichą oraz Lachy w Starachowicach, to jednak przetarg został unieważniony. Teraz Gmina będzie czekała na infrastrukturalne konkursy, by pozyskać zewnętrzne dofinansowania.
Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

2022-05-24

Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

Wydarzenia na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, podczas których właściciele garaży znajdujących się przy ulicy Kościelnej w Starachowicach chcieli przedstawić swoje stanowisko, a nie zostali dopuszczeni do głosu, wywołały oburzenie części mieszkańców miasta. Pojawiły się opinie, że głos wyborcy ważny jest tylko przy urnie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie są procedury dotyczące prezentowania swojego stanowiska podczas sesji Rady Miejskiej.
W Starachowicach rozpoczyna się Kongres Samorządowy

2022-05-24

W Starachowicach rozpoczyna się Kongres Samorządowy

Pierwsza edycja Kongresu Samorządowego w Starachowicach, która w tym tygodniu trwa w naszym mieście, to wydarzenie skierowane do przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu terytorialnego.