JUŻ W KIOSKU

Organizacja godna pozazdroszczenia

2021-11-17 16:06:33

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jednym z założeń planowanych przez Zarząd UTW w nowym roku akademickim stały się wszelkie atrakcje związane z integracją zeszłorocznych słuchaczy z dopiero co składającymi żakowskie przyrzeczenie. Na drugim planie stanęło zwiedzanie, jak by się mogło wydawać, nudnego zakładu pracy.

fot. Marek Oziomek

Data wspomnianej wycieczki integracyjnej wybrana była na chybił trafił, byle by to była sobota, a dokładniej sobota słoneczna. Ze Starachowic Zach. do uroczego Marcinkowa to przecież żadna wyprawa, tym bardziej, że po wycieczkowiczów wyszli gospodarze Zofia i Janusz Witkowscy, którzy są również słuchaczami UTW. W przestronnej werandzie obok marcinkowskiej posesji zmieściło się ponad dwadzieścia osób, w tym tylko czterech panów. Śmiechom i dowcipom nie było końca tym bardziej, że do kawy lub herbaty podano kilka pysznych ciast z sernikiem włącznie.

Czy było coś na ciepło? – spyta ktoś. W dowcipie o to samo zapytano gospodynię. – Rany boskie, na śmierć zapomniałam wstawić wodę na kisiel!

Tutaj nikt nikogo o nic nie pytał, chociaż po degustacji bigosu trzeba było poluzować pasek. O tak fantastycznym, pełnym kultury i taktu spotkaniu można przeczytać tylko w bajce lub zobaczyć w kinie. Następna niespodzianka zgotowana przez prezesa UTW Jerzego Krawczyka dotyczyła zwiedzania niepozornego i jakże ważnego dla starachowiczan zakładu pracy STARPOL, będącego rodzinnym przedsiębiorstwem zarządzanym przez prezesa Edwarda Płusę. Jeśli ktoś nie kojarzy wspomnianego tu biznesmena, przypominam, iż wzrostem przypomina 45 prezydenta USA Donalda Trumpa (1946) z tym, że jest od niego dużo przystojniejszy lecz nieco biedniejszy. W efekcie uzgodnienia bezpiecznego terminu zwiedzania zakładu to także sobota, gdyż jest to dzień wolny od pracy. Tutaj sam prezes przywitał gości jak również opowiedział krótką historię powstania firmy, która przez dłuższy czas mieściła się przy ul. Kopalnianej. Głównym produktem Starpolu było wytwarzanie wiązek elektrycznych do samochodów oraz sprzętów AGD. Wraz z rozwojem zakładu prezes wszedł w posiadanie placu przy ul. Radomskiej, sąsiadującym z Urzędem Miasta. Przy już istniejącym tam budynku stanął następny o zbliżonych gabarytach. Będąc przy temacie majątku stałego, dodać należy największą z dotychczasowych hal, wyposażoną w szereg bardzo drogich maszyn i urządzeń niezbędnych do uzyskiwania skomplikowanych kształtów za pomocą gięcia, spawania lub cięcia przy pomocy lasera. To dzięki nim, i fachowości załogi, Starpol może realizować zamówienia składane przez wiele znanych marek zachodnich.

Oprócz prezesa Edwarda Płusy, po niemalże wszystkich tajemniczych i skomplikowanych stanowiskach, wizytujących oprowadzał znający wszystkie tajniki techniczno- technologiczne związane z doskonałą jakościowo produkcją Starpolu - Dawid Pocheć. Aby wycieczkowicze oszołomieni nowościami technicznymi oraz wzorowymi porządkami mogli dojść do siebie, właściciel zaprosił wszystkich na herbatkę i pyszne wypieki cukiernicze, dziękując zwiedzającym za duże zainteresowanie wszystkim co dotyczy firmy, na pożegnanie wręczył każdemu prawdziwie jesienny prezent w postaci parasola – pełne zaskoczenie.

W drodze do autokaru, którym przyjechali, słyszało się mniej więcej tego typu rozmowy: - No popatrz ty się Krycha, tyle lat mieszkam w Starachowicach i nic nie wiedziałam o tak fantastycznym i nowoczesnym zakładzie. A prezes jaki szarmancki! – I przystojny kochana, i przystojny. A co ważne, ludziom pomaga zwłaszcza niepełnosprawnym.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.