JUŻ W KIOSKU

Oni wybiorą dyrektora szpitala w Starachowicach

2022-01-14 07:20:22

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas środowej (12 stycznia br.) nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Starachowicach, radni podjęli uchwałę w sprawie powołania komisji do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Umożliwi ona wszczęcie postępowania, przeprowadzenie konkursu i wyłonienie kandydata na szefa starachowickiej lecznicy.

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach / fot, Gazeta Starachowicka

Przypomnijmy, po rezygnacji ze stanowiska Grzegorza Kalety i do czasu wybrania w konkursie nowego szefa starachowickiej placówki, pełniącą obowiązki dyrektora PZOZ została doktor Jolanta Kręcka. 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego  2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzenia konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym, niebędącym przedsiębiorcą, w skład komisji konkursowej wchodzi od trzech do sześciu przedstawicieli podmiotu tworzącego w tym przynajmniej jeden lekarz oraz przedstawiciel rady społecznej podmiotu leczniczego.

W skład komisji konkursowej wszedł starosta Piotr Ambroszczyk - jako przewodniczący komisji, prezydent Marek Materek - jako przedstawiciel Rady Społecznej szpitala, członkowie Zarządu Powiatu radni Izabela Wrona i Stanisław Wojtan, a także Andrzej Sokołowski - lekarz. Za powołaniem komisji konkursowej w tym składzie głosowało 12 radnych, 7 osób było przeciw a 1 osoba wstrzymała się od głosu. 

Wybór prezydenta Starachowic do komisji konkursowej nie spodobał się radnym reprezentującym klub Prawa i Sprawiedliwości. 

- Odkąd moja pamięć sięga, w życiu jeszcze w komisji konkursowej na dyrektora szpitala nie brał udziału prezydent miasta. Jest to śmieszne i dziwne. Pan prezydent ma tyle spraw w mieście i tyle problemów, które powinien załatwiać. To mi się nie podoba panie starosto, nie dlatego, że mam coś do pana Materka, tylko że pan Materek ma swoją działkę - miasto, a pan ma powiat. Według mnie może, to przynieść więcej złego niż dobrego, bo ludzie na to patrzą i się śmieją - powiedziała radna Joanna Główka. 

- Czy nie potrafi pan sobie sam poradzić z zarządzaniem powiatem i podległymi jednostkami i wspiera się pan osobą pana prezydenta? Coraz bardziej wstydzę się tego, że uczestniczę w takim cyrku. Nie można tego inaczej nazwać. Mam nadzieję, że się nie okaże, że jeszcze przed pracą komisji konkursowej i przed konkursem, na Facebooku pana prezydenta będzie już ogłoszony dyrektor szpitala. Jeżeli jest już pan wybrany starostą, ja bym chciała, żeby pan zaczął sam zarządzać - dodała radna Agnieszka Kuś.

- Na ile pozwalają mi uprawnienia, na tyle działam samodzielnie. Przede wszystkim działamy kolektywnie jako Zarząd i realizujemy swoje zadania ustawowe. Natomiast, jeżeli chodzi o wsparcie pana prezydenta, to ma on dosyć szerokie kontakty i może nam wiele pomóc przy załatwieniu różnych spraw. Dlatego korzystamy z jego wsparcia i będę korzystał, dokąd będzie się to opłaciło powiatowi i miastu, a tak się dzieje w tej chwili - odpowiedział radnym starosta Piotr Ambroszczyk. 

Radna Danuta Krępa stwierdziła, że decydującą rolę w sprawach powiatu powinien mieć starosta Piotr Ambroszczyk i zachęca go do tego, by bardziej samodzielnie zaczął rządzić w powiecie.

- Ludzie będą pana szanowali, że ma pan swoje zdanie - powiedziała radna.

- Prezydent ma wpływ i ingeruje w powiat. Wcześniej, tego wpływu miał trochę mniej, dlatego sobie wymienił starostę na innego, żeby mieć większy wpływ, i to możemy zauważyć. W odpowiedzi do pana starosty: co mają szerokie kontakty pana prezydenta do wyboru dyrektora szpitala w konkursie? - zapytała Agnieszka Kuś.

- We wtorek (11 stycznia - przyp.red.) odbyło się posiedzenie Rady Społecznej, podczas której wytypowano kandydaturę do komisji konkursowej. Były zgłoszone dwie kandydatury. Jeden z członków Rady Społecznej odmówił. Wybrany został pan prezydent. Zachowane są wszystkie elementy dotyczące prawidłowości - mówił radny Ryszard Nowak. 

- Niestety, jak wiem, że wy drodzy państwo będziecie próbowali pułapkami retorycznymi powiedzieć, że starosta jest słaby, że rządzi prezydent. Drodzy państwo, tak jak powiedziałem, ja zawsze, dopóki pomoc pana prezydenta będzie się opłaciła powiatowi starachowickiemu, będziemy prosili o wsparcie pana prezydenta w tych kwestiach, w których może nam pomóc - powiedział starosta powiatu Piotr Ambroszczyk.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.