JUŻ W KIOSKU

"Ogórkowy" - felieton Michała Walendzika

2021-07-20 16:00:01

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Okres wakacji zwykle kojarzy nam się z wypoczynkiem, podróżami, urlopem, oderwaniem od szarej codzienności. Nieraz przygotowujemy się do niego kilka miesięcy wcześniej, planując miejsce krajowych lub zagranicznych wojaży, rezerwując noclegi, bilety lotnicze, itp. Co prawda w okresie pandemii trudno wszystko zaplanować tak jak kiedyś, ale nie zniechęca nas to zorganizowania sobie wypoczynku poza miejscem zamieszkania.

archiwum prywatne

W polityce i życiu publicznym czas wakacji nazywany bywa sezonem „ogórkowym”. W internetowym słowniku języka polskiego PWN znajdziemy definicję, że to „okres letniego zastoju w życiu kulturalnym”. Z jednej strony tak, bo wiele placówek, jak choćby teatry, ogranicza w tym czasie swój repertuar lub całkowicie zamyka się w oczekiwaniu na jesienne otwarcie z nowym programem artystycznym. Równocześnie jednak w wielu miejscach, na świeżym powietrzu odbywają się koncerty, pikniki i festyny. Czyli kultura w lecie ma się całkiem dobrze, chociaż jednak zwykle w tym lżejszym, mniej refleksyjnym wydaniu.

Życie polityczne w czasie lata też często ograniczało się lub zamierało. Jestem przekonany, że miało to zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Odpoczynek od rządzących to konieczność, aby dobrze wypocząć. Tak samo jak rządzący powinni sobie zrobić urlop od rządzenia, aby odprężyć się, zrelaksować, a po powrocie do swoich publicznych obowiązków mieć nowe przemyślenia i świeższe, może bardziej zdroworozsądkowe podejście do niektórych spraw.

Tymczasem od jakiegoś czasu - trudno dokładnie powiedzieć od kiedy (może od silnego rozwoju mediów społecznościowych) - wakacje przestały być wolne od polityki w takiej skali jak kiedyś. Odbywają się różne spotkania partyjne, na których są podejmowane kluczowe decyzje. Rząd i opozycja raz po raz organizują konferencje prasowe, na których prezentują najlepsze programy dla Polski. Trudno od tego wszystkiego uciec. Tym bardziej „perełką” sezonu ogórkowego niech będzie temat, który przypadkiem zauważyłem w Internecie. Otóż w pewnej miejscowości naszego województwa ustanowiono pomnik przyrody, któremu nadano imię odnoszące się do jednego z parlamentarzystów, który czynnie działa i wspiera lokalne działania. Nie ma w tym nic nagannego, wszak tym imieniem corocznie nazywa się kilkudziesięciu nowo urodzonych chłopców. Szkoda, że u nas nie wpadliśmy na ten pomysł, kiedy w czerwcu ustanawialiśmy pomnik przyrody. Można było nadać imię Mateusz, Andrzej, Donald albo Jarosław. Zamiast tego wybraliśmy „Wieńczysław”. Przynajmniej apolitycznie.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.    
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..