JUŻ W KIOSKU

"Ogórkowy" - felieton Michała Walendzika

2021-07-20 16:00:01

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Okres wakacji zwykle kojarzy nam się z wypoczynkiem, podróżami, urlopem, oderwaniem od szarej codzienności. Nieraz przygotowujemy się do niego kilka miesięcy wcześniej, planując miejsce krajowych lub zagranicznych wojaży, rezerwując noclegi, bilety lotnicze, itp. Co prawda w okresie pandemii trudno wszystko zaplanować tak jak kiedyś, ale nie zniechęca nas to zorganizowania sobie wypoczynku poza miejscem zamieszkania.

archiwum prywatne

W polityce i życiu publicznym czas wakacji nazywany bywa sezonem „ogórkowym”. W internetowym słowniku języka polskiego PWN znajdziemy definicję, że to „okres letniego zastoju w życiu kulturalnym”. Z jednej strony tak, bo wiele placówek, jak choćby teatry, ogranicza w tym czasie swój repertuar lub całkowicie zamyka się w oczekiwaniu na jesienne otwarcie z nowym programem artystycznym. Równocześnie jednak w wielu miejscach, na świeżym powietrzu odbywają się koncerty, pikniki i festyny. Czyli kultura w lecie ma się całkiem dobrze, chociaż jednak zwykle w tym lżejszym, mniej refleksyjnym wydaniu.

Życie polityczne w czasie lata też często ograniczało się lub zamierało. Jestem przekonany, że miało to zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Odpoczynek od rządzących to konieczność, aby dobrze wypocząć. Tak samo jak rządzący powinni sobie zrobić urlop od rządzenia, aby odprężyć się, zrelaksować, a po powrocie do swoich publicznych obowiązków mieć nowe przemyślenia i świeższe, może bardziej zdroworozsądkowe podejście do niektórych spraw.

Tymczasem od jakiegoś czasu - trudno dokładnie powiedzieć od kiedy (może od silnego rozwoju mediów społecznościowych) - wakacje przestały być wolne od polityki w takiej skali jak kiedyś. Odbywają się różne spotkania partyjne, na których są podejmowane kluczowe decyzje. Rząd i opozycja raz po raz organizują konferencje prasowe, na których prezentują najlepsze programy dla Polski. Trudno od tego wszystkiego uciec. Tym bardziej „perełką” sezonu ogórkowego niech będzie temat, który przypadkiem zauważyłem w Internecie. Otóż w pewnej miejscowości naszego województwa ustanowiono pomnik przyrody, któremu nadano imię odnoszące się do jednego z parlamentarzystów, który czynnie działa i wspiera lokalne działania. Nie ma w tym nic nagannego, wszak tym imieniem corocznie nazywa się kilkudziesięciu nowo urodzonych chłopców. Szkoda, że u nas nie wpadliśmy na ten pomysł, kiedy w czerwcu ustanawialiśmy pomnik przyrody. Można było nadać imię Mateusz, Andrzej, Donald albo Jarosław. Zamiast tego wybraliśmy „Wieńczysław”. Przynajmniej apolitycznie.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.
Starostwo Powiatowe potwierdza: Robert Sowula złożył rezygnację z pełnionej funkcji w Zarządzie Powiatu

2021-10-12

Starostwo Powiatowe potwierdza: Robert Sowula złożył rezygnację z pełnionej funkcji w Zarządzie Powiatu

Po poniedziałkowej (11 października), nieoficjalnej informacji dotyczącej rezygnacji z pełnionej funkcji nieetatowego członka Zarządu Powiatu w Starachowicach Roberta Sowuli, zwróciliśmy się do władz powiatu z prośbą o potwierdzenie tej wiadomości.