JUŻ W KIOSKU

Odpowiedzi na wulgarne komentarze czy hejt? Rada Powiatu przyjmie Kodeks Etyki Radnego?

2023-09-28 16:54:50

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Starachowickiego ma zająć się petycją złożoną przez dwójkę starachowiczan w sprawie przyjęcia Kodeksu Etyki Radnego oraz upomnieniem jednej z radnych w kwestii jej komentarzy zamieszczanych  mediach społecznościowych. 

fot. Gazeta Starachowicka

Podczas czwartkowej (28 września br.) sesji Rady Powiatu upubliczniono petycję, której wnioskodawcy chcą, aby Rada Powiatu stworzyła swój Kodeks Etyki. Jej treść odczytał jeden z wnioskodawców, Piotr Capała. 

"W obliczu zbliżających się wyborów do samorządów terytorialnych oraz nawiązując do skandalicznego i nieprzystającego do osoby radnej Rady Powiatu zachowania Agnieszki Kuś, jak również kierując się troską o jakość kontaktów międzyludzkich, postulujemy o ustanowienie - wzorem innych samorządów terytorialnych w Polsce - Kodeksu Etyki Radnego oraz jego niezwłoczną implementację.

Obowiązki radnego oraz jego ślubowanie są określone w statucie Rady Powiatu. Podczas ślubowania radni zobowiązują się do godnego i rzetelnego wykonywania mandatu, mając na względzie dobro powiatu, a więc dobro jego mieszkańców. Niestety treść tego ślubowania, jak okazuje się w przypadku radnej Kuś, nie stanowi wystarczającej wykładni dotyczącej właściwego sposobu zachowania się członka rady powiatu na forum publicznym. 

Kodeks Etyki Radnego, funkcjonujący w innych samorządach, precyzuje zasady pożądanego zachowania się radnego w relacji do wyborców. Mamy poczucie, że w przypadku pani Kuś taki punkt odniesienia byłby jak najbardziej wskazany, skoro sama - jako funkcjonariusz publiczny i osoba zaufania publicznego - nie jest w stanie wyznaczyć sobie granic przyzwoitości i nie potrafi przestrzegać podstawowych zasad dobrego wychowania w kontaktach z wyborcami.

Kodeks Etyki Radnego (jako przykład podajemy kodeks obowiązujący organy samorządu terytorialnego w Małopolsce) zawiera bardzo istotny punkt, którego przestrzeganie wydaje nam się konieczne, albowiem jego treść wynika z poczucia odpowiedzialności radnego za jego własne zachowanie jako funkcjonariusza obdarzonego kredytem zaufania przez wyborców. Wydawać by się mogło, że artykuł ten dotyczy kwestii oczywistych, czyli dobrych relacji międzyludzkich, życzliwości i poprawnego zachowania. (...) 

Rzeczą niewyobrażalną jest, żeby radna wyrażała się o mieszkańcach powiatu na forum publicznym (sic!) w następujący sposób: „pajac, pustaczka won ze Starachowic, za to Ty byłeś w d***e i g***o widziałeś, wypad trollu, matko kolejny pustak, chamka, beznadziejny gostek, sama jesteś motłochem”. Jako skandaliczne odbieramy stwierdzenia radnej, że jest „monarchinią i wszystko jej wolno”.  Pisanie o Donaldzie Tusku per „ten chyży ruj”, o posłance Sejmu RP per „pustaczka” czy też o Prezydencie Starachowic: „ja pierdziele jakim trzeba być śmieciem i zerem żeby posunąć się do tego co ten zakompleksiony prostak zrobił”, również nie przystoi osobie piastującej funkcję radnego powiatu starachowickiego i jest kolejnym przykładem naruszania ogólnoprzyjętych i powszechnych zasad, wartości standardów zachowania wybieralnych przedstawicieli władzy lokalnej. (…) 

Radna Kuś powinna mieć świadomość, że z tytułu pełnionej funkcji powinna być wzorem postępowania i podczas tego typu sytuacji jej obowiązkiem jest korygowanie nagannego zachowania, a nie aktywne współuczestniczenie w nim. Z zadaniami radnej nie licuje także udzielanie się w mediach społecznościowych tylko wtedy, gdy jedynym celem komunikacji jest wyzywanie się, obrażanie i deprecjonowanie innych, czyli szerzenie hejtu. Zachowanie radnej jest swego rodzaju przyzwoleniem na tego typu formę międzyludzkich interakcji. (...)

Reasumując, aby w przyszłości takie sytuacje nie miały miejsca, dla dobra wszystkich mieszkańców powiatu, niezależnie od przekonań i sympatii politycznych, apelujemy o stworzenie i przyjęcie Kodeksu Etyki Radnego. Jako mieszkańcy powiatu pragniemy bowiem, by w publicznych wystąpieniach radnych (wpisy w mediach społecznościowych są również publiczne) zagościły wyłącznie dobre wzory, a życzliwość, poszanowanie drugiego człowieka i zwykła przyzwoitość stały się wyznacznikiem właściwego stosunku samorządowców do mieszkańców. Jesteśmy przekonani, że nasz apel spotka się z przychylnością Rady Powiatu".

W odpowiedzi na wygłoszone przez Piotra Capałę słowa, radna Agnieszka Kuś powiedziała, że jej komentarze w internecie są w odpowiedzi na hejt, który się na nią wylewa i nie będzie za nie przepraszała. 

- Przypomnę, że pan Capała jest związany z partią PO. Pan jako przedstawiciel tej partii, która prowokuje hejt, jest ostatnią osobą, która będzie mi mówiła jak mam postępować - podkreśliła radna. - W stosunku do wulgaryzmów, które są stosowane wobec mnie, nie da się przejść do porządku dziennego,  a pan zrobił polityczną szopkę. To, co pan przedstawił, to są zdania wyrwane z kontekstu. Ale to jest metoda tej partii. Jest pan ekstra wyszkolony. Jako prawnik, zagrał pan doskonałą rolę. Pan nie będzie mnie pouczał, co mam mówić i jak mam mówić. Moje słowa były odpowiedzią na hejt. Mam składać pozwy do sądu? Jedną sprawę zgłosiłam do prokuratury. Sąd uznał, że ktoś miał tzw. „żółte papiery”. Może pan składać różne petycje, a to, co pan dzisiaj zrobił, to przedwyborcza, śmieszna akcja. Nie pozwolę sobie na to i nie będę nadstawiać drugiego policzka. Nie wyrzekam się słów, które pan Capała przytoczył, ale są to sformułowania wyrwane z kontekstu. Może powinnam używać innych słów, ale nie pozwolę sobie na to, żeby ktoś mnie obrażał - dodała Agnieszka Kuś.

Swojej klubowej koleżanki bronili radni Prawa i Sprawiedliwości. Dariusz Stachowicz oraz Krzysztof Serwicki wypowiedzi Piotra Capały nazwali manifestem politycznym, a jego wystąpienie określili mianem chamstwa i haniebnego zachowanie. 

- Próbuje pan umniejszać wartość pani Agnieszki Kuś. Dziwię się, że pani przewodnicząca dopuściła do głosu pana Capałę. Ta sytuacja jest niedopuszczalna. Jest pan panie Piotrze członkiem organizacji, która stosuje hejt. Widzimy w mediach, jakie są ataki na obecną władzę, na policję, jakie są wulgaryzmy. Podkreślić należy, jaki wylewa się hejt na panią radną Agnieszkę Kuś. To jest niezaprzeczalny fakt i ona do tego się odnosiła. Zachowujmy się w taki sposób, aby hejtu nie było – dodała radna Danuta Krępa. 

W dyskusji udział wziął także starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk. 

- Jest okres przedwyborczy, trudny. Uważam, że inicjatywna pana Capały jest pozytywna. Powinniśmy wypracować taką formułę, żeby ludzie zaufania społecznego mieli język komunikacji na wyższym poziomie. My jesteśmy narażeni na większą krytykę. To jest przykre, ale decydując się na start w wyborach i uzyskanie mandatu, musimy liczyć się z tym, że nie wszystkim nasza działalność będzie się podobała - mówił starosta. - (...) Około 1,5 roku temu „wywlekła” pani zdjęcie mojej rodziny i zhejtowała moją żonę. Pani zadawała pytania, a pani koleżanka się naśmiewała. Wypraszam sobie takie rzeczy. Screeny są. Mamy różne poglądy, różne formacje reprezentujemy, jednak wspólnie działamy dla mieszkańców. Po co mamy sobie utrudniać działanie codzienne? Uważam, że powinniśmy wypracować taką formułę. Każdy z nas ma obowiązek moralny zachowywać się z szacunkiem. Kodeks to będzie taki hamulec, żeby negatywnych komentarzy nie wypuszczać. My pełnimy służbę dla mieszkańców, jak każda służba wymaga pewnej pokory – podkreślił Piotr Ambroszczyk. 

- Chcecie mi narzucić co mam robić. To jest demokracja? Ja tego nie rozumiem. Nie pamiętam o co, chodziło w tej dyskusji? Gdzie my jesteśmy? Jest demokracja, a Facebook jest portalem publicznym. Jeżeli ja zadaje jakieś pytania, i pan mówi, że nie są wulgarne, to ja nie mogę zadawać pytań? – odpowiedziała radna Agnieszka Kuś.  

- Nakręcała pani temat, szkalując moją żonę – powiedział zdecydowanym głosem starosta, kiedy radna zaczęła opuszczać salę obrad Rady.  I dodał, że każdego z radnych rozliczą nasi mieszkańcy. - Ludzie nie są głupi, widzą, obserwują, wyciągają wnioski. Warto by było, aby pan prezes Jarosław Kaczyński dowiedział się, jaką ma działaczkę polityczną.

 Zapowiedział, że jako przewodniczący Zarządu złoży stosowną informację do Jarosława Kaczyńskiego.

- Niech prezes się dowie, jakiego ma „aniołka” z rogami. Wiele rzeczy w PiS mi się podoba, ale są ludzie, którzy dewastują tę formację –  powiedział starosta.

Radny Ryszard Nowak podsumował, że na "język agresji nie powinno być miejsca". I dodał, że martwi go fakt, że w sprawie zasad, które są elementarne, Rada Powiatu musi tworzyć osobny dokument.  Zaapelował również do radnych o merytoryczne dyskusje, nie tylko na sesji, ale i w mediach internetowych.

Radna Agnieszka Kuś

Starosta Piotr Ambroszczyk

Jeden z wnioskodawców petycji Piotr Capała

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.