JUŻ W KIOSKU

Odbyły się Zaduszki Partyzanckie

2021-11-09 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Listopad sprzyja zadumie i refleksji. Chodzimy na mogiły bliskich, ale także zapalamy znicze na tych grobach, o których nikt nie pamięta. Idziemy nie tylko na cmentarze, ale także do miejsc pamięci, tam, gdzie rodziła się Niepodległa Polska.

fot. Aneta Marciniak

Tak było na Wzgórzu Kropka, miejscu obozowiska Zgrupowań Partyzanckich Ponury-Nurt. W sobotę, 6 września,  odbyły się tam dziś Zaduszki Partyzanckie. Upamiętniono zmarłych żołnierzy Armii Krajowej.

Kropka to wzgórze nieopodal uroczyska Wykus, kojarzone z Ponurym i jego ludźmi, miejsce mniej znane niż polana z Kapliczką Matki Boskiej. Na Kropkę docierają Ci, którzy wiedzą, dla których historia to nie są puste słowa. Stowarzyszenie Ponury Nurt właśnie na Kropce wspomniało zmarłych żołnierzy, chociażby Józefę Stefanowską-Rybus ps. „Poranek”, która zmarła przed kilkoma tygodniami w wieku 97 lat.

Uczestnicy Zaduszek Partyzanckich zapalili znicze przy grobach żołnierzy pochowanych w lesie wokół wzgórza Kropka, a potem snuli wspomnieniowe opowieści przy ognisku. Spotkanie jak zawsze przejmujące, wyjątkowym jest bowiem stać wobec Tych wyjątkowych życiorysów, często krótkich, kilkunastoletnich, którym tak wiele wszyscy zawdzięczamy.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O grudniu

2021-12-07

O grudniu

Od grudy pochodzi, co zresztą nie dziwi. W końcu gruda zamarzniętą ziemię oznacza, o to zimą nietrudno. Ale czy tylko? Zapraszamy na kilka słów o grudniu.
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

2021-12-07

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem – prozaikiem, autorem opowiadań i powieści - 9 grudnia 2021 r. o godz. 18:00 do Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5..  
Dziś pizza dla Patryka

2021-12-07

Dziś pizza dla Patryka

Dziś wszystkich chętnych zapraszamy do składania zamówień w Pizzeria/ Restauracja Balbinka.
Mikołaj odwiedził chore dzieci

2021-12-06

Mikołaj odwiedził chore dzieci

Nie lada niespodzianka czekała w minioną niedzielę na dzieciaki, przebywające w starachowickim szpitalu. Odwiedził je bowiem Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynką.
10. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych

2021-12-05

10. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych

Ruszył termin nadsyłania swoich wykonań kolęd i piosenek bożonarodzeniowych w ramach 10 Ogólnopolskiego Festiwalu organizowanego przez Park Kultury w Starachowicach. Festiwal ma formułę konkursu wokalnego dla solistów amatorów. Dla jego laureatów przewidziane zostały nagrody pieniężne i upominki. Zgłoszenia należy nadsyłać to 31 grudnia 2021 roku.
Jesień w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

2021-12-05

Jesień w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

Listopad w starachowickim Ośrodku Szkolno Wychowawczym przebiegał intensywnie, podopieczni placówki brali udział w zajęciach kulturalnych, sportowych, znaleźli także czas na relaks.
Z okazji Barbórki...

2021-12-04

Z okazji Barbórki...

Pamiętając o góniczych tradycjach naszego pięknego miasteczka przywołajmy dziś postacie Tych, którzy cężko pracowali na rzecz dzisiejszych Starachowic.
Spowiedź niedokończona...

2021-12-04

Spowiedź niedokończona...

To malutka, pięknie wydana książeczka L. Wiśniewskiego, z króciutkimi opowiadaniami. 
„Wiarusy” w Hrubieszowie

2021-12-04

„Wiarusy” w Hrubieszowie

W swoim czasie spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny, obecnie będąc już pod „kapeluszem”, dbają o chlubną pamięć oręża polskiego uczestnicząc w wielu świętach państwowych oraz tych równie ważnych dla regionu. Podczas takich właśnie uroczystości chętnie je uświetniają występując na estradach o dowolnym prestiżu, nie pomijając tych zagranicznych. Mowa ty o naszym starachowickim Zespole Estradowym „Wiarusy”.