JUŻ W KIOSKU

Obwodnica na ludzkich szczątkach? Trwa śledztwo i prace archeologiczne

2022-08-21 19:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas prac przy budowie północno zachodniej obwodnicy Starachowic znaleziono ludzkie szczątki. Czy są to ciała przymusowych pracowników obozowych z czasu II wojny światowej?

W ubiegłym tygodniu (środa, 10 sierpnia) do Komendy Policji w Starachowicach wpłynęło zawiadomienie, że na budowie północno-zachodniej obwodnicy Starachowic, w okolicy Strzelnicy, odnaleziono ludzkie szczątki.

Sprawę potwierdza prokurator.

- Szczątki nie są świeże, mają z pewnością kilkadziesiąt lat. Zostały zabezpieczone i czekamy na opinię biegłych - powiedział w rozmowie z gazetą Krzysztof Grudniewski z Prokuratury Rejonowej w Starachowicach.

- Nie zdziwiło by mnie to - mówi biegły sądowy Krzysztof Daniszewski - nie byłby to zresztą pierwszy raz. Takie rzeczy i takie znaleziska już się zdarzały.

Czy mamy do czynienia z masowym grobem żydowskich jeńców pracujących w zakładach starachowickich? Czas pokaże.

Poprosiliśmy o komentarz inwestora północno-zachodniej obwodnicy Starachowic - Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy.

- Mając na uwadze Pani prośbę skierowaną mailowo w dniu 16 sierpnia 2022r. o pilny komentarz w sprawie odnalezionych na budowie północno-zachodniej obwodnicy Starachowic szczątków ludzkich, uprzejmie informuję, że sytuacja jest nam znana i na bieżąco monitorowana.

Ze swojej strony firma Fabe Polska Sp. z o.o. zapewnia nadzór nad pracami ziemnymi przy budowie obwodnicy Starachowic, który sprawowany jest przez uprawnionego do tego archeologa. Tym samym podejmowane są odpowiednie działania adekwatne do tego rodzaju sytuacji.

Na terenie wykonywanych prac ziemnych zostało odnalezionych kilka luźnych kości, teren został zabezpieczony i ogrodzony. Trwają czynności archeologiczne mające na celu ustalenie szczegółów co do znalezionych szczątków. Na tego typu inwestycjach znaleziska takie nie należą do rzadkości dlatego standardem jest zapewnienie właściwego nadzoru archeologicznego.

Podczas dalszych prac ziemnych sprawowany będzie ciągły nadzór archeologiczny. Dalsze działania uzależnione są od wyniku badań archeologicznych - napisał  Andrzej Kraiński NACZELNIK WYDZIAŁU REALIZACJI INWESTYCJI KIEROWNIK PROJEKTU (Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach)

Identyczną odpowiedź otrzymaliśmy od firmy Fabe Polska SP. Z O.O.

Sprawą zainteresowany jest Howard Chandler - ocalały z Holocaustu żydowski, 94-letni mieszkaniec dawnego Wierzbnika, który kilka tygodni temu gościł w naszym mieście. Hedy Chandler - córka ma nadzieję, że miejsce to zostanie otoczone należnym mu szacunkiem.

- Zgłosiłam to Naczelnemu Rabinowi Polski Michaelowi Schudrichowi. Jedno jest pewne - miejsce znalezienia szczątków to musi być miejsce święte. Mój ojciec pamięta tamten dzień, co prawda nie było go tam, ponieważ pracował w innym obozie w pobliżu, ale inni robotnicy przymusowi mu o tym opowiadali. Powiedziano mu, że ziemia faluje, ponieważ nie wszyscy, którzy zostali pochowani, byli martwi. Pochowano ich umierających, ziemia była czerwona od krwi. Ojciec pamięta, że był to płytki grób. Skontaktowałam się z biurem Prezydenta Starachowic - przesłałam wszystkie posiadane informacje - napisała będąca w kontakcie z Gazetą Hedy Chandler. Zawiadomiła również dr Christophera Browninga, autora książki Pamięć przetrwania.

- Dziękuję za informację o odkryciu szczątków ludzkich w pobliżu terenu dawnej fabryki amunicji Strzelnica i obozu pracy niewolniczej. W lesie Bugaj tuż za fabryką i obozem odbyło się kilka egzekucji na dużą skalę (największa na początku marca 1943 r., tuż przed wyjazdem Althoffa), a wielu więźniów rozstrzelanych w barakach chorych i innych miejscach obozu zostało prawdopodobnie pochowanych w pobliskim obozie. Także w lesie. Mam nadzieję, że nastąpią staranne, pełne szacunku i rozszerzone poszukiwania i wykopaliska lasu. Szczątków musi być dużo więcej niż jeden zbiorowy grób - napisał autor wspominanej książki. Możemy w niej znaleźć opis tamtych dramatycznych wydarzeń.

- Szał zabijania nasilił się, kiedy wybuchła epidemia tyfusu i Althoffa (komendant Strzelnicy i Majówki)  ogarnęła obsesja wyłapywania i eliminowania więźniów, których choroba czyniła tymczasowo niezdolnymi do pracy i którzy rozpaczliwie starali się ją ukryć. Początkowo jego taktyka polegała na pojawianiu się w obozie w nocy i nakazywaniu więźniom opuszczenia baraków. Tych, którzy nie mieli siły podnieść się z pryczy, zabijał. Gdy więźniowie zorientowali się, jak ważne jest to, by zwlec się z pryczy i wyjść z baraku - do pracy i podczas nocnych kontroli - choćby nawet towarzysze mieli ich wynieść na rękach (...) W Strzelnicy istniała przeszkoda szczególnie trudna do pokonania dla cierpiących na zawroty głowy: schody, prowadzące z baraków w górnym obozie na plac apelowy. Chorych, którzy nie potrafili po nich zbiec, nie zataczając się i nie chwiejąc na nogach, odciągano na bok i zabijano. Ta technika selekcji dawała Althoffowi co najmniej dwudziestu, trzydziestu zabitych jednego wieczoru. Jej wariantem było zmuszanie więźniów do przejścia po wąskiej belce czy równoważni, niewykonalne dla osób oszołomionych wysoką gorączką. Czasem Althoff kazał więźniom, zarówno w Strzelnicy, jak i Majówce, biegać w koło - nazywając to ćwiczenie Runde machen, czyli robieniem kółek - żeby oddzielić chorych, niebędących w stanie utrzymać narzuconego tempa. [Browning, str. 177-178]

Sprawa nie trafiła jeszcze do Instytutu Pamięci Narodowej. Szczątkami Pion śledczy IPN może zająć się zależnie od tego, co wykażą ekspertyzy. Wciąż nie mamy komentarza Gminy Żydowskiej.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.