JUŻ W KIOSKU

Obwodnica na ludzkich szczątkach? Trwa śledztwo i prace archeologiczne

2022-08-21 19:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas prac przy budowie północno zachodniej obwodnicy Starachowic znaleziono ludzkie szczątki. Czy są to ciała przymusowych pracowników obozowych z czasu II wojny światowej?

W ubiegłym tygodniu (środa, 10 sierpnia) do Komendy Policji w Starachowicach wpłynęło zawiadomienie, że na budowie północno-zachodniej obwodnicy Starachowic, w okolicy Strzelnicy, odnaleziono ludzkie szczątki.

Sprawę potwierdza prokurator.

- Szczątki nie są świeże, mają z pewnością kilkadziesiąt lat. Zostały zabezpieczone i czekamy na opinię biegłych - powiedział w rozmowie z gazetą Krzysztof Grudniewski z Prokuratury Rejonowej w Starachowicach.

- Nie zdziwiło by mnie to - mówi biegły sądowy Krzysztof Daniszewski - nie byłby to zresztą pierwszy raz. Takie rzeczy i takie znaleziska już się zdarzały.

Czy mamy do czynienia z masowym grobem żydowskich jeńców pracujących w zakładach starachowickich? Czas pokaże.

Poprosiliśmy o komentarz inwestora północno-zachodniej obwodnicy Starachowic - Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy.

- Mając na uwadze Pani prośbę skierowaną mailowo w dniu 16 sierpnia 2022r. o pilny komentarz w sprawie odnalezionych na budowie północno-zachodniej obwodnicy Starachowic szczątków ludzkich, uprzejmie informuję, że sytuacja jest nam znana i na bieżąco monitorowana.

Ze swojej strony firma Fabe Polska Sp. z o.o. zapewnia nadzór nad pracami ziemnymi przy budowie obwodnicy Starachowic, który sprawowany jest przez uprawnionego do tego archeologa. Tym samym podejmowane są odpowiednie działania adekwatne do tego rodzaju sytuacji.

Na terenie wykonywanych prac ziemnych zostało odnalezionych kilka luźnych kości, teren został zabezpieczony i ogrodzony. Trwają czynności archeologiczne mające na celu ustalenie szczegółów co do znalezionych szczątków. Na tego typu inwestycjach znaleziska takie nie należą do rzadkości dlatego standardem jest zapewnienie właściwego nadzoru archeologicznego.

Podczas dalszych prac ziemnych sprawowany będzie ciągły nadzór archeologiczny. Dalsze działania uzależnione są od wyniku badań archeologicznych - napisał  Andrzej Kraiński NACZELNIK WYDZIAŁU REALIZACJI INWESTYCJI KIEROWNIK PROJEKTU (Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach)

Identyczną odpowiedź otrzymaliśmy od firmy Fabe Polska SP. Z O.O.

Sprawą zainteresowany jest Howard Chandler - ocalały z Holocaustu żydowski, 94-letni mieszkaniec dawnego Wierzbnika, który kilka tygodni temu gościł w naszym mieście. Hedy Chandler - córka ma nadzieję, że miejsce to zostanie otoczone należnym mu szacunkiem.

- Zgłosiłam to Naczelnemu Rabinowi Polski Michaelowi Schudrichowi. Jedno jest pewne - miejsce znalezienia szczątków to musi być miejsce święte. Mój ojciec pamięta tamten dzień, co prawda nie było go tam, ponieważ pracował w innym obozie w pobliżu, ale inni robotnicy przymusowi mu o tym opowiadali. Powiedziano mu, że ziemia faluje, ponieważ nie wszyscy, którzy zostali pochowani, byli martwi. Pochowano ich umierających, ziemia była czerwona od krwi. Ojciec pamięta, że był to płytki grób. Skontaktowałam się z biurem Prezydenta Starachowic - przesłałam wszystkie posiadane informacje - napisała będąca w kontakcie z Gazetą Hedy Chandler. Zawiadomiła również dr Christophera Browninga, autora książki Pamięć przetrwania.

- Dziękuję za informację o odkryciu szczątków ludzkich w pobliżu terenu dawnej fabryki amunicji Strzelnica i obozu pracy niewolniczej. W lesie Bugaj tuż za fabryką i obozem odbyło się kilka egzekucji na dużą skalę (największa na początku marca 1943 r., tuż przed wyjazdem Althoffa), a wielu więźniów rozstrzelanych w barakach chorych i innych miejscach obozu zostało prawdopodobnie pochowanych w pobliskim obozie. Także w lesie. Mam nadzieję, że nastąpią staranne, pełne szacunku i rozszerzone poszukiwania i wykopaliska lasu. Szczątków musi być dużo więcej niż jeden zbiorowy grób - napisał autor wspominanej książki. Możemy w niej znaleźć opis tamtych dramatycznych wydarzeń.

- Szał zabijania nasilił się, kiedy wybuchła epidemia tyfusu i Althoffa (komendant Strzelnicy i Majówki)  ogarnęła obsesja wyłapywania i eliminowania więźniów, których choroba czyniła tymczasowo niezdolnymi do pracy i którzy rozpaczliwie starali się ją ukryć. Początkowo jego taktyka polegała na pojawianiu się w obozie w nocy i nakazywaniu więźniom opuszczenia baraków. Tych, którzy nie mieli siły podnieść się z pryczy, zabijał. Gdy więźniowie zorientowali się, jak ważne jest to, by zwlec się z pryczy i wyjść z baraku - do pracy i podczas nocnych kontroli - choćby nawet towarzysze mieli ich wynieść na rękach (...) W Strzelnicy istniała przeszkoda szczególnie trudna do pokonania dla cierpiących na zawroty głowy: schody, prowadzące z baraków w górnym obozie na plac apelowy. Chorych, którzy nie potrafili po nich zbiec, nie zataczając się i nie chwiejąc na nogach, odciągano na bok i zabijano. Ta technika selekcji dawała Althoffowi co najmniej dwudziestu, trzydziestu zabitych jednego wieczoru. Jej wariantem było zmuszanie więźniów do przejścia po wąskiej belce czy równoważni, niewykonalne dla osób oszołomionych wysoką gorączką. Czasem Althoff kazał więźniom, zarówno w Strzelnicy, jak i Majówce, biegać w koło - nazywając to ćwiczenie Runde machen, czyli robieniem kółek - żeby oddzielić chorych, niebędących w stanie utrzymać narzuconego tempa. [Browning, str. 177-178]

Sprawa nie trafiła jeszcze do Instytutu Pamięci Narodowej. Szczątkami Pion śledczy IPN może zająć się zależnie od tego, co wykażą ekspertyzy. Wciąż nie mamy komentarza Gminy Żydowskiej.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.