JUŻ W KIOSKU

Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

2022-09-22 09:59:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jaka przyszłość czeka działkowców z ogrodów "Wójtówka" przy ul. Kieleckiej w Starachowicach? Obawy zrodziły się, gdy światło dzienne ujrzała interpelacja radnego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza, który zgłosił pomysł pozbycia się działek. Zaproponował on wycięcie drzew przy ulicy Kieleckiej i likwidację ogródków, celem wyeksponowania widoku na Pasternik, nazwanego przez niego starachowickim Morskim Okiem.

 

 

od lewej: Andrzej Pasternak, Małgorzata Derlecka, Dorota Huzarska, radna Agnieszka Kuś, Jan Walkiewicz — przedstawiciel działkowców. W drugim rzędzie, działkowcy z ulicy Kieleckiej / fot. Gazeta Starachowicka

O interpelacji radnego Włodzimierza Orkisza informowaliśmy w minionym tygodniu [więcej: https://bit.ly/3R5Ka4i i https://bit.ly/3S6mGNQ].

Działkowcy, w obawie o przyszłość swoich zielonych enklaw, podczas środowej (21 września br.) konferencji prasowej podkreślali, że miejsce nad Pasternikiem jest dla nich bardzo ważne, a wiele działek jest uprawianych od pokoleń. Jak mówili, to jeden z najstarszych ogrodów działkowych w województwie, który powstał w 1946 roku, a ze względu na swoje położenie stanowi również naturalny bufor zieleni, oddzielający Pasternik od ruchliwej drogi krajowej nr 42.

-  Radny Orkisz, który ten projekt przedstawił, chce zrobić Morskie Oko, żeby z ulicy Kieleckiej było widać staw? Wyciąć wszystkie drzewa od ulicy Kieleckiej, wyciąć wszystkie drzewa na działkach, wyciąć kilkudziesięcioletnie wierzby, żeby był widok stawu? Zabetonować? A gdzie dbałość o środowisko? - mówił przewodniczący działkowców z Kieleckiej, Jan Walkiewicz. - Mamy teraz tendencję na ochronę środowiska. Są unijne pieniądze, rządowe pieniądze na powiększanie i tworzenie nowych ogródków działkowych. Jak to się ma do niszczenia naszego ogrodu przy ul. Kieleckiej? Co tam powstanie? Może ktoś sobie wymyślił, że tam jakiś deweloper wejdzie? Za każdą altankę, za każde nasadzenia, za każde drzewo, za ogrodzenia będziemy musieli dostać ogromne odszkodowania. Czy to się Starachowicom opłaca? Czy to się opłaca dla środowiska? - pytał.

Z dziennikarzami spotkał się prezydent miasta Marek Materek, by wyjaśnić, że dalsze postępowanie w  sprawie działek zależy od ostatecznej decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącej przebiegu obwodnicy Starachowic do drogi krajowej nr 9.

– Czekamy na ostateczną decyzję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącą przebiegu obwodnicy Starachowic do drogi krajowej nr 9. Jednym z trzech wariantów, który jest zakładany, jest wariant przebiegu przez miasto, który najprawdopodobniej naruszyłby część działek, które należą do gminy Starachowice, a które są zlokalizowane przy ul. Kieleckiej - powiedział prezydent. - Dlatego dla takich osób, które mogłyby być poszkodowane przez przebudowę drogi krajowej, powinniśmy mieć przygotowaną alternatywę i możliwość utworzenia dodatkowych ogródków działkowych na terenie naszego miasta i taki proces rozpoczęliśmy już kilka lat temu. Miasto nie ma obowiązku tu pomagać, ale na wszelki wypadek chce być przygotowane, by tym osobom móc pomóc.

Media poprosiły również Marka Materka o komentarz do interpelacji radnego Włodzimierza Orkisza. 

- Myślę, że Morskie Oko jest widoczne nawet jeśli drzewa są wokół niego i w przypadku Pasternika nie ma konieczności, aby je wycinać. Część zakrzewienia usunęliśmy, by Pasternik był widoczny dla tych, którzy wjeżdżają do miasta. Natomiast drzewa i ich gęstość nie jest na tyle kłopotliwa, żeby nie można było zobaczyć Pasternika - mówił włodarz Starachowic. - Jeśli chodzi o samo zagospodarowanie terenu, to oczywiście w kolejnych „nastu” latach na pewno byłoby fajnie, gdyby ta przestrzeń przy zbiorniku wodnym Pasternik była jeszcze lepiej zagospodarowana pod kątem mieszkańców. Natomiast w tej chwili, ze względów czysto ludzkich, związanych z tym, że ktoś zainwestował w działki i prowadzi swoje mikro gospodarstwo, nie widzę konieczności, abyśmy się w te działki angażowali i przenosili mieszkańców w inne miejsce. Jeśli droga krajowa nie będzie kolidowała z tymi ogródkami, to mam nadzieję, że będą mogli je tam prowadzić - dodał prezydent Marek Materek.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kolejne drogi w powiecie zostaną wyremontowane

2023-10-03

Kolejne drogi w powiecie zostaną wyremontowane

Na terenie województwa świętokrzyskie w ramach dotacji z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostanie wyremontowanych 123 kilometry dróg. Kwota dofinansowania opiewa na łączną kwotę 231 milionów złotych.
Ruszył drugi punkt pobrań w starachowickim szpitalu

2023-10-03

Ruszył drugi punkt pobrań w starachowickim szpitalu

Punkt pobrań Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej zaczął funkcjonować w poniedziałek (2 października br.). Jest on dedykowany pacjentom poradni kardiologicznej oraz osobom korzystającym z diagnostyki laboratoryjnej odpłatnie. Nowy Punkt pobrań zlokalizowany jest na parterze budynku H tzw. "kardiologicznym" (po PAKS) – po prawej stronie od wejścia.
Drzewka dla chętnych

2023-10-02

Drzewka dla chętnych

 Dęby, buki, lipy, sosny. Sadzonki takich drzew można za darmo otrzymać od Nadleśnictwa Starachowice w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY. Wydawanie roślin potrwa dziś jeszcze do godz.15.00, a jutro odbędzie się w godzinach 9.00- 15.00 przed siedzibą instytucji przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 14d.
Mieszkańcy lokali komunalnych: dlaczego traktuje się nas w sposób dyskryminujący?

2023-10-02

Mieszkańcy lokali komunalnych: dlaczego traktuje się nas w sposób dyskryminujący?

Kilkadziesiąt starachowickich rodzin, które zajmują mieszkania komunalne, w połowie września dostało pisma, w których Referat Lokalowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach informuje o konieczności wykupienia zajmowanego lokalu lub o jego opuszczeniu i przeprowadzce do mieszkania wskazanego przez gminę. Jednocześnie wskazane jest, że najemcy, którzy zajmują lokal od co najmniej 10 lat, mogą skorzystać z 30% bonifikaty. 
Strzelnica a obwodnica:

2023-10-02

Strzelnica a obwodnica: "zarówno Wykonawca, jak i klub są ofiarami błędów urzędników i polityków, a teraz nikt nie chce się do tego przyznać"

Już rok temu Klub Sportowy ŚWIT podnosił kwestię budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic w rejonie strzelnicy i ryzyka wstrzymania działalności obiektu. Część trasy nowo budowanej obwodnicy przebiega wzdłuż terenów, na których oddawane są strzały. Dla zachowania bezpieczeństwa użytkowników drogi potrzebne jest zamontowanie ekranów akustycznych i kulochwytów, aby nie doszło do ewentualnych wypadków. W minionym tygodniu odpowiedzialnością za powstałą sytuację obwiniali się wzajemnie politycy [więcej: https://tiny.pl/c5dpr]. W sobotnie (30 września br.) południe członkowie klubu spotkali się wiceprezydent Starachowic Elżbietą Gralec.
Program in vitro będzie realizowany w Starachowicach

2023-09-29

Program in vitro będzie realizowany w Starachowicach

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w piątek (29 września br.), radni zdecydowali o losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię. Jednocześnie Magdalena Maciąg - pomysłodawczyni wprowadzenia programu w odpowiedzi na inicjatywę przeciwników programu (zebrali 700 głosów), rozpoczęła zbieranie podpisów poparcia dla wprowadzenia in vitro w Starachowicach. 
Odpowiedzi na wulgarne komentarze czy hejt? Rada Powiatu przyjmie Kodeks Etyki Radnego?

2023-09-28

Odpowiedzi na wulgarne komentarze czy hejt? Rada Powiatu przyjmie Kodeks Etyki Radnego?

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Starachowickiego ma zająć się petycją złożoną przez dwójkę starachowiczan w sprawie przyjęcia Kodeksu Etyki Radnego oraz upomnieniem jednej z radnych w kwestii jej komentarzy zamieszczanych  mediach społecznościowych. 
Trzy warianty plus gwarancja, że najemcy mieszkań komunalnych będą mogli w nich pozostać 

2023-09-28

Trzy warianty plus gwarancja, że najemcy mieszkań komunalnych będą mogli w nich pozostać 

Kilkadziesiąt starachowickich rodzin, które zajmują mieszkania komunalne, w połowie września dostało pisma, w których Referat Lokalowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach informuje o konieczności wykupienia zajmowanego lokalu lub o jego opuszczeniu i przeprowadzce do mieszkania wskazanego przez gminę. Jednocześnie wskazane jest, że najemcy, którzy zajmują lokal od co najmniej 10 lat, mogą skorzystać z 30% bonifikaty. 

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
W starachowickiej

2023-09-29

W starachowickiej "Trzynastce" rośnie przyszłe grono dziennikarzy 

W Szkole Podstawowej nr 13 w Starachowicach prężnie rozwija się sekcja medialna: foto, audio oraz video. Pomaga w tym profesjonalny sprzęt, który znajduje się w szkolnej pracowni.