JUŻ W KIOSKU

Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

2022-09-22 09:59:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jaka przyszłość czeka działkowców z ogrodów "Wójtówka" przy ul. Kieleckiej w Starachowicach? Obawy zrodziły się, gdy światło dzienne ujrzała interpelacja radnego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza, który zgłosił pomysł pozbycia się działek. Zaproponował on wycięcie drzew przy ulicy Kieleckiej i likwidację ogródków, celem wyeksponowania widoku na Pasternik, nazwanego przez niego starachowickim Morskim Okiem.

 

 

od lewej: Andrzej Pasternak, Małgorzata Derlecka, Dorota Huzarska, radna Agnieszka Kuś, Jan Walkiewicz — przedstawiciel działkowców. W drugim rzędzie, działkowcy z ulicy Kieleckiej / fot. Gazeta Starachowicka

O interpelacji radnego Włodzimierza Orkisza informowaliśmy w minionym tygodniu [więcej: https://bit.ly/3R5Ka4i i https://bit.ly/3S6mGNQ].

Działkowcy, w obawie o przyszłość swoich zielonych enklaw, podczas środowej (21 września br.) konferencji prasowej podkreślali, że miejsce nad Pasternikiem jest dla nich bardzo ważne, a wiele działek jest uprawianych od pokoleń. Jak mówili, to jeden z najstarszych ogrodów działkowych w województwie, który powstał w 1946 roku, a ze względu na swoje położenie stanowi również naturalny bufor zieleni, oddzielający Pasternik od ruchliwej drogi krajowej nr 42.

-  Radny Orkisz, który ten projekt przedstawił, chce zrobić Morskie Oko, żeby z ulicy Kieleckiej było widać staw? Wyciąć wszystkie drzewa od ulicy Kieleckiej, wyciąć wszystkie drzewa na działkach, wyciąć kilkudziesięcioletnie wierzby, żeby był widok stawu? Zabetonować? A gdzie dbałość o środowisko? - mówił przewodniczący działkowców z Kieleckiej, Jan Walkiewicz. - Mamy teraz tendencję na ochronę środowiska. Są unijne pieniądze, rządowe pieniądze na powiększanie i tworzenie nowych ogródków działkowych. Jak to się ma do niszczenia naszego ogrodu przy ul. Kieleckiej? Co tam powstanie? Może ktoś sobie wymyślił, że tam jakiś deweloper wejdzie? Za każdą altankę, za każde nasadzenia, za każde drzewo, za ogrodzenia będziemy musieli dostać ogromne odszkodowania. Czy to się Starachowicom opłaca? Czy to się opłaca dla środowiska? - pytał.

Z dziennikarzami spotkał się prezydent miasta Marek Materek, by wyjaśnić, że dalsze postępowanie w  sprawie działek zależy od ostatecznej decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącej przebiegu obwodnicy Starachowic do drogi krajowej nr 9.

– Czekamy na ostateczną decyzję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącą przebiegu obwodnicy Starachowic do drogi krajowej nr 9. Jednym z trzech wariantów, który jest zakładany, jest wariant przebiegu przez miasto, który najprawdopodobniej naruszyłby część działek, które należą do gminy Starachowice, a które są zlokalizowane przy ul. Kieleckiej - powiedział prezydent. - Dlatego dla takich osób, które mogłyby być poszkodowane przez przebudowę drogi krajowej, powinniśmy mieć przygotowaną alternatywę i możliwość utworzenia dodatkowych ogródków działkowych na terenie naszego miasta i taki proces rozpoczęliśmy już kilka lat temu. Miasto nie ma obowiązku tu pomagać, ale na wszelki wypadek chce być przygotowane, by tym osobom móc pomóc.

Media poprosiły również Marka Materka o komentarz do interpelacji radnego Włodzimierza Orkisza. 

- Myślę, że Morskie Oko jest widoczne nawet jeśli drzewa są wokół niego i w przypadku Pasternika nie ma konieczności, aby je wycinać. Część zakrzewienia usunęliśmy, by Pasternik był widoczny dla tych, którzy wjeżdżają do miasta. Natomiast drzewa i ich gęstość nie jest na tyle kłopotliwa, żeby nie można było zobaczyć Pasternika - mówił włodarz Starachowic. - Jeśli chodzi o samo zagospodarowanie terenu, to oczywiście w kolejnych „nastu” latach na pewno byłoby fajnie, gdyby ta przestrzeń przy zbiorniku wodnym Pasternik była jeszcze lepiej zagospodarowana pod kątem mieszkańców. Natomiast w tej chwili, ze względów czysto ludzkich, związanych z tym, że ktoś zainwestował w działki i prowadzi swoje mikro gospodarstwo, nie widzę konieczności, abyśmy się w te działki angażowali i przenosili mieszkańców w inne miejsce. Jeśli droga krajowa nie będzie kolidowała z tymi ogródkami, to mam nadzieję, że będą mogli je tam prowadzić - dodał prezydent Marek Materek.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

2022-10-04

Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

Radni podczas piątkowej (30 września br.) sesji Rady Miejskiej podjęli stosowną uchwałę w sprawie wypłaty dodatku węglowego. Przyjęcie uchwały pozwala Centrum Usług Społecznych rozpocząć wypłatę pieniędzy. Na konto Gminy Starachowice wpłynęło 5,2 miliona złotych.
Na wypadek zagrożenia

2022-10-04

Na wypadek zagrożenia

O dystrybucji jodku potasu w regionie świętokrzyskim mówiono podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza. Gościem spotkania była dr n. med. Agnieszka Walczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii.
Fundacja

2022-10-03

Fundacja "Rodzić po ludzku" czeka na #GłosMatek

W poniedziałek, 3 października, Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła kampanię #GłosMatek. Wydarzenie ma nagłośnić inicjatywę społeczną i zachęcić kobiety do wypełniania ankiet pod tą samą nazwą. To dzięki głosom kobiet powstaje jedyny w Polsce ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały  położnicze w Polsce.
Leśna droga w remoncie

2022-10-03

Leśna droga w remoncie

Droga prowadzająca od strony łącznika przy Batalionów Chłopskich w Starachowicach w głąb lasu przechodzi remont. Zapytaliśmy w Nadleśnictwie, co to za inwestycja. 
Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

2022-10-03

Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

Do końca września 2022 r. miały zakończyć się prace remontowe ulicy Kopalnianej w Starachowicach. Tymczasem wykonawca wystąpił do Gminy Starachowice o przedłużenie terminu realizacji zadania. 
Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

2022-10-01

Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Symulator dachowania, symulator zderzeń, pomoc przedmedyczna – pokaz i instruktaż, alkogogle, narkogogle, konkursy, prelekcje profilaktyczno – edukacyjne. W piątek (30 września br.)  przy Zespole Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach odbyła się impreza plenerowa pod hasłem „Jedno życie masz, więc zapnij pas”.
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

2022-09-30

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co należy zrobić, aby zapobiec chorobom zakaźnym? Między innymi na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja miała miejsce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach.
W remontowej kolejce

2022-09-30

W remontowej kolejce

Rozpoczęły się modernizacje kolejnych ulic w Starachowicach. Jednak są takie drogi, gdzie mieszkańcy wciąż czekają i za pośrednictwem, m.in. naszej redakcji dopytują, na jakim etapie jest sprawa remontów zamieszkiwanych przez nich ulic.
Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

2022-09-29

Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

Podwyżek płac - tego żądają związki zawodowe w dwóch starachowickich firmach produkcyjnych. Rozmowy z pracodawcami w MAN Bus i PCK Group prowadzi NSZZ „Solidarność”. 
Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

2022-09-29

Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

Mieszkańcy w Mircu Poddąbrowie zyskali kolejną część drogi - remont bowiem dobiegł końca i w środę, 28 września, podczas konferencji przekazano ją do użytku.