JUŻ W KIOSKU

O szpitalu i urzędniczych dyplomach

2021-10-25 07:14:30

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas piątkowej (22 października) konferencji prasowej, Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" nawiązało do zeszłotygodniowych zawirowań w starachowickiej polityce i poruszyło temat starachowickiego szpitala. W trakcie drugiej części konferencji, na tapet wzięto uzupełnianie wiedzy przez urzędników magistratu i starostwa, które dofinansowywane jest z budżetów obu instytucji.  

od lewej: Jarosław Łyczkowski, Sławomir Celebański, Zbigniew Kroczek / fot, Gazeta Starachowicka

- Z przekazu w mediach społecznościowych rysuje się obraz, że osobą odpowiedzialną za całe zło, które dzieje się w samorządzie miejskim i powiatowym jest nieetatowy członek Zarządu Powiatu (Robert Sowula - przypis red.). My uważamy, że prawda jest dalece bardziej skomplikowana. Osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie szpitala w Starachowicach nie jest nieetatowy członek zarządu, nawet jeżeli zasiada w Radzie Społecznej szpitala - mówił Jarosław Łyczkowski. - Dyrektor szpitala jest bezpośrednio odpowiedzialny za wszystkie komórki organizacyjne w szpitalu, jak również za wszystkie decyzje, które są tam podejmowane, o czym mówią statut i regulamin szpitala. Pokazywanie dzisiaj, że nieetatowy członek zarządu ma taki wpływ na funkcjonowanie szpitala, to jest ucieczka od prawdziwej sytuacji, która istnieje w szpitalu. (...) Osobą, która powinna wyjaśnić nam dogłębnie tę sytuację, nie jest pan prezydent Materek, ale przede wszystkim dyrektor szpitala i pan starosta powiatu starachowickiego. Nasuwają się ogromne pytania, jaka jest rola dyrektora tego szpitala, którego wynagrodzenie za szefowanie lecznicy w 2020 roku wyniosło 237 tysięcy złotych, co daje około 20 tysięcy złotych miesięcznie? Ponadto to Starosta Powiatu Starachowickiego ma bezpośredni nadzór nad dyrektorem szpitala. I od pana starosty Babickiego oczekujemy wyjaśnienia tej sprawy do końca.

Przypomnijmy, w połowie miesiąca ze swoich stanowisk zrezygnowali prezesi: ZEC - Marcin Pocheć i Spółdzielni Socjalnej "Starachowiczanka" - Jarosław Warszawa oraz nieetatowy członek Zarządu Powiatu Robert Sowula. W tle decyzji było zatrudnienie żon Pochecia i Warszawy w instytucjach podległych powiatowi i gminie. Ostatecznie, dymisja Marcina Pochecia nie została przyjęta. Z pracy zrezygnowały natomiast obie panie.

Dzień przed konferencją Stowarzyszenia, tj. w czwartek (21 października br.), starosta Piotr Babicki poinformował, że „osobą odpowiedzialną za politykę kadrową w PZOZ w Starachowicach jest dyrektor jednostki. W związku z pojawieniem się niepokojących informacji w sprawie realizacji tej polityki, Zarząd Powiatu w dniu 12 października 2021r. zobowiązał dyrektora PZOZ do przygotowania informacji na temat zmian kadrowych w placówce w latach 2020 – 2021 z podaniem ich uzasadnienia. ”.

***

Od definicji nepotyzmu rozpoczęła się druga część konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic. Zestawiono ją z jedną z ostatnich wypowiedzi prezydenta Starachowic Marka Materka, która dotyczyła decyzji w sferze kadrowej i politycznej w Starachowicach. 

- Mimo że powiat jest samorządem nadrzędnym dla miasta i całkowicie niezależnym czuje się politycznie odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie. Będę podejmował zdecydowane i stanowcze kroki wobec osób, które złamały zasady. Nie ma i nie będzie mojej zgody na wykorzystywanie swojej pozycji zawodowej do załatwiania swoich prywatnych spraw - napisał wówczas Marek Materek.

- Pan prezydent czuje się politycznie odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie powiatu, bowiem drużyna pana prezydenta rządzi powiatem. Jeśli ojciec tego sukcesu, bo niewątpliwie był to sukces w zdominowaniu samorządu na obu szczeblach gminnym i powiatowym jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie powiatu, to jest także odpowiedzialny za to, że w Starostwie Powiatowym został zatrudniony jego ojciec - mówił Sławomir Celebański. 

Zaprezentowano oświadczenia majątkowe Jerzego Materka. W 2018 roku, gdy rozpoczynał swoją pracę w starostwie, jego dochód  wynosił niecałe 8 tysięcy złotych, natomiast już w oświadczeniu za 2020 rok, jest to ponad 80 tysięcy złotych.

- Korzyść z zatrudnienia się w Starostwie Powiatowym jest ogromna. I my nazywamy to nepotyzmem pana prezydenta. Tłumaczenie, że starostwo jest niezależne od pana prezydenta, jest mówieniem nieprawdy, skoro sam stwierdza, że jest politycznie odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie samorządu nadrzędnego dla miasta - dodał S. Celebański. 

 Poruszono również kwestię wydatków poniesionych przez Urząd Miasta w Starachowicach i Starostwo Powiatowe na podyplomowe studia, związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych urzędników. Ma liście zaprezentowanej przez członków Stowarzyszenia "Inicjatywa dla Starachowic", wśród osób z Urzędu Miejskiego, którym z  pieniędzy podatników zostały dofinansowane studia z zakresu MBA (Master of Business Administration) znaleźli się m.in.: prezydent miasta Marek Materek (kwota 4,2 tys.), kierownik Referatu ds. Pozyskiwania Funduszy Elżbieta Gralec (4,2 tys.), kierownik Referatu Realizacji Inwestycji Małgorzata Galas-Bąba (4,2 tys.) czy pracownik Referatu Edukacji, Kultury, Sportu, Turystki i Promocji Miasta Wojciech Jędrasik (4,2 tys.). Dofinansowanie do studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w kwocie 4.2 tys. otrzymali włodarz miasta i kierownik referatu gospodarki komunalnej, dróg i ochrony środowiska Ernest Kumek.

W Starostwie Powiatowym z dofinansowania skorzystali m.in. starosta Piotr Babicki (2,1 tys. zł, studia MBA), Maciej Leon Myszka (2,1 tys., studia MBA) czy sekretarz powiatu Marlena Kostrzewa (2,1 tys., studia MBA).

- Jest to zgodne z prawem, ale czy takie zasady powinny obowiązywać pana prezydenta i urzędników, aby finansowali sobie z naszych podatków studia podyplomowe, dzięki którym uzyskują dochody w innych miastach z pracy w innych spółkach? Nikt mi nie udowodni i nikt mnie nie przekona, że studia MBA są do czegokolwiek potrzebne w Urzędzie Miejskim - mówił Sławomir Celebański. - (...) Do czego staroście starachowickiemu są potrzebne te studia? Żeby kierować starostwem? Śmiechu warte? W jakiej działalności ukierunkowanej dla mieszkańców powiatu czy miasta pan Myszka wykorzystuje wiedzę z tych studiów? Na co pani Marlenie te studia? Gdzie wykorzystała wiedzę? - pytał.  

Członkowie Stowarzyszenia nie kryli zdziwienia, że ani miasto, ani powiat nie skorzystali z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, z którego można uzyskać dofinansowanie m.in. do studiów podyplomowych.

- Fajnie by było, gdyby urzędnicy pomyśleli o zwykłych obywatelach i pojawił się jakiś fundusz szkoleniowy czy fundusz związany z dofinansowaniem studiów dla najuboższych, dla potrzebujących, dla wybitnie uzdolnionych dzieciaków ze Starachowic - dodał S. Celebański. 

 ***

Starachowickie stowarzyszenie poruszyło również kwestię używania przez prezydenta Marka Materka prywatnego auta do celów służbowych.

- Z danych, do jakich dotarliśmy, wynika, że prezydent w latach 2018-2020 pokonał ponad 17 tys. kilometrów, co kosztowało podatników blisko 12 tys. zł - mówił Zbigniew Kroczek. - Po co w takim razie do dyspozycji UM jest samochód służbowy wraz z kierowcą? - pytał.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.      
Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

2024-04-19

Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego.
Kto lepiej odnajdzie się w terenie?

2024-04-19

Kto lepiej odnajdzie się w terenie?

Około 70 osób: dzieci, młodzieży i dorosłych wzięło udział w XVI Mistrzostwach Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację. Zadaniem podzielonych na grupy uczestników było odnalezienie z pomocą mapy wyznaczonych w terenie punktów w jak najkrótszym czasie.
Potrzeba zieleni

2024-04-19

Potrzeba zieleni

Napisał do nas Czytelnik mieszkający przy ulicy Granicznej w Starachowicach. Mężczyzna w e- mailowej korespondencji skarżył się na zbyt małą ilość drzew i krzewów na swoim osiedlu dających latem ochłodę przed skwarem. Z jego argumentami polemizuje Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.           
Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia TST - Twój Samorząd Teraz w sprawie porozumienia w Radzie Powiatu

2024-04-19

Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia TST - Twój Samorząd Teraz w sprawie porozumienia w Radzie Powiatu

W czwartek (18 kwietnia) poinformowano, że radni powiatowi wybrani z list KWW Marka Materka 2024 oraz z listy KW TST - Twój Samorząd Teraz zawarli porozumienie, które ma być podstawą do uzgodnienia składu Zarządu Powiatu Starachowickiego na kadencję 2024-2029 [więcej: Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?].  Od decyzji radnych powiatu odcięło się już się Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych, których kandydaci startowali w wyborach samorządowych z listy KW TST [więcej: https://tiny.pl/d9fkv]. Do mediów trafiło również oświadczenie zarządu Stowarzyszenia TST - Twój Samorząd Teraz. 
Oświadczenie Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w sprawie koalicji w Radzie Powiatu

2024-04-19

Oświadczenie Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w sprawie koalicji w Radzie Powiatu

Porozumienie będące inicjatywą powstania Komitetu Wyborczego TST – Twój Samorząd Teraz przed wyborami samorządowymi 2024 podpisali przedstawiciele partie i miejskich stowarzyszeń: Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic, Stowarzyszenie TST – Twój Samorząd Teraz, Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych, Ruch Społeczny Razem dla Mieszkańców, Platforma Obywatelska, Nowa Lewica, Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL.
Tomasz Porębski rezygnuje ze stanowiska Sekretarza Miasta

2024-04-19

Tomasz Porębski rezygnuje ze stanowiska Sekretarza Miasta

Tomasz Porębski do zespołu Urzędu Miejskiego w Starachowicach dołączył w marcu 2022 r., gdy objął funkcję Dyrektora Biura Prezydenta Miasta. Od 1 września był Sekretarzem Miasta Starachowice. Swoją decyzję o rezygnacji ze stanowiska ogłosił w czwartek (18 kwietnia) w mediach społecznościowych.
Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

2024-04-18

Porozumienie na rzecz rozwoju Powiatu Starachowickiego podpisane. Kto zostanie starostą?

Powiatowi Radni wybrani z list KWW Marka Materka 2024 oraz z listy KW TST - Twój Samorząd Teraz zawarli porozumienie, które ma być podstawą do uzgodnienia składu Zarządu Powiatu Starachowickiego na kadencję 2024-2029.