JUŻ W KIOSKU

O starachowickich inwestycjach i dobrej współpracy

2021-09-21 10:59:24

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas poniedziałkowej (20 września) konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec oficjalnie poinformował o przyznaniu Starachowicom dofinansowania na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Parlamentarzyście towarzyszyli: prezydent Starachowic Marek Materek oraz radne Rady Powiatu Danuta Krępa i Agnieszka Kuś. Mówiono również o współpracy i kolejnych inwestycjach planowanych w naszym mieście.

 

 

 

fot. Gazeta Starachowicka

Jak już informowaliśmy, Starachowice na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego pozyskały 2,7 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z założeniami, Centrum ma powstać przy ul. Jana Kochanowskiego, w sąsiedztwie Środowiskowego Domu Samopomocy.

- Chciałem na ręce pana prezydenta przekazać serdeczne gratulacje. To kolejne pieniądze, i to duże pieniądze, które trafiają do Starachowic. Tym razem będą to środki finansowe, które popłyną od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg na Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne - mówił poseł Krzysztof Lipiec. - Cieszę się, że Starachowice przodują w polityce społecznej zabiegając o dobro ludzi niepełnosprawnych. To bardzo częste zmartwienie rodziców, co będzie z ich niepełnosprawnymi dziećmi, kiedy zostaną same. Starachowice dają odpowiedź na to pytanie. Jest to miejsce dla dorosłych niepełnosprawnych. 

W Centrum znajdować się będą mieszkania chronione, sala do rehabilitacji, sala do zajęć artystycznych, aneks kuchenny, szatnia. Planuje się, że powstanie ono w latach 2022-2023, a jeszcze w tym roku, może zostać ogłoszony przetarg na wykonanie tej budowy.

Prezydent Starachowic, Marek Materek podziękował posłowi Lipcowi za wsparcie, "(...) za stworzenie dobrego klimatu do tego, żeby o tej inwestycji rozmawiać i tę inwestycję zaprezentować pani minister Marlenie Maląg". 

Szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, kolejny raz pochwalił Gminę Starachowice za skuteczność w pisaniu projektów, dzięki którym udaje się pozyskać zewnętrze fundusze. 

- Ta aktywność samorządu, pana prezydenta, przy moim parlamentarnym wsparciu przynosi dobre efekty dla Starachowic - mówił poseł.

Miasto złożyło także wnioski do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach „Polskiego Ładu”. Jak poinformował prezydent Marek Materek, te wnioski dotyczą m.in. przebudowy dróg na terenie miasta.

- Mogliśmy złożyć takie wnioski, na które dokumentacje mamy gotowe i są pozwolenia na budowę, czyli możemy w miarę szybko wybrać wykonawców tych prac. Złączyliśmy kilka różnych dróg, ulice: Ustronie, Spokojna, Mariańskiego, Zaczkiewicza, Robota, Słowackiego. Pojawi się tam najprawdopodobniej także ulica Jeżynowa. Możliwe, że jeszcze jakiś odcinek drogi się pojawi w momencie, kiedy wpłynie pozwolenie na budowę i zmieścimy się w tym terminie, który jest określony. Drugi projekt, który także moglibyśmy z marszu realizować, gdyby dofinansowanie zostało nam przyznane, to jest przebudowa budynku Parku Kultury - powiedział włodarz miasta. - Informowaliśmy o tym, że pozyskaliśmy środki na ten cel. Jednak nie są one wystarczające do tego, żeby można było rozstrzygnąć postępowanie, które niedawno ogłosiliśmy. Trzecie dofinansowanie, o które miasto aplikuje, to środki na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6. 

- Jestem przekonany, że środki finansowe w ramach rządowego funduszu „Polski Ład” przyczynią się nie tylko do tego, że te zadania zostaną zrealizowane, ale również nakręcą dobrą koniunkturę. To są środki inwestycyjne. Te zadania samorząd będzie musiał komuś zlecić. To bardzo pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy naszego terenu - dodał poseł Lipiec. 

Radna Danuta Krępa mówiła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości pamięta o osobach z niepełnosprawnościami i przekazuje środki na różne programy oraz projekty. Natomiast radna Agnieszka Kuś przypomniała, że radni PiS spotykając się z mieszkańcami miasta wielokrotnie słyszeli, że w Starachowicach potrzebna jest budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Pogratulowała inwestycji prezydentowi Markowi Materkowi, a posłowi Krzysztofowi Lipcowi podziękowała za to, że wsłuchuje się w głos mieszkańców. 

- Dziękuje panu posłowi za to, że wspiera nasze miasto i jest ambasadorem nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale również naszego miasta - powiedział radna. 

***

 

Podczas konferencji prasowej, prezydent Starachowic Marek Materek odniósł się do sformułowań, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej, że tylko „pisowskie samorządy” otrzymują dofinasowanie do inwestycji.

- Często jesteśmy atakowani, że tylko pisowskie samorządy, i Starachowice - jako pisowski samorząd, otrzymują środki z budżetu państwa - mówił. - Cieszę się, że na liście 29 samorządów, która została opublikowana, znaleźliśmy się wśród takich pisowskich samorządów, jak Rzeszów czy Warszawa, a w naszym województwie jesteśmy jedynym samorządem, który otrzymał wsparcie na Centrum Opiekuńczo- Mieszkalne. 

Dodał, że wśród mieszkańców, którzy takimi uwagami dokuczają, jest osoba, która mieszka przy ulicy, na którą gmina aplikuje o środki w ramach „Polskiego Ładu”. 

- Jeśli te środki otrzymamy, wykonamy także tę drogę, na którą ta osoba długa czekała. Mam nadzieję, że będzie cieszyła się równie dobrze, jak ja - powiedział.

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]