JUŻ W KIOSKU

O starachowickich inwestycjach i dobrej współpracy

2021-09-21 10:59:24

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas poniedziałkowej (20 września) konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec oficjalnie poinformował o przyznaniu Starachowicom dofinansowania na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Parlamentarzyście towarzyszyli: prezydent Starachowic Marek Materek oraz radne Rady Powiatu Danuta Krępa i Agnieszka Kuś. Mówiono również o współpracy i kolejnych inwestycjach planowanych w naszym mieście.

 

 

 

fot. Gazeta Starachowicka

Jak już informowaliśmy, Starachowice na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego pozyskały 2,7 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z założeniami, Centrum ma powstać przy ul. Jana Kochanowskiego, w sąsiedztwie Środowiskowego Domu Samopomocy.

- Chciałem na ręce pana prezydenta przekazać serdeczne gratulacje. To kolejne pieniądze, i to duże pieniądze, które trafiają do Starachowic. Tym razem będą to środki finansowe, które popłyną od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg na Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne - mówił poseł Krzysztof Lipiec. - Cieszę się, że Starachowice przodują w polityce społecznej zabiegając o dobro ludzi niepełnosprawnych. To bardzo częste zmartwienie rodziców, co będzie z ich niepełnosprawnymi dziećmi, kiedy zostaną same. Starachowice dają odpowiedź na to pytanie. Jest to miejsce dla dorosłych niepełnosprawnych. 

W Centrum znajdować się będą mieszkania chronione, sala do rehabilitacji, sala do zajęć artystycznych, aneks kuchenny, szatnia. Planuje się, że powstanie ono w latach 2022-2023, a jeszcze w tym roku, może zostać ogłoszony przetarg na wykonanie tej budowy.

Prezydent Starachowic, Marek Materek podziękował posłowi Lipcowi za wsparcie, "(...) za stworzenie dobrego klimatu do tego, żeby o tej inwestycji rozmawiać i tę inwestycję zaprezentować pani minister Marlenie Maląg". 

Szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, kolejny raz pochwalił Gminę Starachowice za skuteczność w pisaniu projektów, dzięki którym udaje się pozyskać zewnętrze fundusze. 

- Ta aktywność samorządu, pana prezydenta, przy moim parlamentarnym wsparciu przynosi dobre efekty dla Starachowic - mówił poseł.

Miasto złożyło także wnioski do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach „Polskiego Ładu”. Jak poinformował prezydent Marek Materek, te wnioski dotyczą m.in. przebudowy dróg na terenie miasta.

- Mogliśmy złożyć takie wnioski, na które dokumentacje mamy gotowe i są pozwolenia na budowę, czyli możemy w miarę szybko wybrać wykonawców tych prac. Złączyliśmy kilka różnych dróg, ulice: Ustronie, Spokojna, Mariańskiego, Zaczkiewicza, Robota, Słowackiego. Pojawi się tam najprawdopodobniej także ulica Jeżynowa. Możliwe, że jeszcze jakiś odcinek drogi się pojawi w momencie, kiedy wpłynie pozwolenie na budowę i zmieścimy się w tym terminie, który jest określony. Drugi projekt, który także moglibyśmy z marszu realizować, gdyby dofinansowanie zostało nam przyznane, to jest przebudowa budynku Parku Kultury - powiedział włodarz miasta. - Informowaliśmy o tym, że pozyskaliśmy środki na ten cel. Jednak nie są one wystarczające do tego, żeby można było rozstrzygnąć postępowanie, które niedawno ogłosiliśmy. Trzecie dofinansowanie, o które miasto aplikuje, to środki na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6. 

- Jestem przekonany, że środki finansowe w ramach rządowego funduszu „Polski Ład” przyczynią się nie tylko do tego, że te zadania zostaną zrealizowane, ale również nakręcą dobrą koniunkturę. To są środki inwestycyjne. Te zadania samorząd będzie musiał komuś zlecić. To bardzo pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy naszego terenu - dodał poseł Lipiec. 

Radna Danuta Krępa mówiła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości pamięta o osobach z niepełnosprawnościami i przekazuje środki na różne programy oraz projekty. Natomiast radna Agnieszka Kuś przypomniała, że radni PiS spotykając się z mieszkańcami miasta wielokrotnie słyszeli, że w Starachowicach potrzebna jest budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Pogratulowała inwestycji prezydentowi Markowi Materkowi, a posłowi Krzysztofowi Lipcowi podziękowała za to, że wsłuchuje się w głos mieszkańców. 

- Dziękuje panu posłowi za to, że wspiera nasze miasto i jest ambasadorem nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale również naszego miasta - powiedział radna. 

***

 

Podczas konferencji prasowej, prezydent Starachowic Marek Materek odniósł się do sformułowań, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej, że tylko „pisowskie samorządy” otrzymują dofinasowanie do inwestycji.

- Często jesteśmy atakowani, że tylko pisowskie samorządy, i Starachowice - jako pisowski samorząd, otrzymują środki z budżetu państwa - mówił. - Cieszę się, że na liście 29 samorządów, która została opublikowana, znaleźliśmy się wśród takich pisowskich samorządów, jak Rzeszów czy Warszawa, a w naszym województwie jesteśmy jedynym samorządem, który otrzymał wsparcie na Centrum Opiekuńczo- Mieszkalne. 

Dodał, że wśród mieszkańców, którzy takimi uwagami dokuczają, jest osoba, która mieszka przy ulicy, na którą gmina aplikuje o środki w ramach „Polskiego Ładu”. 

- Jeśli te środki otrzymamy, wykonamy także tę drogę, na którą ta osoba długa czekała. Mam nadzieję, że będzie cieszyła się równie dobrze, jak ja - powiedział.

KOMENTARZE
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2021-10-19

"Szpital dla Starachowiczan" - w czwartek protest mieszkańców

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny - dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbędzie się protest „Szpital dla Starachowiczan”. 
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.