JUŻ W KIOSKU

O planie transportowym w powiecie

2022-05-29 10:16:54

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Trwają wstępne rozmowy z gminami w sprawie opracowania planu rozwoju transportu zbiorowego dla powiatu starachowickiego. Podstawowa idea jest taka, by lepiej skomunikować siedziby gmin z siedzibą powiatu, ułatwiając w ten sposób mieszkańcom dojazd do pracy, szpitala, szkoły czy załatwienie spraw urzędowych.

fot. Powiat Starachowicki

Obecnie, w większości gmin w naszym powiecie funkcjonuje dobrze komunikacja publiczna. Problem pojawia się, jednak kiedy chcemy dojechać z jednej gminy do drugiej, np. z Mirca do Starachowic. Szybko się okazuje, że jeśli nie mamy auta, to jest to niemożliwe, a przynajmniej z pomocą komunikacji publicznej, która działa wyłącznie w obrębie jednej gminy. Stąd pomysł opracowania nowego planu rozwoju transportu zbiorowego dla całego powiatu. Obowiązujący dotychczas dokument został uchwalony w 2016 r. Od tamtego czasu zmieniły się jednak różne uwarunkowania, w tym także te finansowe. Dlatego zachodzi konieczność jego aktualizacji, zgodnie z ustawą o transporcie zbiorowym, która mówi m.in. o badaniu i analizie potrzeb przewozowych, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych czy zapewnieniu odpowiednich warunków funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego, w zakresie standardów dotyczących przystanków i dworców, funkcjonowania zintegrowanych węzłów przesiadkowych, systemu taryfowo-biletowego czy systemu informacji dla pasażera.

I właśnie w tej sprawie odbyły się już kolejne rozmowy z włodarzami gmin.

- Jesteśmy na wstępnym etapie diagnozowania potrzeb – mówi członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek. – Czeka nas analiza i wypracowanie koncepcji, które będą konsultowane. To długi proces. Chcemy pokryć możliwie najpełniej siatką komunikacyjną wszystkie gminy naszego powiatu. Mamy świadomość, że jest to duże wyzwanie, szczególnie ze względu na uwarunkowania finansowe. Niemniej jednak chcemy się go podjąć.

Aktualnie rozpatrywane są różne koncepcje, począwszy od linii łączących siedziby gmin z siedzibą powiatu, przez linię ogólną, łączącą wszystkie gminy w powiecie, aż po linie łączące ościenne miejscowości tj. Skarżysko – Kamienna, Bodzentyn, Nowa Słupia, czy Wierzbica z siedzibą naszego powiatu.

- Szacuje się, że codziennie dojeżdża do Starachowic ponad 13 tys. osób. Gdyby udało się nam rozpocząć budowę wiaduktu, musimy się liczyć z dużymi utrudnieniami w ruchu przez prawie dwa lata. Komunikacja publiczna mogłaby pomóc w rozładowaniu korków – uważa starosta Piotr Ambroszczyk.

- Chcemy tak opracować plan transportowy, aby zachęcał osoby korzystające na co dzień z własnych pojazdów do korzystania z komunikacji publicznej. W ten sposób mniej samochodów będzie wjeżdżało do Starachowic, co mamy nadzieję, pomoże w odkorkowaniu miasta – mówi członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek.

Wszystkie strony przyznają, że temat wymaga dokładnych uzgodnień. Będą one przedmiotem kolejnych spotkań w tym gronie.

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nadciąga 8. Legenda STAR-a

2022-08-17

Nadciąga 8. Legenda STAR-a

Na liście ponad 160 pojazdów, w tym ponad 70 ciężarówek -  8. Legenda STAR-a zapowiada się ekscytująco. Zlot pojazdów zabytkowych (organizowany przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów) z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników motoryzacji. Termin zgłoszeń upływa 17 sierpnia o godz. 15.00. Konwoje STAR-a
Kolejne przejścia oddane

2022-08-14

Kolejne przejścia oddane

Cztery w Wąchocku i jedno w Rudzie. Kolejnych pięć przejść, przebudowanych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych, zostało oddanych już do użytku. Odbiór odbył się w środę, 10 sierpnia br.
Wspieramy niepełnosprawnych

2022-08-13

Wspieramy niepełnosprawnych

Powiat pozyskał ponad 430 tys. zł dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III. Pieniądze posłużą na montaż windy w Urzędzie Miejskim, zakup busa do przewozu osób niepełnosprawnych dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie – Godowie, remont i modernizację Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach, a także aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych w naszym powiecie.
Pieniądze na modernizację bazy Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach

2022-07-19

Pieniądze na modernizację bazy Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach

Powiat pozyskał 1 mln zł na modernizację bazy Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach. Środki pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, w ramach naboru dedykowanego samorządom na byłych terenach po zlikwidowanych PGR-ach. W czwartek (14 lipca br.) członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek odebrał promesę na dofinansowanie tej inwestycji z rąk wicewojewody świętokrzyskiego Rafała Nowaka. 
Spółdzielnia Socjalna „Integracja”

2022-07-11

Spółdzielnia Socjalna „Integracja”

Integracja międzykulturowa i realizacja usług społecznych to główne cele działania Spółdzielni Socjalnej „Integracja”, która została utworzona na spotkaniu założycielskim, jakie odbyło się 8 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. 
Czekamy na zgłoszenia do „Żelaznego Pierścienia”

2022-07-02

Czekamy na zgłoszenia do „Żelaznego Pierścienia”

Rusza IV edycja Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień”, która jest wyróżnieniem przyznawanym za szczególny wkład w rozwój Powiatu Starachowickiego. Ma ona na celu promowanie najlepszych przedsiębiorstw Powiatu Starachowickiego, inspirowanie ich do rozwoju, promocję ich innowacyjnych dokonań oraz zwiększanie konkurencyjności pomiędzy przedsiębiorstwami.
Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

2022-07-01

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

Zakończyła się przebudowa przejść dla pieszych na drogach powiatowych w Starachowicach. W środę (29 czerwca) odebrane zostały ostatnie trzy przejścia na ulicy Majówka. Aktualnie prowadzone są prace w gminach: Mirzec, Wąchock i Brody.
Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu

2022-06-30

Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu

Za nami jedna z najważniejszych sesji Rady Powiatu w ciągu całego roku. Zarząd Powiatu otrzymał na niej wotum zaufania oraz absolutorium. To wyraz uznania dla jego działań oraz sposobu wykonania zeszłorocznego budżetu.
O dzikach na komisji bezpieczeństwa

2022-06-28

O dzikach na komisji bezpieczeństwa

Niszczą ogrodzenia, rabaty i straszą działkowców. Temat walki z dzikami zdominował ostatnie posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w powiecie. Starosta Piotr Ambroszczyk zlecił służbom rozpoznanie prawnych i finansowych możliwości zakupu  sznurów hukowych, które mogłyby odstraszyć zwierzęta.
Imprezowali dla Helenki

2022-06-25

Imprezowali dla Helenki

Fundacja Zdążyć przed Panem Bogiem i starosta Piotr Ambroszczyk? To się nie mogło skończyć inaczej jak wspólną połączeniem przyjemnego z pożytecznym czyli pomocą i imprezą.