JUŻ W KIOSKU

O nakrętkach i pomocy dla potrzebujących

2022-09-03 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Gminna Biblioteka Publiczna im. M. Basy w Pawłowie bierze udział w akcji zbierania nakrętek, która ma na celu pomagać ludziom niepełnosprawnym i chorym z powiatu starachowickiego.

- Zbieranie nakrętek zaczęliśmy w roku 2009 dla dwuletniego wówczas Tobiaszka, który potrzebował nowoczesnej pompy insulinowej. Akcja przyniosła nieoczekiwany odzew. Tysiące nakrętek zebranych w workach czekały na odbiór przez wolontariuszy. Niezawodni byli i są nasi czytelnicy, uczniowie ze szkół z naszej gminy: z Łomna, Bostowa, Chybic, Jadownik, Pawłowa, Radkowic, Rzepina - mówi dyrekcja pawłowskiej biblioteki. 

W 2014 roku biblioteka otrzymała podziękowanie za udział w akcji charytatywnej polegającej na zbieraniu nakrętek dla chłopca potrzebującego nowego wózka inwalidzkiego. Dyplom uznaniowy pawłowska placówka otrzymała od Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska". 

Obecnie biblioteka w Pawłowie zbiera nakrętki dla Mai Kaczmarczyk, która walczy z SMA.

W jaki sposób zakrętki zmieniają się w potrzebne pieniądze? Nakrętki z wody mineralnej, soku z kartonu, soków butelkowanych, po mleku a nawet detergentach czy różnego rodzaju kosmetykach trafiają do punktu skupu , w który jak z ostatnich informacji wynika za 1 kg zakrętek płaci od 0,4 groszy do 1 złotego. Stamtąd do firm recyklingowej gdzie przerabiane są na granulat a z niego z kolei można wytworzyć, np. doniczki, różne opakowania, rury PCV czy wieszaki na ubrania, a nawet obudowy do komputerów.

Dzięki temu, że nakrętki plastikowe nadają się do recyklingu, zbierając je i oddając do skupu lub na cele charytatywne, można mieć pewność, że nie trafią do lasu lub na wysypisku śmieci.

- Od dziś gdy odkręcasz zakrętkę pomyśl jak ją wykorzystać ponownie i w dobrym celu apelują pracownicy biblioteki, a my do apelu dołączamy i tak cicho Wam na ucho powiemy, ze w redakcji wszystkie nakrętki zbiera koleżanka Anna (znana jako azab). Ledwo zdążę wypić wodę i już - nakrętka ląduje w woreczku.

Bądź jak biblioteka i azab - zbieraj nakrętki.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.
Iłżecki festiwal folkloru

2023-07-20

Iłżecki festiwal folkloru

Już po raz 29- ty odbył się w Iłży Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Był to wielki przegląd bogactwa kultury polskiej wsi, bo na konkurs zgłosiło się ponad 400 artystów. Reprezentanci powiatu starachowickiego: solistka Marta Zawłocka i Kapela Ludowa Zbigniewa Orczyka zostali docenieni wyróżnieniami.   
Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

2023-07-07

Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

Nasz region zaznacza swoją obecność w wyborach Miss Polski. Jedną z pretendentek do tego tytułu jest pochodząca z Bodzentyna Kamila Wzorek. O tym, czy odniesie sukces dowiemy się w niedzielę 16 lipca.
Akcja Żonkil w Iłży

2023-04-30

Akcja Żonkil w Iłży

Akcja Żonkil związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej - Markiem Edelmanem. I chociaż od jakiegoś czasu 19 kwietnia można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile na ulicach, to nie wszyscy wiedzą, skąd wziął się ten zwyczaj. 
Wiosenne porządki w Wąchocku

2023-03-26

Wiosenne porządki w Wąchocku

Przyznajcie się, lubicie Wąchock o każdej porze roku, prawda? Ale chodzą słuchy, ze wiosną jest najpiękniejszy, a skoro tak, to pozwólmy mu zabłysnąć i zanim wiosna nadejdzie weźmy się za generalne sprzątanie miasta. 
Obrazy na dawnej wsi

2023-03-18

Obrazy na dawnej wsi

Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. -  odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej".  To była prawdziwa sentymentalna podróż. 
Męka Pańska w Kałkowie

2023-03-09

Męka Pańska w Kałkowie

To miejsce jest wyjątkowe, stąd jest jakby bliżej nieba, a to w przededniu Świąt Zmartwychwstania ma znaczenie szczególne. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie jest jakby stworzone do zadumy i refleksji, nic więc dziwnego, że to właśnie tu Teatr Dramatyczny im. ks. Infułata Czesława Wali co roku wystawia Misterium Męki Pańskiej.  Pierwsze widowisko już za nami.