JUŻ W KIOSKU

O nakrętkach i pomocy dla potrzebujących

2022-09-03 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Gminna Biblioteka Publiczna im. M. Basy w Pawłowie bierze udział w akcji zbierania nakrętek, która ma na celu pomagać ludziom niepełnosprawnym i chorym z powiatu starachowickiego.

- Zbieranie nakrętek zaczęliśmy w roku 2009 dla dwuletniego wówczas Tobiaszka, który potrzebował nowoczesnej pompy insulinowej. Akcja przyniosła nieoczekiwany odzew. Tysiące nakrętek zebranych w workach czekały na odbiór przez wolontariuszy. Niezawodni byli i są nasi czytelnicy, uczniowie ze szkół z naszej gminy: z Łomna, Bostowa, Chybic, Jadownik, Pawłowa, Radkowic, Rzepina - mówi dyrekcja pawłowskiej biblioteki. 

W 2014 roku biblioteka otrzymała podziękowanie za udział w akcji charytatywnej polegającej na zbieraniu nakrętek dla chłopca potrzebującego nowego wózka inwalidzkiego. Dyplom uznaniowy pawłowska placówka otrzymała od Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich "Pomoc Maltańska". 

Obecnie biblioteka w Pawłowie zbiera nakrętki dla Mai Kaczmarczyk, która walczy z SMA.

W jaki sposób zakrętki zmieniają się w potrzebne pieniądze? Nakrętki z wody mineralnej, soku z kartonu, soków butelkowanych, po mleku a nawet detergentach czy różnego rodzaju kosmetykach trafiają do punktu skupu , w który jak z ostatnich informacji wynika za 1 kg zakrętek płaci od 0,4 groszy do 1 złotego. Stamtąd do firm recyklingowej gdzie przerabiane są na granulat a z niego z kolei można wytworzyć, np. doniczki, różne opakowania, rury PCV czy wieszaki na ubrania, a nawet obudowy do komputerów.

Dzięki temu, że nakrętki plastikowe nadają się do recyklingu, zbierając je i oddając do skupu lub na cele charytatywne, można mieć pewność, że nie trafią do lasu lub na wysypisku śmieci.

- Od dziś gdy odkręcasz zakrętkę pomyśl jak ją wykorzystać ponownie i w dobrym celu apelują pracownicy biblioteki, a my do apelu dołączamy i tak cicho Wam na ucho powiemy, ze w redakcji wszystkie nakrętki zbiera koleżanka Anna (znana jako azab). Ledwo zdążę wypić wodę i już - nakrętka ląduje w woreczku.

Bądź jak biblioteka i azab - zbieraj nakrętki.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Iłżeckie spotkania

2022-11-28

Iłżeckie spotkania

W jeden z niedzielnych listopadowych wieczorów, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży wypełniła się po brzegi czytelnikami, przyjaciółmi i rodziną Jana Czarneckiego. Ten poeta i nauczyciel promował książkę.: „Iłża i ziemia iłżecka w życiu i twórczości Jana Czarneckiego”.
Z miłości do rodzinnej ziemi

2022-11-26

Z miłości do rodzinnej ziemi

Franciszek Dobrucki to emerytowany inżynier budownictwa i zdawać by się mogło, że w tym ścisłym umyśle nie ma miejsca na poetyckie strofy. Nic jednak bardziej mylnego.

2022-11-12

"Strofy jesieni" wybrzmiały w Iłży

W Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży odbyła się XV edycja konkursu recytatorskiego i XVI edycja konkursu literackiego pod wdzięczną nazwą "Strofy jesieni".
Bo Żeromski pochodził z tych stron

2022-11-05

Bo Żeromski pochodził z tych stron

Każdy przeczytał przynajmniej jedną jego książkę, jedni go lubią, inni nienawidzą, ale nikt nie pozostaje wobec niego obojętnym. Stefan Żeromski - człowiek, który urodził się w Strawczynie, mieszkał w Ciekotach i pokochał Łysogóry.
Noc bibliotek w Pawłowie

2022-10-15

Noc bibliotek w Pawłowie

Za nami VIII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, w Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Pawłowie odbyła się 1 października, a zainteresowani uczestnictwem przybyli do biblioteki jeszcze przez zapadnięciem zmierzchu.

2022-10-08

"To się musi powieść"

Pod takim hasłem odbyła się już VIII Ogólnopolska Noc Bibliotek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.
Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

2022-09-25

Przy szkole w Jadownikach będzie sala gimnastyczna

Rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jadownikach (gm. Pawłów). 
Szeptucha na Dymarkach

2022-09-13

Szeptucha na Dymarkach

Powspominajmy jeszcze przez chwilę wakacyjny czas i przenieśmy się w czasie. Mniej więcej w połowie sierpnia w pobliskiej Nowej Słupi odbyły się 54. Dymarki - impreza, który połączyła przeszłość z teraźniejszością. Starachowice miały tam swoją przedstawicielkę.

2022-09-06

"Sołtyski" z nagrodą

Każda nagroda dla tych propagują lokalne tradycje bardzo cieszy, palmę pierwszeństwa dzierży w tym temacie Gmina Pawłów.
Wakacyjne spotkania w pawłowskiej bibliotece

2022-09-05

Wakacyjne spotkania w pawłowskiej bibliotece

Sierpień w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie upłynął pod znakiem  wtorkowych spotkań przy grach planszowych, zajęciach z robotem PHOTON oraz czwartkowych spotkaniach z przedstawicielami ciekawych zawodów. Był one połączone z czytaniem książeczek z serii MĄDRA MYSZ, co bardzo przypadło do gustu najmłodszym mieszkańcom gminy. Co czekało na milusińskich?