JUŻ W KIOSKU

O kondycji finansowej szpitala i zakupie PAKS

2022-04-15 09:43:25

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas środowego (13 kwietnia) spotkania z dziennikarzami, p.o. dyrektora Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Jolanta Kręcka przedstawiła plany dotyczące zakupu przez lecznicę budynku Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Mówiła także o tym, jak finansowo wygląda sytuacja szpitala. 

Dr Jolanta Kręcka / fot. Gazeta Starachowicka

Budynki po PAKS są częścią szpitala, ale mają osobną izbę przyjęć i SOR. Początkowo, by nie blokować zwykłego trybu leczenia pacjentów, powiat starachowicki planował zorganizować tam oddział do leczenia chorych na COVID-19. Pandemia ustępuje, więc pojawił się pomysł, by utworzyć tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

- To bardzo potrzebna jednostka - mówi Jolanta Kręcka. - Jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. Obecnie leczenie szpitalne to w dużej mierze leczenie geriatryczne. Wiele osób nie kwalifikuje się do hospitalizacji, ale ze względu na różne sytuacje rodzinne i życiowe, przebywają w szpitalu. Często mamy problem z wypisaniem starszego pacjenta do domu, bo rodzina się nie zgadza albo pacjent potrzebuje jeszcze opieki i rehabilitacji szpitalnej, ale niekoniecznie na oddziale. ZOL rozwiązałby wiele problemów. Mamy już zapewnienie z Narodowego Funduszu Zdrowia, że dostaniemy finansowanie na 60 łóżek.

Zarząd Polsko-Amerykańskich Klinik Serca wycenił budynki na 11 milionów złotych. Szpital dostanie na ich zakup kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie spłacany przez 10 lat. Zdaniem doktor Jolanty Kręckiej to dużo lepsze i bardziej opłacalne finansowo dla szpitala rozwiązanie niż dzierżawa budynku po Klinikach Serca. 

Czy starachowicki szpitala stać na zakup PAKS i późniejszą spłatę zadłużenia bankowego? Dyrektor przedstawiła sytuację finansową PZOZ.

- Szpital jest w dobrej kondycji finansowej - poinformowała dyrektor Kręcka. - Ubiegły rok zamknął się, co prawda niewielkim, ale zyskiem w wysokości 280 tys. zł. Jeśli chodzi o zobowiązania, to spłaciliśmy już kapitał na kolejny rok, by pozostały do spłaty tylko odsetki. Chcieliśmy w ten sposób uciec przed rosnącym WIBOR-em. Przychody szpitala za ub. rok to 195 mln zł, to ogromna kwota, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze przychody były na poziomie 70-75 mln zł i to już było dużo. Te przychody zmniejszą się w przyszłych latach o 50 mln zł, bo tyle wypłacono z tytułu dodatków covidowych dla pracowników. Szpital się bilansuje, nie przynosi strat, ale trzeba być bardzo ostrożnym i trzymać rękę na pulsie.

- To, co może niepokoić, to koszty wynagrodzeń, które nie przekraczały 60 proc., a w 2021 roku było to 77 proc. - dodała J. Kręcka. - Mimo że covid zrobił duże spustoszenie w tym szpitalu, równie pod względem fizycznym, a u załogi w psychicznym, to był to okres dla lecznicy, kiedy pozyskano dużo środków zewnętrznych. Szpital otrzymał ponad 80 mln zł. Jest nowy tomograf, urządzenia do USG, jest dobry sprzęt w poradniach specjalistycznych. Dawno nie widziałam tak dobrze wyposażonego szpitala. Są złożone kolejne wnioski na kolejne 30 mln zł. Zwróciłam się także do Jurka Owsiaka o doposażenie oddziału noworodkowego, który mógłby leczyć maluchy z niską punktacją w skali Apgar. (...) Jeśli chodzi o kwestie medyczne, to brakuje nam lekarzy, zwłaszcza internistów i pediatrów. Ale nie jest tak źle, jak w innych ościennych szpitalach. Mamy młodych lekarzy, wielu rezydentów, pracuje ponad 12 lekarzy z Ukrainy i Białorusi, którzy się świetnie sprawdzają. Teraz zwiększamy etaty dla psychologów, logopedów i fizjoterapeutów - wszystkim tego potrzeba, tak pracownikom szpitala, jaki i pacjentom.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

2022-11-29

Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

Starachowicki system ścieżek rowerowych w mieście wciąż się rozrasta. W poniedziałek (28 listopada br.) dokonano odbioru prac związanych z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej, gdzie powstał ciąg pieszo-rowerowy długości około 1200 metrów.
Przebudowa ulicy Spokojnej w Starachowicach

2022-11-28

Przebudowa ulicy Spokojnej w Starachowicach

Ruszyły prace przy przebudowie ulicy Spokojnej w Starachowicach, znajdującej się na osiedlu Orłowo. Na tę inwestycję miasto otrzymało 95-procentowe dofinansowanie z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Ruszyła budowa hali przy Szkole Podstawowej nr 6

2022-11-28

Ruszyła budowa hali przy Szkole Podstawowej nr 6

Rozpoczęły się pierwsze prace ziemne związane z budową hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ulicy Moniuszki w Starachowicach. Na plac budowy wjechał już ciężki sprzęt, a otoczenie szkoły zaczęło się zmieniać. Niedługo w miejscu, gdzie można zobaczyć wykopy stanie nowoczesny obiekt, który będzie służył zarówno uczniom, jak i nauczycielom.
Poradnie kardiologiczne starachowickiego szpitala przeniesione do budynku po PAKS

2022-11-27

Poradnie kardiologiczne starachowickiego szpitala przeniesione do budynku po PAKS

Od najbliższego poniedziałku (28 listopada br.) Poradnia Kardiologiczna oraz Pracownie Kardiologiczne tj. (echo serca, próby wysiłkowe, Holter) starachowickiego szpitala zostają przeniesione do budynku po PAKS.
Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

2022-11-25

Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

Dariusz Nowak podczas piątkowej (25 listopada br.) sesji złożył ślubowanie na radnego Rady Miejskiej w Starachowicach i uzupełnił skład rady. Mandat radnego w okręgu wyborczym nr 3 został obsadzony zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Kielcach, który wcześniej poinformował o wygaśnięciu mandatu radnej Marty Zięby.
Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

2022-11-25

Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

Na ogrodzeniu Biurowca Głównego MAN Bus w Starachowicach, w piątek (25 listopada) związkowa „Solidarność” wywiesiła transparenty: „Zatrzymać likwidację miejsc pracy” i „Żądamy odpraw dla zwalnianych pracowników” i flagi związkowe. - Związek protestuje przeciwko postępowaniu Zarządu firmy, który pozbawia pracowników miejsc pracy, a zwalnianym nie daje żadnych gratyfikacji finansowych - mówi przewodniczący Jan Seweryn.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

2022-11-25

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

Starachowickie Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" prowadzi działania w ramach realizowanego przez siebie projektu dotyczącego funkcjonowania bezpłatnej komunikacji. Odbyły się już debaty, stowarzyszenie przeprowadziło również sondaże, związane z jakością transportu w mieście. Podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej mówili o kolejnych działaniach, które będą przez nich realizowane.
Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

2022-11-25

Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej poruszyli temat założeń przyszłorocznego budżetu Starachowic.
Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

2022-11-24

Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

Długoletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 przy ulicy Szkolnej w Starachowicach od 1 stycznia 2023 roku obejmie funkcję kierownika Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. Mariusz Majewski na stanowisku zastąpi Włodzimierza Jedynaka, który przez lata kierował tym referatem.
Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

2022-11-24

Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz podczas środowej (23 listopada br.) konferencji prasowej poinformowała o złożeniu interwencji poselskiej do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanych zwolnień pracowników w starachowickiej fabryce MAN Bus.