JUŻ W KIOSKU

O kondycji finansowej szpitala i zakupie PAKS

2022-04-15 09:43:25

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas środowego (13 kwietnia) spotkania z dziennikarzami, p.o. dyrektora Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Jolanta Kręcka przedstawiła plany dotyczące zakupu przez lecznicę budynku Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Mówiła także o tym, jak finansowo wygląda sytuacja szpitala. 

Dr Jolanta Kręcka / fot. Gazeta Starachowicka

Budynki po PAKS są częścią szpitala, ale mają osobną izbę przyjęć i SOR. Początkowo, by nie blokować zwykłego trybu leczenia pacjentów, powiat starachowicki planował zorganizować tam oddział do leczenia chorych na COVID-19. Pandemia ustępuje, więc pojawił się pomysł, by utworzyć tam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

- To bardzo potrzebna jednostka - mówi Jolanta Kręcka. - Jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. Obecnie leczenie szpitalne to w dużej mierze leczenie geriatryczne. Wiele osób nie kwalifikuje się do hospitalizacji, ale ze względu na różne sytuacje rodzinne i życiowe, przebywają w szpitalu. Często mamy problem z wypisaniem starszego pacjenta do domu, bo rodzina się nie zgadza albo pacjent potrzebuje jeszcze opieki i rehabilitacji szpitalnej, ale niekoniecznie na oddziale. ZOL rozwiązałby wiele problemów. Mamy już zapewnienie z Narodowego Funduszu Zdrowia, że dostaniemy finansowanie na 60 łóżek.

Zarząd Polsko-Amerykańskich Klinik Serca wycenił budynki na 11 milionów złotych. Szpital dostanie na ich zakup kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie spłacany przez 10 lat. Zdaniem doktor Jolanty Kręckiej to dużo lepsze i bardziej opłacalne finansowo dla szpitala rozwiązanie niż dzierżawa budynku po Klinikach Serca. 

Czy starachowicki szpitala stać na zakup PAKS i późniejszą spłatę zadłużenia bankowego? Dyrektor przedstawiła sytuację finansową PZOZ.

- Szpital jest w dobrej kondycji finansowej - poinformowała dyrektor Kręcka. - Ubiegły rok zamknął się, co prawda niewielkim, ale zyskiem w wysokości 280 tys. zł. Jeśli chodzi o zobowiązania, to spłaciliśmy już kapitał na kolejny rok, by pozostały do spłaty tylko odsetki. Chcieliśmy w ten sposób uciec przed rosnącym WIBOR-em. Przychody szpitala za ub. rok to 195 mln zł, to ogromna kwota, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze przychody były na poziomie 70-75 mln zł i to już było dużo. Te przychody zmniejszą się w przyszłych latach o 50 mln zł, bo tyle wypłacono z tytułu dodatków covidowych dla pracowników. Szpital się bilansuje, nie przynosi strat, ale trzeba być bardzo ostrożnym i trzymać rękę na pulsie.

- To, co może niepokoić, to koszty wynagrodzeń, które nie przekraczały 60 proc., a w 2021 roku było to 77 proc. - dodała J. Kręcka. - Mimo że covid zrobił duże spustoszenie w tym szpitalu, równie pod względem fizycznym, a u załogi w psychicznym, to był to okres dla lecznicy, kiedy pozyskano dużo środków zewnętrznych. Szpital otrzymał ponad 80 mln zł. Jest nowy tomograf, urządzenia do USG, jest dobry sprzęt w poradniach specjalistycznych. Dawno nie widziałam tak dobrze wyposażonego szpitala. Są złożone kolejne wnioski na kolejne 30 mln zł. Zwróciłam się także do Jurka Owsiaka o doposażenie oddziału noworodkowego, który mógłby leczyć maluchy z niską punktacją w skali Apgar. (...) Jeśli chodzi o kwestie medyczne, to brakuje nam lekarzy, zwłaszcza internistów i pediatrów. Ale nie jest tak źle, jak w innych ościennych szpitalach. Mamy młodych lekarzy, wielu rezydentów, pracuje ponad 12 lekarzy z Ukrainy i Białorusi, którzy się świetnie sprawdzają. Teraz zwiększamy etaty dla psychologów, logopedów i fizjoterapeutów - wszystkim tego potrzeba, tak pracownikom szpitala, jaki i pacjentom.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-29

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.
Rekomendowano wariant obwodnicy Starachowic

2023-11-25

Rekomendowano wariant obwodnicy Starachowic

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wariant budowy obwodnicy Starachowic do drogi krajowej nr 9. Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych po przeprowadzonej analizie zarekomendowała tzw. wariant północny. W kolejnym kroku zostanie przygotowana decyzja środowiskowa.
Jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił? Poradnik krok po kroku

2023-11-26

Jak sprawdzić, kto do mnie dzwonił? Poradnik krok po kroku

Połączenia przychodzące od nieznanych numerów telefonów często wiążą się ze sporym stresem. Nigdy nie wiadomo, kto stoi po drugiej stronie słuchawki. W dzisiejszych czasach często zdarza się, że cyberprzestępcy wykorzystują połączenia telefoniczne w celu wyłudzenia danych osobowych. Zobacz poradnik, jak sprawdzić obcy numer telefonu!
Harcerze śladami partyzantów

2023-11-25

Harcerze śladami partyzantów

W dniach 17-19 listopada br. odbyła się kolejna edycja Harcerskiego Rajdu „Szlakami Jędrusiów” organizowana co roku przez 15. Grunwaldzką Drużynę Harcerską im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” oraz Krąg Instruktorski „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki” z Hufca ZHP Starachowice.
Centrum przesiadkowe w Starachowicach Zachodnich gotowe

2023-11-24

Centrum przesiadkowe w Starachowicach Zachodnich gotowe

Zakończyły się prace przy budowie centrum przesiadkowego w zachodniej części miasta. Tam, gdzie niedawno nierówne chodniki i zniszczone wiaty przystankowe nie zachęcały do odwiedzin, stanął nowoczesny dwupoziomy parking. Przebudowany został również plac dworca.
Przejścia dla pieszych zmodernizowane

2023-11-23

Przejścia dla pieszych zmodernizowane

Zakończyły się prace drogowe związane z modernizacją przejść dla pieszych przy al. Jana Pawła II i przy skrzyżowaniu tej drogi z ulicą Miodową.