JUŻ W KIOSKU

O kompetencjach, informowaniu opinii publicznej i zmianach personalnych w Zarządzie Powiatu

2021-10-28 17:36:09

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowicka Rada Powiatu przychyliła się do wniosku Roberta Sowuli o odwołanie go z funkcji członka Zarządu Powiatu. Przypomnijmy, 12 października br., Sowula wystąpił do starosty Piotra Babickiego z pisemną rezygnacją z bycia nieetatowym członkiem Zarządu Powiatu starachowickiego. Została ona przyjęta przez starostę. 

fot. Gazeta Starachowicka

Jednak, zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, to do Rady Powiatu należała decyzja o przyjęciu rezygnacji i zwolnieniu Roberta Sowuli z pełnienia obowiązków. Głosowanie nad wnioskiem odbyło się 28 października, podczas sesji Rady Powiatu. 

Kadrowe zmiany w strukturach zarządzających powiatem są następstwem wpisu prezydenta Starachowic Marka Materka, który na profilu portalu społecznościowym napisał, że "nie ma i nie będzie zgody na wykorzystywanie swojej pozycji zawodowej do załatwiania swoich prywatnych spraw".

- Dowiedziałem się, że w jednej z jednostek podległych Starostwu Powiatowemu moje zasady są łamane. Z moich analiz i informacji wynika, że wzrosła ilość osób zatrudnionych w administracji a pracownicy mają wątpliwości co do przygotowania merytorycznego niektórych nowo zatrudnianych osób. Jest to całkowitym zaprzeczeniem polityki, którą prowadziłem. Mimo że powiat jest samorządem nadrzędnym dla miasta i całkowicie niezależnym czuję się politycznie odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie. Będę podejmował zdecydowane i stanowcze kroki wobec osób, które złamały zasady - napisał wówczas prezydent miasta.

Z informacji przekazanych przez Marka Materka wynikało, że do nieprawidłowości miało dojść m.in. w starachowickim szpitalu, nad którego działalnością nadzór merytoryczny sprawował Robert Sowula. Dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, Grzegorz Kaleta został zobowiązany przez starostę Piotra Babickiego do "przygotowania informacji na temat zmian kadrowych w placówce w latach 2020 – 2021 z podaniem ich uzasadnienia". 

Zaprezentowanie danych przez dyrektora, jak i wniosek o odwołanie Robeta Sowuli ze stanowiska wywołały dyskusję wśród radnych.  

- Pojawiły się niepokojące głosy, że zaistniały nieprawidłowości dotyczące zatrudnienia w szpitalu. W samej administracji wzrosło zatrudnienie o 10 osób. Czym to jest spowodowane? - pytała Danuta Krępa z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- Że coś niepokojącego dzieje się w powiatowym szpitalu, dowiedzieliśmy z mediów społecznościowych prezydenta. Słupki przedstawione przez dyrektora szpitala mówią same za siebie. W ciągu dziewięciu miesięcy zatrudnienie w szpitalu wzrosło o 59 etatów. Nie wygląda to dobrze, zwłaszcza że ubywa lekarzy, którzy odchodzą na emeryturę. Z czego wynika ten wzrost? Czy to zatrudnienie było zasadne? - dopytywał radna Agnieszka Kuś, również z klubu PiS.

- Wzrost zatrudnienia w administracji był związany z nowymi wytycznymi. Do administracji dołączono kapelana szpitala i osobę ze związku zawodowego. Czasowo zatrudniono pracowników do magazynu darów i działu informatycznego. Kolejne osoby zostały zatrudnione w związku z pracą w archiwum i księgowości, by dostosować dokumenty do obowiązujących przepisów. Przyjęto również osoby na przyuczenie, które mają zastąpić osoby odchodzące na emeryturę, albo zastępują kogoś na długotrwałym zwolnieniu lekarskim - tłumaczył dyrektor Kaleta. Dodał, że zatrudnienia uznaje za słuszne i zasadne.

- Odniosłam wrażenie, że zaistniała afera kadrowa? Jaka była w tym rola członka zarządu powiatu Roberta Sowuli? - pytała radna Kuś. - Skąd odwołanie, skoro to jest zasadne i tak wspaniale funkcjonuje?

Grzegorz Kaleta w odpowiedzi na pytanie stwierdził, że może odpowiadać tylko za obszar swojego działania.  

Radna Joanna Główka podkreśliła, że nie podoba jej się fakt, że głos w sprawie powiatowej jednostki, jaką jest szpital, zabiera prezydent miasta i przekazuje informacje, które są w kompetencji zarządu powiatu. 

- Czy pan starosta wiedział, że te osoby są zatrudnione w szpitalu? Czy wiedziała pan o nieprawidłowościach? Dlaczego nie działał pan natychmiast? To, że pan Sowula sprawował merytoryczny nadzór nad szpitalem, nie zwalnia starosty z odpowiedzialności - powiedziałą radna Krępa. - Czy ktoś z pana rodziny lub znajomych został zatrudniony w tej jednostce? - zapytała.

Piotr Babicki odpowiedział, że nic mu nie wiadomo, by ktoś z rodziny został zatrudniony w szpitalu, a jeśli chodzi o znajomych, to ma ich wielu i nie wie, czy ktoś znalazł zatrudnienie w jednostkach poległych powiatowi.      

- Posiadam świadomość odpowiedzialności za kontrolę nad jednostkami podległymi i jestem świadomy zakresu kompetencji, które dzieliliśmy w Zarządzie - mówił. - Mówienie o nieprawidłowościach, sugeruje, że w szpitalu może być łamane prawo. A tego łamania prawa nie było. W opinii publicznej wybrzmiało to z wypowiedzi prezydenta, co dało podstawy do tego, by dogłębniej przyjrzeć się sprawie. To uczyniliśmy, czego konsekwencją są podjęte kroki. W kontekście decyzji politycznych, o których mówił Marek Materek, mają one odzwierciedlenie na sesji.

 - Dyrektor szpitala zapewnia, że wszystko jest dobrze, a starosta wyciąga konsekwencje w związku z nieprawidłowościami, jakie były w szpitalu. Jest tu jakaś sprzeczność. Co stoi na przeszkodzie, by Robert Sowula nadal sprawował tę funkcję? - mówił radny Dariusz Stachowicz. - Czy pan sam złożył to wypowiedzenie? - zapytał R. Sowulę.

- Nie widzę tu nieprawidłowości i nie jest to skutek wyciągania konsekwencji. To przyjęcie rezygnacji z funkcji członka zarządu powiatu, a nie odwołanie z funkcji - odpowiedział Piotr Babicki. 

- Widząc, jak są państwo traktowani przez prezydenta Marka Materka, to ja wam po prostu współczuję. Uderza to w Zarząd Powiatu, a głównie w starostę, bo wynika z tego, że nie ma pan nic do powiedzenia, ani nic pan nie wie - podsumowała radna Agnieszka Kuś. - Jaki pan miał nadzór, skoro dowiadujemy się nie od pana, tylko od prezydenta Materka? (...) To jest żenujące, że dzień przed sesją (27 października br. - przyp. red.), dowiedzieliśmy się, kto będzie nowym członkiem Zarządu Powiatu. Nas nie powinno tu dzisiaj być, skoro wczoraj było wszystko wiadomo - dodała radna.  

- Nie zamierzam się z nikim ścigać w kwestii informowania opinii publicznej. Znam moje kompetencje, zakres praw i obowiązków - odpowiedział starosta Babicki.  

Podczas głosowania, 18 radnych było za przyjęciem rezygnacji Roberta Sowuli z funkcji nieetatowego członka Zarządu Powiatu. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Po przedstawieniu przez starostę sylwetki Beaty Stąpor - kandydatki do Zarządu Powiatu, w miejsce Roberta Sowuli, głosami radnych kolacji w powiecie powierzono jej to stanowisko. "Za" jej kandydaturą głosowało 14 radnych. 6 osób było przeciw, a 1 wstrzymała się od głosu.

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowicka pływalnia odnowiona

2023-03-22

Starachowicka pływalnia odnowiona

Miłośnicy pływania znowu mogą korzystać z Krytej Pływalni w Starachowicach. Zakończył się bowiem, największy od 12 lat, kompleksowy remont obiektu przy ulicy Szkolnej, który we wtorek (21 marca br.) został oddany do użytku.
Niedoszły pasażer

2023-03-21

Niedoszły pasażer

Wsiąść do autobusu to wcale nie taka prosta sprawa. Skargami na kierowców MZK w Starachowicach można by wytapetować ściany Redakcji. Na co skarżymy się najczęściej? Na butę i nieuprzejmość, żeby nie powiedzieć dosadniej. Czy jednak słusznie? 
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.