JUŻ W KIOSKU

O kompetencjach, informowaniu opinii publicznej i zmianach personalnych w Zarządzie Powiatu

2021-10-28 17:36:09

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowicka Rada Powiatu przychyliła się do wniosku Roberta Sowuli o odwołanie go z funkcji członka Zarządu Powiatu. Przypomnijmy, 12 października br., Sowula wystąpił do starosty Piotra Babickiego z pisemną rezygnacją z bycia nieetatowym członkiem Zarządu Powiatu starachowickiego. Została ona przyjęta przez starostę. 

fot. Gazeta Starachowicka

Jednak, zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, to do Rady Powiatu należała decyzja o przyjęciu rezygnacji i zwolnieniu Roberta Sowuli z pełnienia obowiązków. Głosowanie nad wnioskiem odbyło się 28 października, podczas sesji Rady Powiatu. 

Kadrowe zmiany w strukturach zarządzających powiatem są następstwem wpisu prezydenta Starachowic Marka Materka, który na profilu portalu społecznościowym napisał, że "nie ma i nie będzie zgody na wykorzystywanie swojej pozycji zawodowej do załatwiania swoich prywatnych spraw".

- Dowiedziałem się, że w jednej z jednostek podległych Starostwu Powiatowemu moje zasady są łamane. Z moich analiz i informacji wynika, że wzrosła ilość osób zatrudnionych w administracji a pracownicy mają wątpliwości co do przygotowania merytorycznego niektórych nowo zatrudnianych osób. Jest to całkowitym zaprzeczeniem polityki, którą prowadziłem. Mimo że powiat jest samorządem nadrzędnym dla miasta i całkowicie niezależnym czuję się politycznie odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie. Będę podejmował zdecydowane i stanowcze kroki wobec osób, które złamały zasady - napisał wówczas prezydent miasta.

Z informacji przekazanych przez Marka Materka wynikało, że do nieprawidłowości miało dojść m.in. w starachowickim szpitalu, nad którego działalnością nadzór merytoryczny sprawował Robert Sowula. Dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, Grzegorz Kaleta został zobowiązany przez starostę Piotra Babickiego do "przygotowania informacji na temat zmian kadrowych w placówce w latach 2020 – 2021 z podaniem ich uzasadnienia". 

Zaprezentowanie danych przez dyrektora, jak i wniosek o odwołanie Robeta Sowuli ze stanowiska wywołały dyskusję wśród radnych.  

- Pojawiły się niepokojące głosy, że zaistniały nieprawidłowości dotyczące zatrudnienia w szpitalu. W samej administracji wzrosło zatrudnienie o 10 osób. Czym to jest spowodowane? - pytała Danuta Krępa z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- Że coś niepokojącego dzieje się w powiatowym szpitalu, dowiedzieliśmy z mediów społecznościowych prezydenta. Słupki przedstawione przez dyrektora szpitala mówią same za siebie. W ciągu dziewięciu miesięcy zatrudnienie w szpitalu wzrosło o 59 etatów. Nie wygląda to dobrze, zwłaszcza że ubywa lekarzy, którzy odchodzą na emeryturę. Z czego wynika ten wzrost? Czy to zatrudnienie było zasadne? - dopytywał radna Agnieszka Kuś, również z klubu PiS.

- Wzrost zatrudnienia w administracji był związany z nowymi wytycznymi. Do administracji dołączono kapelana szpitala i osobę ze związku zawodowego. Czasowo zatrudniono pracowników do magazynu darów i działu informatycznego. Kolejne osoby zostały zatrudnione w związku z pracą w archiwum i księgowości, by dostosować dokumenty do obowiązujących przepisów. Przyjęto również osoby na przyuczenie, które mają zastąpić osoby odchodzące na emeryturę, albo zastępują kogoś na długotrwałym zwolnieniu lekarskim - tłumaczył dyrektor Kaleta. Dodał, że zatrudnienia uznaje za słuszne i zasadne.

- Odniosłam wrażenie, że zaistniała afera kadrowa? Jaka była w tym rola członka zarządu powiatu Roberta Sowuli? - pytała radna Kuś. - Skąd odwołanie, skoro to jest zasadne i tak wspaniale funkcjonuje?

Grzegorz Kaleta w odpowiedzi na pytanie stwierdził, że może odpowiadać tylko za obszar swojego działania.  

Radna Joanna Główka podkreśliła, że nie podoba jej się fakt, że głos w sprawie powiatowej jednostki, jaką jest szpital, zabiera prezydent miasta i przekazuje informacje, które są w kompetencji zarządu powiatu. 

- Czy pan starosta wiedział, że te osoby są zatrudnione w szpitalu? Czy wiedziała pan o nieprawidłowościach? Dlaczego nie działał pan natychmiast? To, że pan Sowula sprawował merytoryczny nadzór nad szpitalem, nie zwalnia starosty z odpowiedzialności - powiedziałą radna Krępa. - Czy ktoś z pana rodziny lub znajomych został zatrudniony w tej jednostce? - zapytała.

Piotr Babicki odpowiedział, że nic mu nie wiadomo, by ktoś z rodziny został zatrudniony w szpitalu, a jeśli chodzi o znajomych, to ma ich wielu i nie wie, czy ktoś znalazł zatrudnienie w jednostkach poległych powiatowi.      

- Posiadam świadomość odpowiedzialności za kontrolę nad jednostkami podległymi i jestem świadomy zakresu kompetencji, które dzieliliśmy w Zarządzie - mówił. - Mówienie o nieprawidłowościach, sugeruje, że w szpitalu może być łamane prawo. A tego łamania prawa nie było. W opinii publicznej wybrzmiało to z wypowiedzi prezydenta, co dało podstawy do tego, by dogłębniej przyjrzeć się sprawie. To uczyniliśmy, czego konsekwencją są podjęte kroki. W kontekście decyzji politycznych, o których mówił Marek Materek, mają one odzwierciedlenie na sesji.

 - Dyrektor szpitala zapewnia, że wszystko jest dobrze, a starosta wyciąga konsekwencje w związku z nieprawidłowościami, jakie były w szpitalu. Jest tu jakaś sprzeczność. Co stoi na przeszkodzie, by Robert Sowula nadal sprawował tę funkcję? - mówił radny Dariusz Stachowicz. - Czy pan sam złożył to wypowiedzenie? - zapytał R. Sowulę.

- Nie widzę tu nieprawidłowości i nie jest to skutek wyciągania konsekwencji. To przyjęcie rezygnacji z funkcji członka zarządu powiatu, a nie odwołanie z funkcji - odpowiedział Piotr Babicki. 

- Widząc, jak są państwo traktowani przez prezydenta Marka Materka, to ja wam po prostu współczuję. Uderza to w Zarząd Powiatu, a głównie w starostę, bo wynika z tego, że nie ma pan nic do powiedzenia, ani nic pan nie wie - podsumowała radna Agnieszka Kuś. - Jaki pan miał nadzór, skoro dowiadujemy się nie od pana, tylko od prezydenta Materka? (...) To jest żenujące, że dzień przed sesją (27 października br. - przyp. red.), dowiedzieliśmy się, kto będzie nowym członkiem Zarządu Powiatu. Nas nie powinno tu dzisiaj być, skoro wczoraj było wszystko wiadomo - dodała radna.  

- Nie zamierzam się z nikim ścigać w kwestii informowania opinii publicznej. Znam moje kompetencje, zakres praw i obowiązków - odpowiedział starosta Babicki.  

Podczas głosowania, 18 radnych było za przyjęciem rezygnacji Roberta Sowuli z funkcji nieetatowego członka Zarządu Powiatu. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Po przedstawieniu przez starostę sylwetki Beaty Stąpor - kandydatki do Zarządu Powiatu, w miejsce Roberta Sowuli, głosami radnych kolacji w powiecie powierzono jej to stanowisko. "Za" jej kandydaturą głosowało 14 radnych. 6 osób było przeciw, a 1 wstrzymała się od głosu.

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.