JUŻ W KIOSKU

O kompetencjach, informowaniu opinii publicznej i zmianach personalnych w Zarządzie Powiatu

2021-10-28 17:36:09

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowicka Rada Powiatu przychyliła się do wniosku Roberta Sowuli o odwołanie go z funkcji członka Zarządu Powiatu. Przypomnijmy, 12 października br., Sowula wystąpił do starosty Piotra Babickiego z pisemną rezygnacją z bycia nieetatowym członkiem Zarządu Powiatu starachowickiego. Została ona przyjęta przez starostę. 

fot. Gazeta Starachowicka

Jednak, zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, to do Rady Powiatu należała decyzja o przyjęciu rezygnacji i zwolnieniu Roberta Sowuli z pełnienia obowiązków. Głosowanie nad wnioskiem odbyło się 28 października, podczas sesji Rady Powiatu. 

Kadrowe zmiany w strukturach zarządzających powiatem są następstwem wpisu prezydenta Starachowic Marka Materka, który na profilu portalu społecznościowym napisał, że "nie ma i nie będzie zgody na wykorzystywanie swojej pozycji zawodowej do załatwiania swoich prywatnych spraw".

- Dowiedziałem się, że w jednej z jednostek podległych Starostwu Powiatowemu moje zasady są łamane. Z moich analiz i informacji wynika, że wzrosła ilość osób zatrudnionych w administracji a pracownicy mają wątpliwości co do przygotowania merytorycznego niektórych nowo zatrudnianych osób. Jest to całkowitym zaprzeczeniem polityki, którą prowadziłem. Mimo że powiat jest samorządem nadrzędnym dla miasta i całkowicie niezależnym czuję się politycznie odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie. Będę podejmował zdecydowane i stanowcze kroki wobec osób, które złamały zasady - napisał wówczas prezydent miasta.

Z informacji przekazanych przez Marka Materka wynikało, że do nieprawidłowości miało dojść m.in. w starachowickim szpitalu, nad którego działalnością nadzór merytoryczny sprawował Robert Sowula. Dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, Grzegorz Kaleta został zobowiązany przez starostę Piotra Babickiego do "przygotowania informacji na temat zmian kadrowych w placówce w latach 2020 – 2021 z podaniem ich uzasadnienia". 

Zaprezentowanie danych przez dyrektora, jak i wniosek o odwołanie Robeta Sowuli ze stanowiska wywołały dyskusję wśród radnych.  

- Pojawiły się niepokojące głosy, że zaistniały nieprawidłowości dotyczące zatrudnienia w szpitalu. W samej administracji wzrosło zatrudnienie o 10 osób. Czym to jest spowodowane? - pytała Danuta Krępa z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- Że coś niepokojącego dzieje się w powiatowym szpitalu, dowiedzieliśmy z mediów społecznościowych prezydenta. Słupki przedstawione przez dyrektora szpitala mówią same za siebie. W ciągu dziewięciu miesięcy zatrudnienie w szpitalu wzrosło o 59 etatów. Nie wygląda to dobrze, zwłaszcza że ubywa lekarzy, którzy odchodzą na emeryturę. Z czego wynika ten wzrost? Czy to zatrudnienie było zasadne? - dopytywał radna Agnieszka Kuś, również z klubu PiS.

- Wzrost zatrudnienia w administracji był związany z nowymi wytycznymi. Do administracji dołączono kapelana szpitala i osobę ze związku zawodowego. Czasowo zatrudniono pracowników do magazynu darów i działu informatycznego. Kolejne osoby zostały zatrudnione w związku z pracą w archiwum i księgowości, by dostosować dokumenty do obowiązujących przepisów. Przyjęto również osoby na przyuczenie, które mają zastąpić osoby odchodzące na emeryturę, albo zastępują kogoś na długotrwałym zwolnieniu lekarskim - tłumaczył dyrektor Kaleta. Dodał, że zatrudnienia uznaje za słuszne i zasadne.

- Odniosłam wrażenie, że zaistniała afera kadrowa? Jaka była w tym rola członka zarządu powiatu Roberta Sowuli? - pytała radna Kuś. - Skąd odwołanie, skoro to jest zasadne i tak wspaniale funkcjonuje?

Grzegorz Kaleta w odpowiedzi na pytanie stwierdził, że może odpowiadać tylko za obszar swojego działania.  

Radna Joanna Główka podkreśliła, że nie podoba jej się fakt, że głos w sprawie powiatowej jednostki, jaką jest szpital, zabiera prezydent miasta i przekazuje informacje, które są w kompetencji zarządu powiatu. 

- Czy pan starosta wiedział, że te osoby są zatrudnione w szpitalu? Czy wiedziała pan o nieprawidłowościach? Dlaczego nie działał pan natychmiast? To, że pan Sowula sprawował merytoryczny nadzór nad szpitalem, nie zwalnia starosty z odpowiedzialności - powiedziałą radna Krępa. - Czy ktoś z pana rodziny lub znajomych został zatrudniony w tej jednostce? - zapytała.

Piotr Babicki odpowiedział, że nic mu nie wiadomo, by ktoś z rodziny został zatrudniony w szpitalu, a jeśli chodzi o znajomych, to ma ich wielu i nie wie, czy ktoś znalazł zatrudnienie w jednostkach poległych powiatowi.      

- Posiadam świadomość odpowiedzialności za kontrolę nad jednostkami podległymi i jestem świadomy zakresu kompetencji, które dzieliliśmy w Zarządzie - mówił. - Mówienie o nieprawidłowościach, sugeruje, że w szpitalu może być łamane prawo. A tego łamania prawa nie było. W opinii publicznej wybrzmiało to z wypowiedzi prezydenta, co dało podstawy do tego, by dogłębniej przyjrzeć się sprawie. To uczyniliśmy, czego konsekwencją są podjęte kroki. W kontekście decyzji politycznych, o których mówił Marek Materek, mają one odzwierciedlenie na sesji.

 - Dyrektor szpitala zapewnia, że wszystko jest dobrze, a starosta wyciąga konsekwencje w związku z nieprawidłowościami, jakie były w szpitalu. Jest tu jakaś sprzeczność. Co stoi na przeszkodzie, by Robert Sowula nadal sprawował tę funkcję? - mówił radny Dariusz Stachowicz. - Czy pan sam złożył to wypowiedzenie? - zapytał R. Sowulę.

- Nie widzę tu nieprawidłowości i nie jest to skutek wyciągania konsekwencji. To przyjęcie rezygnacji z funkcji członka zarządu powiatu, a nie odwołanie z funkcji - odpowiedział Piotr Babicki. 

- Widząc, jak są państwo traktowani przez prezydenta Marka Materka, to ja wam po prostu współczuję. Uderza to w Zarząd Powiatu, a głównie w starostę, bo wynika z tego, że nie ma pan nic do powiedzenia, ani nic pan nie wie - podsumowała radna Agnieszka Kuś. - Jaki pan miał nadzór, skoro dowiadujemy się nie od pana, tylko od prezydenta Materka? (...) To jest żenujące, że dzień przed sesją (27 października br. - przyp. red.), dowiedzieliśmy się, kto będzie nowym członkiem Zarządu Powiatu. Nas nie powinno tu dzisiaj być, skoro wczoraj było wszystko wiadomo - dodała radna.  

- Nie zamierzam się z nikim ścigać w kwestii informowania opinii publicznej. Znam moje kompetencje, zakres praw i obowiązków - odpowiedział starosta Babicki.  

Podczas głosowania, 18 radnych było za przyjęciem rezygnacji Roberta Sowuli z funkcji nieetatowego członka Zarządu Powiatu. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Po przedstawieniu przez starostę sylwetki Beaty Stąpor - kandydatki do Zarządu Powiatu, w miejsce Roberta Sowuli, głosami radnych kolacji w powiecie powierzono jej to stanowisko. "Za" jej kandydaturą głosowało 14 radnych. 6 osób było przeciw, a 1 wstrzymała się od głosu.

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Ludzkie szczątki na terenie obwodnicy Starachowic. Komentarz Świętokrzyskiego Zarządu Dróg

2022-08-17

Ludzkie szczątki na terenie obwodnicy Starachowic. Komentarz Świętokrzyskiego Zarządu Dróg

Wczoraj, tj. we wtorek (16 sierpnia br.) informowaliśmy o znalezieniu ludzkich kości  przy budowie obwodnicy Starachowic. Czy są to ciała przymusowych pracowników obozowych z czasu II wojny światowej? W jaki sposób wykonawca podszedł do znaleziska? Skontaktowaliśmy się ze Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy.
Modernizacja miejskiego oświetlenia. Gmina naliczyła kary, czy wykonawca zapłacił?

2022-08-17

Modernizacja miejskiego oświetlenia. Gmina naliczyła kary, czy wykonawca zapłacił?

W listopadzie 2020 roku, Gmina Starachowice podpisała umowę z firmą FBerwis SA na modernizację oświetlenia ulicznego w mieście. Wartość zamówienia wyniosła ponad 6,9 miliona złotych. Zakres prac obejmował demontaż słupów stalowych oraz betonowych wraz z oprawami oraz wysięgników, a następnie montaż nowych elementów, w tym energooszczędnych lamp w technologii LED. 
Obwodnica na ludzkich szczątkach?

2022-08-16

Obwodnica na ludzkich szczątkach?

Podczas prac przy budowie obwodnicy Starachowic znaleziono ludzkie szczątki. Czy są to ciała przymusowych pracowników obozowych z czasu II wojny światowej?  
Biblioteka z Parku Kultury zmieniła lokalizację

2022-08-16

Biblioteka z Parku Kultury zmieniła lokalizację

Przez dziesięciolecia mieściła się przy ulicy Radomskiej w budynku obecnego Parku Kultury - dziś, gdy przeprowadzane są tam remonty, dla filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej zabrakło miejsca. Pracownicy wraz z całym księgozbiorem przenieśli bibliotekę do budynku Agencji Rolnictwa i Restrukturyzacji przy ulicy Mickiewicza 1a.
Remont szkolnych orlików

2022-08-16

Remont szkolnych orlików

Trwają remonty orlików przy starachowickich szkołach. Całkowity koszt to 1,6 mln zł, prace potrwają do października br.
Drewno z

2022-08-16

Drewno z "pałacykowych" drzew trafi do sprzedaży

Na placu przy ul. Konstytucji 3 Maja w Starachowicach, gdzie znajduje się stuletni "Pałacyk" powstaje tzw. „Impact Hub”, czyli inkubator myśli społecznej. Miejsce, w którym organizowane będą spotkania, wystawy i inne cykliczne wydarzenia. Zanim ruszyły prace budowalne, do mieszkańców dotarła informacja o wycince drzew prowadzonej na terenie wokół "Pałacyku". Nie kryli oni zaskoczenia, ale i oburzenia, ponieważ z mapy Starachowic zniknęła kolejna enklawa zieleni. 
Nowo wyremontowane mieszkanie z... pleśnią i wilgocią 

2022-08-12

Nowo wyremontowane mieszkanie z... pleśnią i wilgocią 

W ramach projektu: „Rewitalizacja – Lepsze życie w Starachowicach, mieście, które znalazło pomysł na siebie” kamienica przy ul. Widok 10 na osiedlu Wzgórze przeszła kapitalny remont. Niestety, w jednym z mieszkań na ścianach pojawił się "grzyb". Pani Jolanta kontaktowała się z Urzędem Miejskim, jak i prezydentem miasta Markiem Materkiem w tej sprawie. Jednak na razie pomocy nie uzyskała.
Na ulice: Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatową wraca komunikacja miejska. Zmiana trasy autobusów

2022-08-12

Na ulice: Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatową wraca komunikacja miejska. Zmiana trasy autobusów

Jak informuje Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.  z dniem 22 sierpnia br. na ul. Konstytucji 3 Maja, Partyzantów i Oświatowej przywrócony zostanie ruch autobusów.
Kolejne sukcesy starachowickiej hemodynamiki

2022-08-12

Kolejne sukcesy starachowickiej hemodynamiki

Kolejny, bardzo trudny zabieg naczyniowo - sercowy wykonano w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Magdalena Ogórek w Starachowicach

2022-08-11

Magdalena Ogórek w Starachowicach

W poniedziałek, 8 sierpnia, w Spółdzielczym Domu Kultury gościła znana dziennikarka i historyk Magdalena Ogórek. Z mieszkańcami miasta spotkała się na zaproszenie posła Krzysztofa Lipca i radnej Agnieszki Kuś.