JUŻ W KIOSKU

O kompetencjach, informowaniu opinii publicznej i zmianach personalnych w Zarządzie Powiatu

2021-10-28 17:36:09

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowicka Rada Powiatu przychyliła się do wniosku Roberta Sowuli o odwołanie go z funkcji członka Zarządu Powiatu. Przypomnijmy, 12 października br., Sowula wystąpił do starosty Piotra Babickiego z pisemną rezygnacją z bycia nieetatowym członkiem Zarządu Powiatu starachowickiego. Została ona przyjęta przez starostę. 

fot. Gazeta Starachowicka

Jednak, zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, to do Rady Powiatu należała decyzja o przyjęciu rezygnacji i zwolnieniu Roberta Sowuli z pełnienia obowiązków. Głosowanie nad wnioskiem odbyło się 28 października, podczas sesji Rady Powiatu. 

Kadrowe zmiany w strukturach zarządzających powiatem są następstwem wpisu prezydenta Starachowic Marka Materka, który na profilu portalu społecznościowym napisał, że "nie ma i nie będzie zgody na wykorzystywanie swojej pozycji zawodowej do załatwiania swoich prywatnych spraw".

- Dowiedziałem się, że w jednej z jednostek podległych Starostwu Powiatowemu moje zasady są łamane. Z moich analiz i informacji wynika, że wzrosła ilość osób zatrudnionych w administracji a pracownicy mają wątpliwości co do przygotowania merytorycznego niektórych nowo zatrudnianych osób. Jest to całkowitym zaprzeczeniem polityki, którą prowadziłem. Mimo że powiat jest samorządem nadrzędnym dla miasta i całkowicie niezależnym czuję się politycznie odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie. Będę podejmował zdecydowane i stanowcze kroki wobec osób, które złamały zasady - napisał wówczas prezydent miasta.

Z informacji przekazanych przez Marka Materka wynikało, że do nieprawidłowości miało dojść m.in. w starachowickim szpitalu, nad którego działalnością nadzór merytoryczny sprawował Robert Sowula. Dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, Grzegorz Kaleta został zobowiązany przez starostę Piotra Babickiego do "przygotowania informacji na temat zmian kadrowych w placówce w latach 2020 – 2021 z podaniem ich uzasadnienia". 

Zaprezentowanie danych przez dyrektora, jak i wniosek o odwołanie Robeta Sowuli ze stanowiska wywołały dyskusję wśród radnych.  

- Pojawiły się niepokojące głosy, że zaistniały nieprawidłowości dotyczące zatrudnienia w szpitalu. W samej administracji wzrosło zatrudnienie o 10 osób. Czym to jest spowodowane? - pytała Danuta Krępa z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

- Że coś niepokojącego dzieje się w powiatowym szpitalu, dowiedzieliśmy z mediów społecznościowych prezydenta. Słupki przedstawione przez dyrektora szpitala mówią same za siebie. W ciągu dziewięciu miesięcy zatrudnienie w szpitalu wzrosło o 59 etatów. Nie wygląda to dobrze, zwłaszcza że ubywa lekarzy, którzy odchodzą na emeryturę. Z czego wynika ten wzrost? Czy to zatrudnienie było zasadne? - dopytywał radna Agnieszka Kuś, również z klubu PiS.

- Wzrost zatrudnienia w administracji był związany z nowymi wytycznymi. Do administracji dołączono kapelana szpitala i osobę ze związku zawodowego. Czasowo zatrudniono pracowników do magazynu darów i działu informatycznego. Kolejne osoby zostały zatrudnione w związku z pracą w archiwum i księgowości, by dostosować dokumenty do obowiązujących przepisów. Przyjęto również osoby na przyuczenie, które mają zastąpić osoby odchodzące na emeryturę, albo zastępują kogoś na długotrwałym zwolnieniu lekarskim - tłumaczył dyrektor Kaleta. Dodał, że zatrudnienia uznaje za słuszne i zasadne.

- Odniosłam wrażenie, że zaistniała afera kadrowa? Jaka była w tym rola członka zarządu powiatu Roberta Sowuli? - pytała radna Kuś. - Skąd odwołanie, skoro to jest zasadne i tak wspaniale funkcjonuje?

Grzegorz Kaleta w odpowiedzi na pytanie stwierdził, że może odpowiadać tylko za obszar swojego działania.  

Radna Joanna Główka podkreśliła, że nie podoba jej się fakt, że głos w sprawie powiatowej jednostki, jaką jest szpital, zabiera prezydent miasta i przekazuje informacje, które są w kompetencji zarządu powiatu. 

- Czy pan starosta wiedział, że te osoby są zatrudnione w szpitalu? Czy wiedziała pan o nieprawidłowościach? Dlaczego nie działał pan natychmiast? To, że pan Sowula sprawował merytoryczny nadzór nad szpitalem, nie zwalnia starosty z odpowiedzialności - powiedziałą radna Krępa. - Czy ktoś z pana rodziny lub znajomych został zatrudniony w tej jednostce? - zapytała.

Piotr Babicki odpowiedział, że nic mu nie wiadomo, by ktoś z rodziny został zatrudniony w szpitalu, a jeśli chodzi o znajomych, to ma ich wielu i nie wie, czy ktoś znalazł zatrudnienie w jednostkach poległych powiatowi.      

- Posiadam świadomość odpowiedzialności za kontrolę nad jednostkami podległymi i jestem świadomy zakresu kompetencji, które dzieliliśmy w Zarządzie - mówił. - Mówienie o nieprawidłowościach, sugeruje, że w szpitalu może być łamane prawo. A tego łamania prawa nie było. W opinii publicznej wybrzmiało to z wypowiedzi prezydenta, co dało podstawy do tego, by dogłębniej przyjrzeć się sprawie. To uczyniliśmy, czego konsekwencją są podjęte kroki. W kontekście decyzji politycznych, o których mówił Marek Materek, mają one odzwierciedlenie na sesji.

 - Dyrektor szpitala zapewnia, że wszystko jest dobrze, a starosta wyciąga konsekwencje w związku z nieprawidłowościami, jakie były w szpitalu. Jest tu jakaś sprzeczność. Co stoi na przeszkodzie, by Robert Sowula nadal sprawował tę funkcję? - mówił radny Dariusz Stachowicz. - Czy pan sam złożył to wypowiedzenie? - zapytał R. Sowulę.

- Nie widzę tu nieprawidłowości i nie jest to skutek wyciągania konsekwencji. To przyjęcie rezygnacji z funkcji członka zarządu powiatu, a nie odwołanie z funkcji - odpowiedział Piotr Babicki. 

- Widząc, jak są państwo traktowani przez prezydenta Marka Materka, to ja wam po prostu współczuję. Uderza to w Zarząd Powiatu, a głównie w starostę, bo wynika z tego, że nie ma pan nic do powiedzenia, ani nic pan nie wie - podsumowała radna Agnieszka Kuś. - Jaki pan miał nadzór, skoro dowiadujemy się nie od pana, tylko od prezydenta Materka? (...) To jest żenujące, że dzień przed sesją (27 października br. - przyp. red.), dowiedzieliśmy się, kto będzie nowym członkiem Zarządu Powiatu. Nas nie powinno tu dzisiaj być, skoro wczoraj było wszystko wiadomo - dodała radna.  

- Nie zamierzam się z nikim ścigać w kwestii informowania opinii publicznej. Znam moje kompetencje, zakres praw i obowiązków - odpowiedział starosta Babicki.  

Podczas głosowania, 18 radnych było za przyjęciem rezygnacji Roberta Sowuli z funkcji nieetatowego członka Zarządu Powiatu. Trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Po przedstawieniu przez starostę sylwetki Beaty Stąpor - kandydatki do Zarządu Powiatu, w miejsce Roberta Sowuli, głosami radnych kolacji w powiecie powierzono jej to stanowisko. "Za" jej kandydaturą głosowało 14 radnych. 6 osób było przeciw, a 1 wstrzymała się od głosu.

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2022-12-02

"Ze swojej strony robimy wszystko, aby zapewnić jak najlepsze warunki do bezpiecznej komunikacji w mieście" - informuje starachowicki magistrat

Pierwsze komunikaty pogodowe Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) informujące o tym marznących opadach deszczu i gołoledzi, do mieszkańców naszego regionu trafiły już w czwartkowe (1 grudnia) popołudnie. Wydawać by się mogło, że przygotują one jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach do odpowiedniej reakcji. Piątkowy poranek (2 grudnia) zweryfikował te oczekiwania. Wiele osób nie dotarło do pracy, na ulice nie wyjechały autobusy komunikacji miejskiej, a gołoledź była przyczyną kilku zdarzeń drogowych w powiecie starachowickim [więcej: https://bit.ly/3UpwClR]. 
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.
Dla pieszych i dla rowerzystów

2022-11-30

Dla pieszych i dla rowerzystów

Na odcinku od ulicy Szkolnej do ulicy Partyzantów w Starachowicach powstaje ciąg pieszo – rowerowy. Planowany koszt inwestycji to blisko 780 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Mikołaj w trasie po Starachowicach

2022-11-30

Mikołaj w trasie po Starachowicach

Już 6 grudnia, kolejny raz Mikołaj odwiedzi nasze miasto. Z racji tego, że w Starachowicach bardzo mu się podoba, postanowił, że zostanie aż do 11 grudnia i tym samym odwiedzi również Jarmark Bożonarodzeniowy.
Zimowa atrakcja Starachowic

2022-11-29

Zimowa atrakcja Starachowic

Na placu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szkolnej trwają ostatnie przygotowania lodowiska, które dla miłośników jazdy na łyżwach zostanie otwarte już 2 grudnia. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia sprzętu, stanie food truck z gorącymi napojami, a wiata grillowa posłuży za ogrzewaną poczekalnię.
Zmiany przy ulicy Słowackiego

2022-11-29

Zmiany przy ulicy Słowackiego

Ciąg pieszo-jezdny wraz z odwodnieniem powstaje przy ul. Juliusza Słowackiego w Starachowicach. Koszt tej inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego 95 procent stanowi dofinansowanie pozyskane przez Gminę Starachowice z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.