Ocena:
0/5 | 0 głosów
Kaplica, wieś, która wyznaczała granicę między kluczami biskupimi - kunowskim i iłżeckim. W XIX wieku znajdowały się na tym terenie dwie osady: leśna należąca do zakładów starachowickich oraz włościańska z 1 domem i 5 mieszkańcami. Dziś to miejsce zupełnie opustoszałe, bezludne - włości Katarzyny, co świętą została.
A losy tej kaplicy kręte i związane ściśle z wolną Polską. Kaplicę wystawił biskup Zbigniew Oleśnicki w 1430 roku i jest to najstarsza wolnostojąca kaplica w Polsce.
Najstarsza - to słowo niesie za sobą wielką historię. Ilu ludzi odpoczęło w jej murach? Nie wiem. Ile głów pochylało się przed świętą, ile serc modliło o zwycięstwo? Też nie wiem, ale prawie 6 wieków to sporo, wystarczająco, by wierzyć, że kapliczka była świadkiem wielu wzlotów i upadków, wielu westchnień i radości.
Był rok 1658, gdy przed Szwedami ukrywał się tu proboszcz kościoła szpitalnego w Kunowie, tu też zmarł.
W czasie powstania styczniowego, 17 stycznia 1864 roku, w okolicach Kaplicy oddział pułkownika Karola Kality stoczył zwycięską bitwę z Rosjanami (bitwa pod Lubienią). Wydarzenie to do dziś upamiętnia tablica umieszczona na ścianie kapliczki. Jest też akcent II wojny światowej - wtedy to kapliczka św. Katarzyny służyła jako skrzynka kontaktowa partyzantów. Nieprzypadkowo, bo oprócz funkcji sakralnej, kapliczka pełniła również rolę słupa granicznego oddzielającego dwa klucze: kunowski i iłżecki, jak wspominaliśmy na początku.
Gotyk, zbudowana na planie ośmiokąta, wewnątrz okrągła, nad wejściem herb Dębno - który przypomina o hojnym fundatorze Zbigniewie Oleśnickim. W środku zaś ołtarzyk z figurą Świętej Katarzyny (przełom XVII i XVIII wieku). W całej swej historii była również miejscem modlitwy pustelnika Jakuba Nawoyskiego, który przywrócił jej blask.
Dziś w to miejsce trafiają turyści i to tacy, którzy lubią miejsca nieoczywiste. Wierzę, że to miejsce dla Was, bo tylko tacy mnie czytają. Do zobaczenia na świętokrzyskim szlaku.
Ps. Legenda będzie, następnym razem, żebyście mieli na co czekać.

2023-01-21
Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach
Za nami obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W ramach przygotowań w czwartek (12 stycznia) w lasach między Starachowicami, a Wykusem, na Ostrych Górkach stanęła tablica poświęcona bitwie pod Radkowicami. Stoczył ją oddział płk. Karola Kality „Rębajły” z Rosjanami i chociaż powstańcy musieli ratować się ucieczką, to straty napastników były znacznie większe.
2023-01-21
Szlakiem Powstańców Styczniowych
Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców.
2022-10-14
Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”
Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.
2022-08-30
O czym szepcze Park Miejski
Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?
2022-09-03
"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc
Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
2022-09-01
Kieleckie Westerplatte
Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.
2022-09-01
"Dzika" historia Kielc
Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
2022-08-21
Tajemnice kieleckiej katedry
Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
2022-08-21
Miłosne rozterki
"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
2022-08-07