JUŻ W KIOSKU

O kapliczce w Kaplicy

2021-11-19 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Kaplica, wieś, która wyznaczała granicę między kluczami biskupimi - kunowskim i iłżeckim. W XIX wieku znajdowały się na tym terenie dwie osady: leśna należąca do zakładów starachowickich oraz włościańska z 1 domem i 5 mieszkańcami. Dziś to miejsce zupełnie opustoszałe, bezludne - włości Katarzyny, co świętą została.

fot. Ostrowiec travel

A losy tej kaplicy kręte i związane ściśle z wolną Polską. Kaplicę wystawił biskup Zbigniew Oleśnicki w 1430 roku i jest to najstarsza wolnostojąca kaplica w Polsce.

Najstarsza - to słowo niesie za sobą wielką historię. Ilu ludzi odpoczęło w jej murach? Nie wiem. Ile głów pochylało się przed świętą, ile serc modliło o zwycięstwo? Też nie wiem, ale prawie 6 wieków to sporo, wystarczająco, by wierzyć, że kapliczka była świadkiem wielu wzlotów i upadków, wielu westchnień i radości.

Był rok 1658, gdy przed Szwedami ukrywał się tu proboszcz kościoła szpitalnego w Kunowie, tu też zmarł. 

W czasie powstania styczniowego, 17 stycznia 1864 roku, w okolicach Kaplicy oddział pułkownika Karola Kality stoczył zwycięską bitwę z Rosjanami (bitwa pod Lubienią). Wydarzenie to do dziś upamiętnia tablica umieszczona na ścianie kapliczki. Jest też akcent II wojny światowej - wtedy to kapliczka św. Katarzyny służyła jako skrzynka kontaktowa partyzantów. Nieprzypadkowo, bo oprócz funkcji sakralnej, kapliczka pełniła również rolę słupa granicznego oddzielającego dwa klucze: kunowski i iłżecki, jak wspominaliśmy na początku.

Gotyk, zbudowana na planie ośmiokąta, wewnątrz okrągła, nad wejściem herb Dębno - który przypomina o hojnym fundatorze Zbigniewie Oleśnickim. W środku zaś ołtarzyk z figurą Świętej Katarzyny (przełom XVII i XVIII wieku). W całej swej historii była również miejscem modlitwy pustelnika Jakuba Nawoyskiego, który przywrócił jej blask.

Dziś w to miejsce trafiają turyści i to tacy, którzy lubią miejsca nieoczywiste. Wierzę, że to miejsce dla Was, bo tylko tacy mnie czytają. Do zobaczenia na świętokrzyskim szlaku.

Ps. Legenda będzie, następnym razem, żebyście mieli na co czekać.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O czym szumią szydłowskie śliwki

2022-05-20

O czym szumią szydłowskie śliwki

Rozległe bory, dziki zwierz, strachy i poczwary szkaradne, pośród tego wszystkiego najgroźniejsza postać, zbój Szydłem zwany. Chłop na schwał, silny jak tur, mocny jak dąb, z brodą czarną jak smoła... Dzieci się nim straszy, dziewczynom młodym obiecuje - nie od dziś wiadomo, że za niegrzecznymi chłopcami panny oczy gubią.
Masz ochotę się przejść?

2022-05-06

Masz ochotę się przejść?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś dołączył do Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. Na chętnych czeka 30 - kilometrowa wędrówka. Szczegóły na plakacie. UWAGA: Żeby wziąć udział w spacerze NIE trzeba być członkiem PTTK.
Na peryferiach boskiego ogródka

2022-05-06

Na peryferiach boskiego ogródka

Odeszli. Ona i on. Zostały tylko westchnienia ścian. Marznie chałupa bez ognia w piecu i wypatruje wiosny. I płacze, bo nie ma już serca. A był kiedyś sufit dla kogoś niebem, które właśnie spadło. Nikt nie przesunie garnka na piecu, nie zmiecie okruchów ze stołu, nie pomodli do świętego obrazu... Puste domy tęsknią, porzucona kapota udaje, że ktoś ją jeszcze założy, sukienka powoli traci nadzieję.
Nowe ścieżki w Świętokrzyskim Parku Narodowym

2022-05-08

Nowe ścieżki w Świętokrzyskim Parku Narodowym

Uwaga Turyści. 1 maja Świętokrzyski Park Narodowy otworzył nowe ścieżki edukacyjne, a to oznacza, że szykują Wam się nowe miejsca do zwiedzania i relaksowania w przyjemnych okolicznościach przyrody.
Przerwany sen księcia

2022-04-29

Przerwany sen księcia

Cóż może powiedzieć miejsce opuszczone nawet przez słowa... ? Może tylko tyle, że było tym, o czym śniły pokolenia... Dziś hula tu wiatr i tylko gdzieniegdzie, jakby przypadkiem, zaskrzypią drzwi ruszone ręką hrabiny, a smuga światła padnie na zdobne sztukaterie. Może, gdy zapadnie zmrok znów zjadą się tu goście z okolicznych włości... Zarżą konie, zaszeleszczą suknie, zabrzmi muzyka, a książę poprowadzi do tańca...
Ej! Nocny Rajd Emeryka za pasem

2022-04-21

Ej! Nocny Rajd Emeryka za pasem

Już za chwilę, za momencik, gdy zapadnie zmrok i zmierzch miękką kołdrą otuli ziemię, a wszystkie grzeczne ludzie pójdą spać, na szlak wyjdzie podróżnicze tałatajstwo. 
Skąd te Trzy Krzyże?

2022-04-08

Skąd te Trzy Krzyże?

Góra Miechowa, Góra Sławka, ale także Góra Trzech Krzyży. Trzy nazwy jednego miejsca, które dziś lokalizujemy w pobliżu wiaduktu przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Skąd taka rozbieżność.
W poszukiwaniu wiosny

2022-02-21

W poszukiwaniu wiosny

Chodzą słuchy, że niektórzy mieszkańcy naszego miasta dostali takiej energii, że usiedzieć w domu nie mogą. Ten i ów szepnął mi na ucho, że wyruszyli na jej poszukiwania. Przy okazji zamierzali zamierzali pogonić kota zimie, i dobrze, bo nawet ja mam jej już dość. Chcę słońca.
Starachowiccy piechurzy na szlaku

2022-02-13

Starachowiccy piechurzy na szlaku

Nie trzeba być członkiem PTTK, żeby z nimi wędrować. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, to macie szansę.
Dzisiaj w Betlejem

2021-12-23

Dzisiaj w Betlejem

Betlejem... w tym słowie zamyka się cała historia stworzenia. Nie trzeba jednak odwiedzać dalekich ziem, by poczuć klimat. Właściwie, to całkiem niedaleko Starachowic... w gminie Wąchock... jest takie miejsce, w którym zatrzymał się czas.