JUŻ W KIOSKU

O kapliczce w Kaplicy

2021-11-19 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Kaplica, wieś, która wyznaczała granicę między kluczami biskupimi - kunowskim i iłżeckim. W XIX wieku znajdowały się na tym terenie dwie osady: leśna należąca do zakładów starachowickich oraz włościańska z 1 domem i 5 mieszkańcami. Dziś to miejsce zupełnie opustoszałe, bezludne - włości Katarzyny, co świętą została.

fot. Ostrowiec travel

A losy tej kaplicy kręte i związane ściśle z wolną Polską. Kaplicę wystawił biskup Zbigniew Oleśnicki w 1430 roku i jest to najstarsza wolnostojąca kaplica w Polsce.

Najstarsza - to słowo niesie za sobą wielką historię. Ilu ludzi odpoczęło w jej murach? Nie wiem. Ile głów pochylało się przed świętą, ile serc modliło o zwycięstwo? Też nie wiem, ale prawie 6 wieków to sporo, wystarczająco, by wierzyć, że kapliczka była świadkiem wielu wzlotów i upadków, wielu westchnień i radości.

Był rok 1658, gdy przed Szwedami ukrywał się tu proboszcz kościoła szpitalnego w Kunowie, tu też zmarł. 

W czasie powstania styczniowego, 17 stycznia 1864 roku, w okolicach Kaplicy oddział pułkownika Karola Kality stoczył zwycięską bitwę z Rosjanami (bitwa pod Lubienią). Wydarzenie to do dziś upamiętnia tablica umieszczona na ścianie kapliczki. Jest też akcent II wojny światowej - wtedy to kapliczka św. Katarzyny służyła jako skrzynka kontaktowa partyzantów. Nieprzypadkowo, bo oprócz funkcji sakralnej, kapliczka pełniła również rolę słupa granicznego oddzielającego dwa klucze: kunowski i iłżecki, jak wspominaliśmy na początku.

Gotyk, zbudowana na planie ośmiokąta, wewnątrz okrągła, nad wejściem herb Dębno - który przypomina o hojnym fundatorze Zbigniewie Oleśnickim. W środku zaś ołtarzyk z figurą Świętej Katarzyny (przełom XVII i XVIII wieku). W całej swej historii była również miejscem modlitwy pustelnika Jakuba Nawoyskiego, który przywrócił jej blask.

Dziś w to miejsce trafiają turyści i to tacy, którzy lubią miejsca nieoczywiste. Wierzę, że to miejsce dla Was, bo tylko tacy mnie czytają. Do zobaczenia na świętokrzyskim szlaku.

Ps. Legenda będzie, następnym razem, żebyście mieli na co czekać.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tajemnica Piotrowego Pola

2021-11-21

Tajemnica Piotrowego Pola

Skojarzenie właściwie wszyscy mamy jedno - opuszczona wioska i wojenny cmentarz. Co i kiedy się tam wydarzyło? Dlaczego dziś przemykają tu jedynie dusze zmarłych? 
Początek dała jej łza

2021-11-20

Początek dała jej łza

Iłży rzecz jasna, chociaż tak naprawdę, raczej o Izłżę chodziło. Konia z rzędem temu, kto sobie języka nie łamie na tejże, a nie daj Bóg zamawiać taksówkę do Izłży po takiej na przykład sylwestrowej imprezie. Strach się bać, gdzie ów kierowca by zajechał. Ok, dopiero XVI wiek przynosi nam tę swojską Iłżę, którą znamy dziś.
Lubianka - nasza Amazonka

2021-11-13

Lubianka - nasza Amazonka

Niewątpliwie największą, najdłuższą i najważniejszą rzeką przepływającą przez powiat starachowicki jest rzeka Kamienna. Tętno regionu, serce powiatu, ale przecież nie jedyne.
Kaci Kielecczyzny

2021-11-14

Kaci Kielecczyzny

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - płonęły domy, stodoły, zabijano całe rodziny, palono ludzi żywcem... Kto był za to odpowiedzialny?
Jędrusie wciąż żywi

2021-11-08

Jędrusie wciąż żywi

Im dłużej będzie żyła pamięć o partyzantach, tym dłużej oni sami będą żyli. Nawet, jeśli żadnego już z nami, tu  na ziemi nie będzie. W tym roku, 5 września, odszedł ostatni żyjący partyzant oddziału "Jędrusiów", Mieczysław Korczak.
Przesądy, Anna Jantar i ucho igielne - zapraszamy do Sandomierza

2021-11-07

Przesądy, Anna Jantar i ucho igielne - zapraszamy do Sandomierza

Jest takie miejsce w Sandomierzu, które jeszcze nie tak dawno ukryte było przed oczami czy to mieszkańców, czy turystów. Południowa nawa, tuż pod chórem, katedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny - obraz pod wiele mówiącym tytułem: Mord dziecka chrześcijańskiego.
Krwawa plama, konne widmo i siła modlitwy

2021-11-05

Krwawa plama, konne widmo i siła modlitwy

Witajcie w najpiękniejszym polskim zamku. No dobrze, może w jednym z najpiękniejszych, bo ilu turystów tyle też i gustów - tak czy inaczej rezydencja to robi wrażenie. Powiada się, ze to jeden z najlepiej zachowanych obiektów architektury renesansowej w Europie. O czym mowa? O zamku w Baranowie Sandomierskim.
Wierzbnik w klimacie jidysz

2021-11-06

Wierzbnik w klimacie jidysz

To był piękny, słoneczny dzień. W taki dzień mogą zdarzyć się tylko najpiękniejsze rzeczy, niestety nie tym razem. 27 października 1942 roku na wierzbnickim rynku dokonano selekcji, ktoś uznał, że ma prawo szafowania życiem i śmiercią. Wtedy też zapadał decyzja, kto przeżyje, a kto nie.
Niech Cię wędrowcze sosna prowadzi

2021-10-16

Niech Cię wędrowcze sosna prowadzi

Wełecz. Malutka osadka na trasie z Buska do Pińczowa, łatwa do przeoczenia i niezauważalna jakby. Szkoda, żeby nie znalazła się na Waszej turystycznej trasie.