JUŻ W KIOSKU

O dzikach na komisji bezpieczeństwa

2022-06-28 11:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Niszczą ogrodzenia, rabaty i straszą działkowców. Temat walki z dzikami zdominował ostatnie posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w powiecie. Starosta Piotr Ambroszczyk zlecił służbom rozpoznanie prawnych i finansowych możliwości zakupu  sznurów hukowych, które mogłyby odstraszyć zwierzęta.

fot. Powiat Starachowicki

Pojawianie się dzikich zwierząt, zwłaszcza dzików na terenach zurbanizowanych stało się poważnym problemem w całej Polsce. Powiat Starachowicki nie stanowi tu bynajmniej wyjątku. Na problemy z dzikami uskarżają się ostatnio działkowcy z ogródków działkowych Zalesie 1 i 2 w Starachowicach, czyli od ul. Partyzantów, praktycznie po granice miasta. Starosta Piotr Ambroszczyk podniósł ten temat podczas ostatniego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, które odbyło się 23 czerwca br. 

- Nie może być tak, że z powodu luk w prawie cierpieć będą mieszkańcy. Jestem przekonany, że dzięki współpracy jesteśmy w stanie ten problem rozwiązać – mówił starosta, prosząc o rozpoznanie prawnych i finansowych możliwości zakupu sznurów hukowych, o których wspomniał Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Podstawą działania tych odstraszaczy są petardy hukowo-błyskowe. Dodatkowo wydziela się nieprzyjemny dla zwierzyny zapach. Dzięki nieregularnej częstotliwości odpalanych petard zwierzyna nie przyzwyczaja się do wydawanego dźwięku, a parametry odgłosu wystrzałów są bardzo zbliżone do strzału z broni palnej. Ponadto są słyszane ze znacznej odległości. 

- W pierwszej kolejności, chcielibyśmy zadziałać prewencyjnie, czyli spróbować odstraszyć zwierzęta przy jednoczesnym uświadomieniu działkowcom jak ważne jest kompostowanie odpadów zielonych, o czym często wielu dziś zapomina – mówił starosta. Wyrzucając odpady za ogrodzenie albo do lasu, o czym także słyszymy, sami „zapraszamy” zwierzęta do siebie. 

Podczas posiedzenia rozmawiano też o aktualnych zagrożeniach wścieklizną i sytuacji związanej z napływem uchodźców z Ukrainy na teren naszego powiatu. Przedstawiono też informacje na temat: działań WOT dla bezpieczeństwa mieszkańców, bezpieczeństwa dzieci podczas wakacji oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie i udzielanie pomocy rodzinom, w których występują problemy uzależnień. 

/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nadciąga 8. Legenda STAR-a

2022-08-17

Nadciąga 8. Legenda STAR-a

Na liście ponad 160 pojazdów, w tym ponad 70 ciężarówek -  8. Legenda STAR-a zapowiada się ekscytująco. Zlot pojazdów zabytkowych (organizowany przez Powiat Starachowicki przy współpracy z szerokim gronem partnerów) z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników motoryzacji. Termin zgłoszeń upływa 17 sierpnia o godz. 15.00. Konwoje STAR-a
Kolejne przejścia oddane

2022-08-14

Kolejne przejścia oddane

Cztery w Wąchocku i jedno w Rudzie. Kolejnych pięć przejść, przebudowanych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych, zostało oddanych już do użytku. Odbiór odbył się w środę, 10 sierpnia br.
Wspieramy niepełnosprawnych

2022-08-13

Wspieramy niepełnosprawnych

Powiat pozyskał ponad 430 tys. zł dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III. Pieniądze posłużą na montaż windy w Urzędzie Miejskim, zakup busa do przewozu osób niepełnosprawnych dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kałkowie – Godowie, remont i modernizację Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach, a także aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych w naszym powiecie.
Pieniądze na modernizację bazy Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach

2022-07-19

Pieniądze na modernizację bazy Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach

Powiat pozyskał 1 mln zł na modernizację bazy Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach. Środki pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, w ramach naboru dedykowanego samorządom na byłych terenach po zlikwidowanych PGR-ach. W czwartek (14 lipca br.) członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek odebrał promesę na dofinansowanie tej inwestycji z rąk wicewojewody świętokrzyskiego Rafała Nowaka. 
Spółdzielnia Socjalna „Integracja”

2022-07-11

Spółdzielnia Socjalna „Integracja”

Integracja międzykulturowa i realizacja usług społecznych to główne cele działania Spółdzielni Socjalnej „Integracja”, która została utworzona na spotkaniu założycielskim, jakie odbyło się 8 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. 
Czekamy na zgłoszenia do „Żelaznego Pierścienia”

2022-07-02

Czekamy na zgłoszenia do „Żelaznego Pierścienia”

Rusza IV edycja Honorowej Nagrody Gospodarczej Starosty Starachowickiego „Żelazny Pierścień”, która jest wyróżnieniem przyznawanym za szczególny wkład w rozwój Powiatu Starachowickiego. Ma ona na celu promowanie najlepszych przedsiębiorstw Powiatu Starachowickiego, inspirowanie ich do rozwoju, promocję ich innowacyjnych dokonań oraz zwiększanie konkurencyjności pomiędzy przedsiębiorstwami.
Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

2022-07-01

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

Zakończyła się przebudowa przejść dla pieszych na drogach powiatowych w Starachowicach. W środę (29 czerwca) odebrane zostały ostatnie trzy przejścia na ulicy Majówka. Aktualnie prowadzone są prace w gminach: Mirzec, Wąchock i Brody.
Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu

2022-06-30

Wotum zaufania oraz absolutorium dla Zarządu Powiatu

Za nami jedna z najważniejszych sesji Rady Powiatu w ciągu całego roku. Zarząd Powiatu otrzymał na niej wotum zaufania oraz absolutorium. To wyraz uznania dla jego działań oraz sposobu wykonania zeszłorocznego budżetu.
Imprezowali dla Helenki

2022-06-25

Imprezowali dla Helenki

Fundacja Zdążyć przed Panem Bogiem i starosta Piotr Ambroszczyk? To się nie mogło skończyć inaczej jak wspólną połączeniem przyjemnego z pożytecznym czyli pomocą i imprezą.
Powiat uruchomi Centrum Pomocy Uchodźcom

2022-06-20

Powiat uruchomi Centrum Pomocy Uchodźcom

Centrum Pomocy Uchodźcom zostanie uruchomione niebawem w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Wsparcie znają tutaj obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z trwającym konfliktem i zamieszkują obecnie na terenie naszego powiatu.