JUŻ W KIOSKU

"Niech prezydent i prezes ZEC dobrowolnie poddadzą się karze"

2021-09-25 09:03:03

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Taki apel, do włodarza miasta i szefa miejskiej spółki ciepłowniczej, padł ze strony Stowarzyszenia "Wrażliwi Społecznie", podczas czwartkowej (23 września) konferencji prasowej. Główną tematyką spotkania z dziennikarzami była inwestycja dotycząca budowy tzw. Instalacji Odzysku Energii.

źródło: FB / Stow. Wrażliwi Społecznie

- Umowa została podpisana, Rzym przemówił, sprawa została zakończona. Nic bardziej mylnego - powiedział prezes "Wrażliwych Społecznie", Paweł Lewkowicz.

Skierował on pytania do prezesa Zakładu Energetyki Cieplnej Marcina Pochecia. M.in.: czy w umowie z wykonawcą IOE jest zapis o waloryzacji wynagrodzenia? Jakie są kary umowne za niewywiązywanie się z określonych części zadania? Jakie są warunki aneksu do umowy? Minęło już trochę czasu od kiedy opinia publiczna została poinformowała, że budowa instalacji będzie kosztowało 102 miliony złotych. Od tego czasu, jak powiedział Lewkowicz, stal zdrożała dwukrotnie. 

- Przecież ta instalacja nie powstanie, jako "zamek na piasku". Poddajemy w wielką wątpliwość, czy w 28 miesięcy ta wartość z oferty się utrzyma się. - mówił prezes "Wrażliwych Społecznie".  - (...) W przestrzeni medialnej pojawiają się argumenty przemawiające za powstaniem spalarni. To nieprawdziwe informacje. Mówienie o tym, że dzięki tej inwestycji starachowiczanie będą płacić mniej za ciepło, to jak bujanie w obłokach.

Prezes stowarzyszenia dodał, że ponad 30 tys. odpadów, jakie miałyby trafiać do budynku przy Ostrowieckiej, nie będzie pochodzić w całości ze Starachowic. Dlatego "Wrażliwi Społecznie" zwrócili się z wnioskiem do Komisji Gospodarczej Rady Miejskiej w Starachowicach w sprawie podjęcia inicjatywy uchwałodawczej lub stanowiska w sprawie przedstawienia przez podmiot uprawniony - dokumentu planistycznego dotyczącego zapotrzebowania na ciepło i kierunków rozwoju energetyki cieplnej dla miasta Starachowice do 2040 roku.

Beata Gorczyca, wiceprezes Stowarzyszenia "Wrażliwi Społecznie" skierowała apel do władz miasta i kierownictwa Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach.

- W związku z tym, że ze strony zarządu ZEC i zarządu miasta otrzymujemy kłamliwe, szczątkowe lub żadne odpowiedzi, chcąc uspokoić również obawy mieszkańców, proponujemy by prezes ZEC oraz prezydent miasta przy udziale odpowiednich instytucji bądź sądu poddali się dobrowolnie karze na wypadek, gdyby ich zapewnienia w stosunku do funkcjonowania spalarni okazały się nieprawdziwe. Chodzi o zmniejszenie opłat za energię cieplną mieszkańcom Starachowic, zmniejszenie opłat za wywóz odpadów komunalnych, brak emisji szkodliwych dla ludzi i środowiska substancji organicznych, brak utrudnień komunikacyjnych od momentu rozpoczęcia pracy spalarni w Starachowicach. Takie dobrowolne poddanie się karze byłoby najkorzystniejszym rozwiązaniem, pozwalającym mieszkańcom rozwiać obawy związane z budową spalarni. 

W konferencji prasowej udział wziął również Damian Cieśla, który jest związany z "Wrażliwymi Społecznie", a w przeszłości pracował w znajdujących się w Europie Zachodniej, podobnych do planowanej w Starachowicach, "spalarniach odpadów". Jak zauważył, wszystkie spalarnie zlokalizowanie były w odległości około 15 km od zabudowań. Dlaczego?

- W spalaniu powstają produkty uboczne, które trzeba będzie gdzieś zgromadzić. Jesteśmy ciekawi, gdzie w Starachowicach takie odpady będą przetrzymywane. Pracowałem w tego typu miejscach, nie jest tak różowo, jak wszyscy mówią. Zapach i wiele innych elementów, które są bardzo uciążliwe - powiedział.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowiczanka z nagrodą

2022-05-26

Starachowiczanka z nagrodą "Newsweeka"

Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, Dorota Lisiak otrzymała tytuł "Społecznika Roku" - nagrodę "Nwesweek Polska" dla tych, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych.
Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

2022-05-26

Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

Urząd Miejski otworzył oferty w postępowaniu dotyczącym remontu Krytej Pływalni przy ulicy Szkolnej w Starachowicach. Żadna firma nie jest interesowane remontem wnętrza i wentylacji pływalni, w części dotyczącej remontu dachu, oferty są wyższe niż przewidziane pieniądze. 
Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

2022-05-25

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

Powiat Starachowicki ogłosił przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję drogową, tj. budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Jej realizacja pozwoli na rozładowanie korków w Starachowicach. Będzie też doskonałym uzupełnieniem, powstającego obecnie systemu obwodnic. Firmy mają 35 dni na składanie ofert. 
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki...czytaj więcej...
Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

2022-05-26

Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

Wśród uchwał, nad którymi podczas piątkowej (27 maja) sesji Rady Miejskiej debatować będą radni, znajdzie się ta dotycząca zaciągnięcia przez Gminę Starachowice pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 37 milionów złotych.   
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski....czytaj więcej...

2022-05-24

"Dla dobra społeczności" - Stowarzyszenie o dofinansowaniu do miejskiej komunikacji

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło do Sejmu petycję o zmianę w ustawie, by miasta takie jak Starachowice, mogły ubiegać się o dofinansowanie do przewozów autobusowych. 
Dzień Zdrowia MAMY

2022-05-24

Dzień Zdrowia MAMY

Z okazji Dnia Matki, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej wraz z partnerem - Pracownią Rezonansu Magnetycznego Dobre Zdrowie, organizuje kolejną akcję profilaktyczną kierowaną do kobiet. Już w czwartek (26 maja), Panie w wieku od 40 do 75 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii w szpitalu. 
Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

2022-05-24

Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

Niestety, choć jeszcze w marcu br. wydawało się, że uda się zmodernizować ulice: Sąsiedzką, Cichą oraz Lachy w Starachowicach, to jednak przetarg został unieważniony. Teraz Gmina będzie czekała na infrastrukturalne konkursy, by pozyskać zewnętrzne dofinansowania.
Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

2022-05-24

Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

Wydarzenia na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, podczas których właściciele garaży znajdujących się przy ulicy Kościelnej w Starachowicach chcieli przedstawić swoje stanowisko, a nie zostali dopuszczeni do głosu, wywołały oburzenie części mieszkańców miasta. Pojawiły się opinie, że głos wyborcy ważny jest tylko przy urnie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie są procedury dotyczące prezentowania swojego stanowiska podczas sesji Rady Miejskiej.