Ocena:
0/5 | 0 głosów
W poniedziałek (16 maja) rozpocznie się kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Wezwanie na nią otrzyma ok. 450 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2003r., ale także w latach wcześniejszych, tj. 1998-2002, którym do tej pory nie przyznano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wzywane mogą być także kobiety, które mają umiejętności potrzebne w wojsku.
źródło: Powiat Starachowicki
Kwalifikacja wojskowa odbywa się od 2009 roku, czyli od czasu zawieszenia zasadniczej służby wojskowej. Ma na celu zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem służby w wojsku. W powiecie starachowickim rozpocznie się 16 maja i potrwa do 6 czerwca 2022r.
Kto stanie przed komisją?
Każdego roku wezwanie przed komisje lekarskie dostaje tzw. rocznik podstawowy, czyli mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (tym razem jest to rocznik 2003), a także:
• mężczyźni urodzeni w latach 1998–2002, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
• osoby urodzone w latach 2001–2002, które otrzymały kategorię zdrowia B;
• kobiety urodzone w latach 1998–2003, mające wykształcenie przydatne w wojsku lub kończące w tym roku naukę w określonych specjalnościach i kierunkach, w tym lekarskim, farmacji, pielęgniarstwa, psychologii, ratownictwa medycznego i weterynarii;
• osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata bez orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Powiatowa Komisja Lekarska
Powiatowa Komisja Lekarska ma swoją siedzibę w sali konferencyjnej na parterze budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Borkowskiego 4 w Starachowicach. Jej członkowie pracują od poniedziałku do piątku, od godz. 8.30. Przewodniczącą jest lek. med. Dorota Turek. W pierwszej kolejności przed Powiatową Komisją Lekarską w Starachowicach staną młodzi ze Starachowic, a następnie z gmin: Mirzec, Wąchock, Brody i Pawłów.
Każdego czeka podstawowe badania lekarskie, w tym m.in. pomiar ciśnienia, sprawdzenie słuchu i wzroku oraz postawy. Ci, którzy zmagają się z chorobą przewlekłą, będą musieli przedstawić dokumentację medyczną i w razie konieczności wziąć udział w dodatkowych badaniach. Kolejnym etapem kwalifikacji jest rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień, który – na podstawie m.in. orzeczenia lekarskiego i kategorii zdrowia przyznanej przez członka komisji lekarskiej – zdecyduje o przeznaczeniu (lub nie) do odbycia czynnej służby wojskowej i wręczy książeczkę wojskową. Ci, którzy pozytywnie przejdą kwalifikację, zostaną po 14 dniach przeniesieni do rezerwy. Wyjątkiem będą osoby z kategorią B, czyli z orzeczoną czasową niezdolnością do służby. Oni w kolejnych latach ponownie będą musieli stanąć przed komisją.
Co zabrać ze sobą na kwalifikację?
Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej powinny mieć ze sobą:
• dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
• dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
• dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej (jeżeli takie dokumenty posiada) – w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;
• aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy);
• dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe;
• potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.
W czasie trwania kwalifikacji wojskowej każda z osób podlegająca kwalifikacji może zasięgnąć informacji dotyczącej służby wojskowej od przedstawiciela administracji wojskowej.
/informacja prasowa: Powiat Starachowicki/

2023-03-21
Punkt udostępniania dokumentacji medycznej
Byłeś pacjentem dawnej Poradni Psychiatrycznej Agnieszki Sokół w Starachowicach i potrzebujesz dokumentacji medycznej? Możesz ją teraz uzyskać w Punkcie udostępniania dokumentacji medycznej w PZOZ w Starachowicach, w budynku Poradni Specjalistycznych w gabinecie 41 (na parterze). Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. 41 273 99 56 w godz. 8.00 - 13.00.
2023-03-21
Szerszy zakres starachowickiej onkologii
Rak prostaty i przerzuty do kości - to dwa nowe zakresy, które w połowie tego roku mają ruszyć w starachowickiej onkologii. Oddział Onkologiczny Dzienny przygotowuje się do realizacji dwóch Programów Lekowych finansowanych ze środków Ministerstwa Zdrowia. To ukłon w stronę pacjentów, którzy do tej pory musieli się leczyć poza naszym powiatem.
2023-03-13
Całodobowa opieka wytchnieniowa. Można składać wnioski
W Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie rusza całodobowa opieka wytchnieniowa dla rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych z powiatu starachowickiego. Osoby zainteresowane tą formą wsparcia mogą już składać wnioski.
2023-02-22
Ruszy opieka wytchnieniowa w powiecie
Powiat Starachowicki zapewni wytchnienie rodzinom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Wreszcie będą mogli sobie pozwolić na krótki urlop, nie martwiąc się o podopiecznych, którzy będą mieć zapewnioną fachową opiekę w całodobowej placówce. Z pomocy będą mogły skorzystać w tym roku 62 osoby. Usługi będą świadczone w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie.
2023-02-22
Porządek obrad lutowej sesji Rady Powiatu
W czwartek (23 lutego br.) w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się sesja Rady Powiatu. Posiedzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie transmitowane na stronie: https://esesja.tv/
2023-02-07
Duże zainteresowanie firm budową wiaduktu
Do 14 lutego br. wydłużony został termin składania ofert w przetargu dotyczącym poprawy warunków obsługi i rozwoju SSE Starachowice S.A. m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach. Powodem, jak informuje dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach Andrzej Klimczak, jest bardzo duże zainteresowanie, w tym wpływające pytania od potencjalnych oferentów.
2023-02-07
Dla bezpieczeństwa na drogach
Niebawem dobiegną końca prace projektowe przy przebudowie i rozbudowie odcinków dróg powiatowych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. Chodzi o fragmenty czterech dróg powiatowych o łącznej długości 6,5 km na terenie gmin: Starachowice, Brody, Wąchock i Mirzec, w tym długo wyczekiwaną przebudowę jezdni na odcinku od skrzyżowania na Lipie do skrzyżowania na Lubienie. Tymczasem zakończyły się prace remontowo – montażowe, mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, zarządzanych przez Powiat.
2023-02-01
Program „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” - edycja 2023
Mieszkasz na terenie powiatu starachowickiego? Jesteś osobą niepełnosprawną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub opiekunem dziecka do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności? Jeśli tak, możesz ubiegać się o asystenta, który będzie cię wspierał w czynnościach dnia codziennego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach rozpoczęło nabór, który potrwa do 10 lutego br.
2023-01-29
Podziękowanie za serce i wychowanie
Niewiele powiatów w kraju może poszczycić się taką placówką rodzinną, jak nasza przy ulicy Warszawskiej w Starachowicach, z tak dużym stażem i z tak ogromnym zaangażowaniem w opiekę nad dziećmi. Jej wieloletni dyrektor Pan Witold Kowalski przez ponad 40 lat wraz z małżonką dawał ciepło i miłość dziesiątkom dzieciaków, które nie doświadczyły tego od swoich biologicznych rodziców. A teraz kończy już swoją działalność, choć nie porzuca misji, jaką jest wychowanie.
2023-01-29