JUŻ W KIOSKU

Nie po "Krzyk", a po figle

2021-09-21 20:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dzisiejsze inspiracje nieco nietypowe, bo Warszawie towarzyszy Chełmno, a do tego wszystkiego dodam Oslo. Ale, że ze stolicy wszędzie blisko, to...

Aneta Marciniak

Zapraszam do pięknej Norwegii. Pamiętam ten cudowny dzień, gdy siedząc w pracy, między jednym papierosem a drugim, wpadłam na pomysł wyjazdu. Zrodził się na szybko i spontanicznie, a inspiracją była mi cena lotu w kwocie 38 zł (trzydzieści osiem złotych - dla niedowiarków!) w obie strony. Co prawda lot był do Thorp, skąd musiałam złapać busa do Oslo, ale rzecz nie w cenie, a w podróży. W tym dzikim pędzie ku nieznanym krajobrazom, wrażeniom... Też to lubicie, prawda? 

O tym, co zwiedzać, jak się poruszać opowiem szczegółowo innym razem. Dziś natomiast zaproszę do Munch Museet (Muzeum Muncha). Ja byłam jeszcze w starej, niewielkiej siedzibie wystawionej w 1963 roku, w setną rocznicę urodzin mistrza. Ulokowano ją w Tøyen – z dala od turystycznych szlaków. Muzeum ma już jednak nową siedzibę w ścisłym centrum. Jeśli byliście lub zamierzacie, to chętnie przygarnę wszelkie informacje. Dziś jednak, z uwagi na to, że takie nam się niecodzienne inspiracje trafiły, pokażę, co w wyżej wymienionej placówce wrażenie największe na turystach robiło. A, że miłość nam również towarzyszy, to i niech figli nie zabraknie.

Samą placówkę polecam serdecznie, będąc w Oslo warto zaopatrzyć się w Oslo Pass, kartę, która da mnóstwo możliwości, od tanich przejazdów po całkiem sensowne noclegi. A pamiętajcie, że mówimy o Skandynawii, tam liczy się każda korona.

Norwegia to także trolle i Oslo nie jest od nich wolne. Stoją tu i tam i psocą, gdy nikt nie widzi. Do zdjęć jednak pozują chętnie! Szczerze polecam.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Armeńskie bezdroża

2023-05-28

Armeńskie bezdroża

Nie zadeptana... Zachwycająca... Pełna tajemniczych szeptów... Z duszami śpiącymi w chaczkarach... Dziergana w kamieniu rękami pokoleń... Obolała po genocydzie... Śniąca o chwale wojennymi cmentarzami... Pełna tęsknoty... Armenia. Byłam tam. 
Starachowiczanie na Rajdzie Koguta

2023-04-07

Starachowiczanie na Rajdzie Koguta

A redakcja "Zielonej" wyrusza razem z nimi, gdyż cała akcja pachnie przygodą, a te lubimy ponad wszystko. Będą stare samochody, przystojni mężczyźni, fajna ekipa, długa droga, ale najważniejszy w tym wszystkim jest charytatywny cel.  
Mają tytuły superpiechurów

2022-11-17

Mają tytuły superpiechurów

Superpiechur Świętokrzyski jest honorowym tytułem i nadawany  jest  osobom,  które  pieszo  pokonały co najmniej 350 km tras turystycznych podczas imprez zaliczanych do rankingu i na dystansach wykazanych w stosownym regulaminie.
Turecka mozaika w bibliotece

2022-11-10

Turecka mozaika w bibliotece

Ponad 2400 km promem, pociągiem, autobusem. Gdyby do tego dodać miejskie wędrówki, to kilometrów pewnie by wyszło tyle, co wrażeń. I o tych wrażeniach z tureckich bezdroży było na spotkaniu podróżniczym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.
Baśka

2022-05-10

Baśka "Zorro" Jimenez i jej amerykański sen

Miejsce to pulsuje od słońca, ptasich śpiewów i zapachów, te ostatnie chwytają się końskiej grzywy i niosą na całe gospodarstwo. Wiosna przekracza jego progi nieśmiało jak pensjonarka, pogłaszcze aksamitne chrapy, wda się w pogoń z wiatrem i przemknie szybko niczym film...
Wędrowali w poszukiwaniu zimy

2021-12-10

Wędrowali w poszukiwaniu zimy

Starachowicki Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach to stowarzyszenie, które skupia wielbicieli aktywnego wypoczynku. Wszyscy ci, którzy lubią maszerować, wspinać się i zwiedzać, robią to właśnie pod szyldem "peteteku". Słusznie zresztą, bo przewodnikom współpracującym z oddziałem pomysłów na ciekawe trasy nie brak.
Wychodzili sobie małżeństwo

2021-12-03

Wychodzili sobie małżeństwo

Gdy spotykamy kogoś, kto patrzy w tym samym kierunku i jak my mierzy równie wysoko,  można to porównać do wspólnej wyprawy w góry. Szykuje się niezwykła przygoda. W przypadku naszych bohaterów - Justyny i Daniela Kasperkiewiczów - nabiera to dosłownego znaczenia
W drodze po Koronę Gór Polski

2021-10-30

W drodze po Koronę Gór Polski

Rodzinna legenda opowiada o małej Hani, która postanawia pójść w świat. I chociaż tamtej czterolatce to się nie udaje, to będzie się to udawać dorosłej Hannie.
Tam, gdzie Orient flirtuje z Europą

2021-09-20

Tam, gdzie Orient flirtuje z Europą

Tu każdy zakątek jest tu malowniczy, każde miejsce historyczne, tu Orient zaleca się do Europy i śni, że jest władcą - tak o Stambule pisał Hans Christian Andersen, a ja przyznaję, że słowa te opisują to miasto jak żadne inne.
Islam, koty i stambulska menażeria

2021-09-18

Islam, koty i stambulska menażeria

Wiem, że ostatnio zabierałam Was do Stambułu i udowadniałam, że jest pełen magii i uroku. Tak na marginesie to mnie to miasto przypomina wielki pchli targ - z wózków, które wciskają się w każdą najmniejszą szczelinę, można kupić niemal wszystko. Dziś jednak na małą chwile zaproszę do Stambułu ze względu na mruczki.