JUŻ W KIOSKU

"Nazwisko" - felieton Michała Walendzika

2021-08-10 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Ile mamy zdań, opinii kiedy spotyka się dwóch Polaków? Według znanego przysłowia, trzy. Przy czym nie chodzi o pochwałę naszej bystrości umysłu, elokwencji, wyobraźni czy też kreatywności. Przeciwnie, przysłowie uwypukla stereotyp, który niestety nierzadko znajduje potwierdzenia w naszym zachowaniu, a dotyczy kłótliwości i narzekania.

fot. archiwum prywatne

Towarzyszący nam pesymizm niejednokrotnie akcentował w ostatnich latach Zbigniew Boniek. Miał ku temu powody, ponieważ narodowa reprezentacja piłkarska mężczyzn grała w kratkę, gubiła punkty, traciła głupie bramki, a na mistrzostwach Europy 2020 zaprezentowała się poniżej oczekiwań. Często występom kadrowiczów towarzyszyły negatywne komentarze, nawet gdy wygrywali. Stąd też Zbigniew Boniek, jako szef piłkarskiego związku w rozmowach z dziennikarzami musiał mierzyć się z różnymi zarzutami i bronił reprezentacji, wskazując pozytywne strony jej występów i jednocześnie piętnując częste marudzenie.

Okazuje się, że również olimpijskie sukcesy mogą być powodem sporu. Oto bowiem prezydenckie gratulacje dla jednej z naszych medalistek zostały poddane przez niektórych w wątpliwość, jako że Andrzej Duda użył tylko jednego nazwiska naszej olimpijki, pomijając drugi człon, którego nieformalnie używa ze związku ze swoją partnerką (formalnie zalegalizowanego w jednym ze stanów USA). Czy to nie wygląda groteskowo? Mimo sukcesu, niektórzy próbują jeszcze wprowadzić niepotrzebne zamieszanie. No właśnie, bo gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania.

Mam wrażenie, że również w naszych lokalnych dysputach i debatach bardzo często brakuje rozsądku i wyważenia. Nikt nie może mieć wątpliwości, że – jak to zwykło się mówić – „dużo się dzieje” w mieście. W istocie, licznym remontom poddano ulice, mieszkania, infrastrukturę rekreacyjno-sportową. Czy wszystko przebiega idealnie? Miejmy nadzieję, ale zawsze trzeba podchodzić do takich spraw z dystansem i umieć obiektywnie ocenić jakość zrealizowanych inwestycji. Przykładem może być połączenie ulicy Batalionów Chłopskich z ul. Szkolną. Wykonanie tej drogi zdecydowanie poprawiło komunikację w tej części miasta. Nie można jednak przeoczyć faktu, że chodnik ze ścieżką rowerową powinny być zamienione miejscami. Czy to jednak dezawuuje całą inwestycję i zmusza nas do rozdzierania szat? Nie sądzę. To raczej nauczka na przyszłość, która nie może się powtórzyć i z której trzeba wyciągnąć wnioski. Taka obiektywna krytyka, sprawiedliwie uwzględniająca jednak pozytywne strony danej sprawy przyniesie więcej pożytku i jednostronne narzekania i marudzenia.

Michał Walendzik / Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2021-10-19

"Szpital dla Starachowiczan" - w czwartek protest mieszkańców

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny - dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbędzie się protest „Szpital dla Starachowiczan”. 
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.