JUŻ W KIOSKU

Nawiedzony szpital w Starachowicach

2022-07-27 16:00:00

Ocena:

3.5/5 | 2 głosów

Czy w starym, opuszczonym szpitalu w Starachowicach naprawdę straszy? Profesjonalni łowcy duchów postanowili to sprawdzić. Weszli w nocy do starachowickiego szpitala i doświadczyli niewyjaśnionych zjawisk. 

 

fot. Mystery Hunters

Pierwsze wzmianki dotyczące budowy szpitala w Starachowicach (wtedy jeszcze w Wierzbniku) sięgają początków XX w. Do użytku natomiast oddany został niemal pół wieku później. Swego czasu był jedną z najlepiej wyposażonych placówek regionu kieleckiego. Stopniowo powiększano szpital o nowe oddziały. Aż do roku 2008 kiedy to rozpoczęto przenoszenie oddziałów szpitalnych do nowej placówki. Rok później budynek był już opustoszały. Aż do dnia dzisiejszego. Od 13 lat popada w coraz większą ruinę. 

I obrasta w coraz mroczniejsze legendy. 

Mówi się, że po zmroku w murach zrujnowanego szpitala słychać głosy. Głosy płaczących dzieci i przerażające krzyki. W internecie napotkać można na zdjęcia z zewnątrz budynku, które ukazują zjawy sfotografowane w szpitalnych oknach. W środku obiektu natrafić można na mrożące krew w żyłach zdjęcia zdeformowanych ludzi, karykaturalnych postaci wykrzywionych w dziwnych pozycjach. Czy w starachowickim szpitalu straszą duchy?

Postanowiła zbadać to ekipa łowców duchów z Warszawy - Mystery Hunters i spędzić noc w rzekomo nawiedzonym szpitalu. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt do badania nietypowych anomalii, weszli do środka po zmroku, żeby zmierzyć się z legendami szpitala. To, co działo się w środku już na samym początku, potwierdziło ich największe obawy. 

„Nie zdążyliśmy dobrze rozstawić kamer i przygotować naszego sprzętu do badań, a coś już dało o sobie znak. Na jednym z długich korytarzy oddziału dziecięcego, drzwi do jednego z pomieszczeń zaczęły samoistnie się otwierać. Słychać było przerażające skrzypienie. Tamtej nocy w ogóle nie wiał wiatr. Scena jak z horroru. Już wtedy wiedzieliśmy, że w legendach dotyczących starego szpitala, może być ziarno prawdy” – mówi Piotr z Mystery Hunters. 

Z biegiem czasu robiło się coraz mroczniej. Łowcy duchów postanowili użyć urządzenia, które pozwala na komunikację z bytami. Pryzmat to narzędzie, które za pomocą dwóch diod - zielonej i czerwonej - na które wpływa pole elektromagnetyczne, pozwala na uzyskanie odpowiedzi “tak” lub “nie”, poprzez sprecyzowanie zadane pytania. 

„Niemal natychmiast uruchomiliśmy Pryzmat w pomieszczeniu, w którym słychać było otwierające się drzwi. Na pytanie, czy ktoś nadal jest z nami w tym pokoju, od razu zapaliła się zielona dioda. Oznacza to, że ktoś wciąż tam z nami był. Na pytanie, czy zjawa jest mężczyzną, urządzenie natychmiast zapaliło się na zielono. Uważamy, że to mógł być duch mężczyzny” – tłumaczy Radek z Mystery Hunters. 

Ekipa łowców duchów jeszcze niejednokrotnie doświadczyła dziwnych zjawisk tej nocy. Kilkukrotnie słychać było odgłosy kroków tuż za ich plecami, a kamera umieszczona na parapecie korytarza oddziału dziecięcego, w pewnym momencie przechyliła się do przodu i spadła. Tak jakby nieznana siła użyła swojej energii do zrzucenia przedmiotu. 

Jaki los czeka stary szpital, który być może straszy nie tylko swoim wyglądem? Wiadomo, że gmina Starachowice wykupiła budynek, który niedługo zostanie zrównany z ziemią. Powstać ma tam wielomieszkaniowe osiedle, które ma się stać symbolem nowoczesności miasta. 

„Jako pasjonaci zjawisk niewyjaśnionych często zastanawiamy się, czy takim obiektom będzie dane kiedyś drugie życie. Szpital ma być jednak zburzony i zniknąć z mapy miasta na zawsze. Jednak czy znikną również duchy przeszłości?”

Grupa Mystery Hunters odwiedziła kilkadziesiąt nawiedzonych i tajemniczych miejsc na terenie całej Polski. Jakie efekty przyniosły badania w nawiedzonym Szpitalu w Starachowicach? Pełną relację z badań oraz więcej nietypowych zjawisk znajdziecie pod poniższym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=y-tUmi8UjSs&t=98s&ab_channel=MysteryHunters

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Iłża - Przygoda z Historią

2022-08-18

Iłża - Przygoda z Historią

Iłża przybyła do Starachowic i chwali się swoją historią. Swoją drogą jest czym i my jako gazeta poniekąd turystyczna serdecznie polecamy zawitać do miasteczka nad Iłżanką położonego.
Koncert wdzięczności

2022-08-18

Koncert wdzięczności

We wtorek, 23 sierpnia, w Sali Widowiskowej Spółdzielczego Domu Kultury odbędzie się niezwykły koncert.
STAR-y przyjechały do muzeum

2022-08-18

STAR-y przyjechały do muzeum

Star-y w Starachowicach? Niby nic w tym dziwnego, a jednak. Bo STAR-y w miniaturze, które zagościły w przyjaznych wnętrzach Muzeum Przyrody i Techniki to rzecz rzadka, a przyznacie sami, że całkiem fajna.
Starachowice wspierają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

2022-08-11

Starachowice wspierają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Lokalni artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejskich instytucji i grup społecznych wzięli udział w Spotkaniu Środowiska Kultury, jakie w piątek - 5 sierpnia - odbyło się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Starachowicach. W wydarzeniu uczestniczyli również goście z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz przedstawiciel Prezydenta Kielc.
Happy Bus to szczęśliwe dzieci

2022-08-10

Happy Bus to szczęśliwe dzieci

To był niezwykle radosny weekend, najmłodsi mieszkańcy miasta chętnie korzystali z atrakcji jakie im zorganizowało miasto i Park Kultury.
Spotkanie z Maciejem Siembiedą

2022-08-13

Spotkanie z Maciejem Siembiedą

Spotkań z ciekawymi osobami ciąg dalszy - Miejska Biblioteka Publiczna nie spoczywa na laurach i kontynuuje cykl spotkań autorskich, bardzo lubiany przez mieszkańców Starachowic. Tym razem...
Rockowo w amfiteatrze

2022-08-10

Rockowo w amfiteatrze

Cztery świetne głosy, fantastyczna muzyka, kinowe perełki i publika znająca się na rzeczy - tak właśnie upłynęła sobota, 6 sierpnia, w starachowickim Parku Miejskim.
Podróż w czasie

2022-08-09

Podróż w czasie

Czy poznalibyście Starachowice na starych zdjęciach? Czy potrafilibyście odnaleźć właściwą ulicę? Jak zmieniało się centrum miasta i jego otoczenie? Które detale jeszcze są, a których brakło?
Wyprawa do Lipia

2022-08-07

Wyprawa do Lipia

Najbardziej magiczna kolejka w mieście, zaczarowane tory, które wiozą w świat... oto Starachowicka Kolej Wąskotorowa.
O Wagnerze w Spółdzielczym Domu Kultury

2022-08-06

O Wagnerze w Spółdzielczym Domu Kultury

Liczne grono mieszkańców skupionych wokół klubu seniora Jesienny Listek, działającego w starachowickim SDK, miało okazję posłuchać historii życia Władysława Wagnera. Ja miałam przyjemność ogromną poprowadzić to spotkanie, za zaproszenie dziękuję Beacie Wiśniewskiej - dyrektor placówki.