JUŻ W KIOSKU

Nawiązują do pięknej tradycji

2011-11-28 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Konkurs na swój exlibris ogłosiła w zeszłym tygodniu Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Wąchocku. Ma być jasny, czytelny i oryginalny, a przy tym promować jeszcze książnicę.

Chodzi o znak graficzny, którym byłyby sygnowane wszystkie książki, ponad 13 tysięcy woluminów, które znajdują się w księgozbiorze wąchockiej biblioteki.

- Musi się na nim znaleźć pełna nazwa instytucji, czyli Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Wąchocku, symbol graficzny, który będzie się z nią kojarzył, jak choćby książka, no i oczywiście sam napis „Exlibris”, który tłumacząc z łaciny oznacza tyle co „z książek” czy „z księgozbioru” – mówi Małgorzata Polakowska, dyrektor książnicy, a zarazem pomysłodawca konkursu.

- Cudownie by było, gdyby w tym znaku nawiązać także do samego miasteczka. Mamy tu piękny klasztor, pomnik Ponurego, ale także sołtysa – sugeruje dyrektor, która dodaje, że tylko od pomysłowości autora zależeć będzie, co się w nim znajdzie.

Zazwyczaj są one opatrzone rysunkiem, przedstawiającym bądź to herb właściciela, bądź jego portret, widok biblioteki, herb rodzinny czy inne fantastyczne kompozycje.

- Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Wiadomo, że dla maluszków będzie to raczej za trudne zadanie. Ale uczniowie szkół podstawowych, mogą już przecież spróbować. Czekamy na prace z gimnazjów i szkół ponadgmnazjalnych. Liczymy też na osoby dorosłe. Mile widziani są także artyści. Nikomu nie zamykamy drogi - zachęca.

Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Pośrednio ma on również motywować do podobnej dbałości (i do terminowego zwrotu) osoby, którym dana książka jest wypożyczana. A jeśli będzie on jeszcze artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) podniesie z pewnością walory artystyczne samego dzieła, dając świadectwo bibliofilskiego stosunku do niego.

- Na razie nie wiemy jeszcze, czy będzie to pieczęć, czy może karteczka, przyklejona do wewnętrznej strony okładki – mówi dyrektor. – Wszystko zależeć będzie od znaku. Bo, jak wyjaśnia, musi być on przede wszystkim czytelny.

Takie zresztą kryterium przyjęto przy ocenianiu. Liczyć będzie się też estetyka i oryginalność. Mniejsze znaczenie ma tu technika.

- Praca może być czarno – biała, lub kolorowa, wykonana tuszem, albo ołówkiem.Wszystko zależy od wykonawcy. Na zgłoszenia czekamy do początku lutego 2012. Jest zatem czas, żeby spokojnie pomyśleć, a potem zająć się wykonaniem – mówi dyrektor.

Będzie je oceniać komisja, w której znajdą się także ludzie z kręgu szeroko rozumianej kultury i sztuki. Na autorów najlepszych czekają cenne nagrody. Jakie? Tego dyrekcja na razie nie chce nam zdradzić.

- Na pewno na miarę prac – mówi tajemniczo M. Polakowska. – Mamy już na nie zabezpieczone fundusze w budżecie.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Z poparciem prezydenta Starachowic

2024-04-16

Z poparciem prezydenta Starachowic

Sebastian Staniszewski, który w najbliższą niedzielę 21 kwietnia br. będzie się ubiegał o urząd burmistrza Wąchocka zyskał poparcie zwycięskiego prezydenta Starachowic Marka Materka. Panowie wystąpili na wspólnej konferencji prasowej zapowiadając potencjalną współpracę między naszym miastem a pobliską gminą. 
Dorównać strażakom

2024-03-15

Dorównać strażakom

Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Wąchock wzięli udział w lokalnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. 
Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

2024-03-08

Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

Urząd Miasta i Gminy Wąchock planuje w tym roku wyremontować wspomnianą drogę. Na razie szuka wykonawcy tej inwestycji.     

2024-03-02

"Oni też mieli swoje Golgoty"

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” po raz czwarty zorganizował Drogę Krzyżową w intencji Żołnierzy Wyklętych. Odprawiona została w krużgankach opactwa cystersów w Wąchocku 1 marca br., czyli w dniu narodowego wspomnienia bohaterów walki z komunistycznym zniewoleniem Polski.   
Będzie nowa siedziba urzędu

2024-01-24

Będzie nowa siedziba urzędu

Władze gminy Wąchock podpisały umowę na budowę nowej siedziby. Obiekt o powierzchni około 1300 m² miałby powstać w 2026 lub 2027 roku. Samorząd ma do dyspozycji około 11 mln zł na ten cel.   
Nowy ciągnik do prac w gminie  

2024-01-04

Nowy ciągnik do prac w gminie  

Gmina Wąchock zakupiła nowy sprzęt do prac porządkowych i celów transportowych. To ciągnik wraz z przyczepą, kosiarką i pługiem śnieżnym wartości około 350 tys. zł.      
Miłość jak szlachetny kruszec

2023-12-27

Miłość jak szlachetny kruszec

Dwadzieścia trzy pary z gminy Wąchock odebrały państwowe odznaczenia za dochowanie wierności małżeńskiej przysiędze przez 50 lat, czyli Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane przez Prezydenta RP. 
Świąteczna wizyta u pensjonariuszy

2023-12-22

Świąteczna wizyta u pensjonariuszy

Z życzeniami i upominkami do Domu Pomocy Społecznej w Parszowie pojechali: Weronika Śmiecikowska ze stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś oraz zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wąchock Sebastian Staniszewski.
Dekada działalności

2023-12-14

Dekada działalności

Działacze Stowarzyszenia Przyjazna Wieś Rataje spotkali się na uroczystym podsumowaniu swojej działalności.  
Nakręcili film o łączniczce AK

2023-12-12

Nakręcili film o łączniczce AK

Młodzi mieszkańcy gminy Wąchock, koordynowani przez Martę Blicharz - Salamon z Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku, zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu historycznego „Śladami bohaterów podziemia”. Wyróżnienie przyniosła im filmowa opowieść o łączniczce oddziałów legendarnego majora "Ponurego".